Přeskočit na obsah

Vesmírná stanice ISS: Přes 20 let funguje jako vesmírný přístav pro kosmonauty, ale i turisty. Podívat se tam může každý…


Jedna z nejdražších staveb lidstva a také jedna z těch nejsložitějších. Technologický zázrak, na kterém se podílí pět vesmírných agentur (NASA, ESA, Roskosmos, JAXA a CSA) za účasti více než desítky států z celého světa. To je Mezinárodní vesmírná stanice ISS, která je na oběžné dráze Země dočasným domovem astronautů již od roku 2000. Od 2. listopadu 2000, kdy na ISS vstoupila první stálá posádka, je trvale obydlena.

Mezinárodní vesmírná stanice ISS
Foto: Mezinárodní vesmírná stanice ISS, zdroj: Pixabay.com

Vesmírný dům s pěti ložnicemi

Dříve kosmonauty na ISS dopravovaly americké raketoplány Space Shuttle, dnes dopravu kosmonautů na stanici zajišťují ruské kosmické lodě Sojuz. S těmi se v minulosti na ISS podívalo vedlo kosmonautů i několik turistů. Do budoucna se počítá i se soukromými raketami Starliner od Boeingu. Nově dopravu kosmonautů zajišťují i americké lodě Crew Dragon soukromé společnosti SpaceX Elona Muska.

Právě s Crew Dragon dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici poslední čtyřčlenná posádka na začátku března 2023.

Postupně se z tříčlenné, resp. dvoučlenné posádky staly i posádky šesti a sedmičlenné. Na stanici se osazenstvo střídá po šesti měsících. Kosmonauti tady provádějí nejrůznější vědecké experimenty, vystupují do otevřeného vesmíru, ale také se věnují běžným činnostem, jako je hygiena nebo příprava jídla.

Posádka musí pravidelně cvičit, protože v prostředí bez gravitace extrémně ochabují svaly. Vedle tělocvičny tady má k dispozici i dvě oddělené koupelny. Celkově je obytný prostor srovnatelný s domem s pěti ložnicemi. Obytná část ISS však spíše než dům připomíná dle kosmonautů kabinu jumbo letadla Boeing.

Nahlédněte to nitra ISS!

Do nitra vesmírné stanice můžete nahlédnout prostřednictvím reálné komentované video prohlídky, kterou provází astronauti Luca Parmitano (ESA) a Drew Morgan (NASA). Celá virtuální prohlídka byla natočena na jeden souvislý záběr, a tak dává reálnou představu o tom, jak to na ISS vypadá a jak se tam žije. Virtuální prohlídka, video publikované na YouTube kanále ESA nabízí unikátní příležitost projít vesmírnou stanicí spolu s astronauty.

Video YouTube: Velká prohlídka ISS

16 východů a 16 západů Slunce denně

Vesmírná stanice ISS včetně obřích solárních polí zaujímá plochu o velikosti fotbalového hřiště. Ve výšce kolem 400 kilometrů obíhá při průměrné rychlosti 27 720 kilometrů za hodinu Zemi každých 92 minut. Za den tady tak kosmonauti zažívají 16 východů a západů Slunce. Východem a západem Slunce se kosmonauti na ISS při určování času řídit nemohou. Panuje tady světový čas, tzn. o hodinu méně než v ČR, v době letního času o dvě hodiny.

Čas od času přitom ISS přelétá i přímo na našim územím. Někdy dokonce stihne dva přelety během jednoho večera. Vypadá jako velmi jasná hvězda směřující od západu k východu, zpravidla září více než nejjasnější hvězdy Venuše či Jupiter.

Mezinárodní vesmírná stanice ISS

Foto: Mezinárodní vesmírná stanice ISS, zdroj: Pixabay.com

O článku: Mezinárodní vesmírná stanice ISS: Přes 20 let funguje jako vesmírný přístav pro kosmonauty, ale i turisty. Podívat se tam může každý…

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Mezinárodní vesmírná stanice ISS: Přes 20 let funguje jako vesmírný přístav pro kosmonauty, ale i turisty. Podívat se tam může každý…

Jedna z nejdražších staveb lidstva a také jedna z těch nejsložitějších. Technologický zázrak, na kterém se podílí pět vesmírných agentur (NASA, ESA, Roskosmos, JAXA a CSA) za účasti patnácti států z celého světa. To je Mezinárodní vesmírná stanice ISS, která je na oběžné dráze Země dočasným domovem astronautů již od roku 2000. Od 2. listopadu 2000, kdy na ISS vstoupila první stálá posádka, je trvale obydlena.

Internet: /1,2,3/ NASA.gov, /4,5/ ESA.int, /6/ Space.com, /7/ Abíčko.cz



Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *