Zhruba 13 milionů návštěvníků. Tolik lidí každým rokem navštíví Krkonošský národní park (KRNAP), který se tak řadí mezi pětici nejnavštěvovanějších národních parků na světě. Mezi nejnavštěvovanější lokality v Krkonoších patří vrchol Sněžky, okolí Labské boudy a Pramen Labe, Památník obětem hor či Úpské rašeliniště.
Jak se počítají návštěvníci?
Krkonošský národní park se s ochranným pásmem rozkládá na 55 tisících hektarech na území okresů Trutnov, Semily a Jablonec nad Nisou. Společně s polským národním parkem tvoří největší chráněnou přírodní oblast ve střední Evropě.
„Když uvádíme 13 milionů návštěv ročně, je tím myšlený celkový počet vstupů návštěvníků na území KRNAP. Návštěvnost národního parku roste především v posledních deseti letech,“ uvedl pro ČTK mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Pro monitoring návštěvnosti hřebenových partií Krkonoš využívá správa KRNAP se sídlem ve Vrchlabí automatické sčítače, zejména pyroelektrické senzory, které fungují díky technologii záznamu skokové změny teploty. Nejde však jenom o snímače, správa národního parku spočívá také v péči o turistickou infrastrukturu, jako jsou cesty, turistické chodníky, odpočinková místa a naučné stezky. Bez ní by turistický tlak nebylo možné zvládat.
Video YouTube: Krkonoše, hory bez hranic
Péče o přírodu v Krkonoších
Přes nával turistů i letos Krkonoše potřetí obhájily certifikát přeshraniční spolupráce Federace EUROPARC Transboundary Parks. Mezinárodní komise v něm hodnotí i praktickou péči o přírodu. Ta je přitom v Krkonoších výjimečná mozaikou horských ekosystémů. Svahy hor pokrývají horské lesy a louky, horní partie plochých hřebenů porůstá borovice kleč, alpínské trávníky a rašelinná společenstva. Druhově bohaté jsou také kary, oblasti vzniklé působením ledovců v minulosti, s velmi důležitou rolí lavin v současnosti.
Video YouTube: Krkonoše
Doma je v Krkonoších mj. i černý rytíř, tetřívek obecný. Jeden z nejvzácnějších ptáků Krkonoš tetřívek obecný (Tetrao tetrix) však množstvím turistů a jejich neukázněností trpí. Na druhé straně v Krkonoších narůstá fenomén dobrovolnictví, který podporuje ochranářskou práci. Jde například o péči o horské louky, kam se vrací celá řada druhů rostlin a bezobratlých. Daří se také přestavba dříve hospodářských lesů nevhodného druhového složení zejména v nižších polohách hor na lesy přírodě blízké. Realizují se projekty zadržování vody v krajině a na dříve uměle odvodněná místa se vracejí mokřady jako rozličné biotopy včetně rašelinných smrčin.
Foto: Krkonoše, zdroj: KRNAP
Krkonoše patří mezi nejnavštěvovanější národní parky světa
O článku, zdroje a další informace
Krkonoše patří mezi nejnavštěvovanější národní parky světa
Krkonošský národní park (KRNAP) se se 13 miliony návštěvníků řadí mezi nejnavštěvovanější parky světa. Návštěvníci míří zejména vrchol Sněžky, nejnavštěvovanější lokality představuje také okolí Labské boudy a Pramen Labe, Památník obětem hor či Úpské rašeliniště. Krkonošský národní park se s ochranným pásmem rozkládá na 55 tisících hektarech na území okresů Trutnov, Semily a Jablonec nad Nisou. Společně s polským národním parkem tvoří největší chráněnou přírodní oblast ve střední Evropě.
Internet: Krnap.cz, MěstoŠpindlerůvMlýn.cz, ČTK, Ekolist.cz, Kudyznudy.cz
Dobré zprávy
V záplavě informací, faktů, polopravd, čistých lží, mýtů a bájí, lapeni v sítích virtuálních drátů, ve vleku emocí jako strach a úzkosti, které s takovou vervou probouzejí média, hledáme cestu ven. Existuje. Začíná tam, kde končí vliv jiných. Nechte plavat to, co nemůžete změnit. Vpusťte do života minimalismus. Změňte svůj pohled na svět. Nebojujte s větrnými mlýny. Zaměřte se na přítomnost, na dobro a dobré zprávy.
Štěně vítáno! Co budete potřebovat pro jeho základní výcvik?
Gaia slaví půl roku. Mládě gorily roste jako z vody
Nová vědecká stavebnice byla vyvinuta s vědci Botanického ústavu AV ČR
Jak zabránit tomu, aby vám kočka zdemolovala byt?
Zlatá prasátka v rezervaci Dja v Zoo Praha se stěhují
Správa KRNAP: Krkonošské muzeum získalo cenu za příkladnou přeshraniční spolupráci
NOVÉ ČLÁNKY AUTORA
- Pořádná dávka roztomilosti ve Dvoře Králové: Malé mládě hrocha
- Madagaskarská fosa nyní obývá i Pavilon šelem a plazů v Zoo Praha
- Další pozoruhodný prvoodchov v Zoo Praha: Bércoun Petersův
- Příběh neposedné kočky se zaječí srstí, která údajně pamatuje dobu faraónů. A stojí jako (menší) poklady z pyramid
- Zoo Brno vrací do přírody sysly. Nová kolonie vzniká na Znojemsku