Přesně před osmdesáti lety, 27. května 1942 provedla skupina československých výsadkářů atentát na Reinharda Heydricha, zastupujícího říšského protektora. Jan Kubiš a Josef Gabčík Heydricha smrtelně zranili v kobylské zatáčce v Praze Libni. Po osmdesáti letech se nejvýznamnější akce československého odboje v rámci Operace Antrhopoid odehrála znovu, rekonstrukci útoku doprovodila i slavnostní přehlídka a další vzpomínkové akce.
Výročí atentátu na Heydricha si Česko v roce 2022 poprvé 27. května připomíná jako Den národního vzdoru.
Den národního vzdoru
Den národního vzdoru 2022, slavnostní rekonstrukce útoku na Heydricha v Praze-Libni odstartovala 27. května 2022 přeletem britského stíhacího letounu typu Hawker Hurricane, s kterým bojovali piloti 310. československé perutě v britské Royal Air Force. Po rekonstrukci nad Libní proletěla trojice bitevních vrtulníků Mi-24. Následoval vzpomínkový akt u památníku Anthropoid.
Video YouTube: 80. výročí Operace Anthropoid
Anthropoid, tedy „člověk“
Monumentální pomník Anthropoid nedaleko místa události, poblíž mimoúrovňové křižovatky Vychovatelna, je symbolem odhodlanosti a statečnosti. Trojúhelníkový tvar pomníku autorů symbolizuje klín české vlaky a korodující charakter povrchu odkazuje na zničenou českou státnost. Na vrcholu, ve výšce devíti metrů stojí v téměř sebevražedném postoji tři postavy, lidé odhodlaní vykonat nebezpečnou akci. Ztělesňují anglické a českého vojáka a civilistu, kteří se na akci podíleli. Operace Anthropoid (v překladu „člověk“) se odráží také ve ztvárnění postav, které je inspirováno kresbou člověka Leonarda di Vinciho.
V zemi před pomníkem je zabudována bronzová deska s nápisem: „Na tomto místě uskutečnili dne 27. května 1942 v 10:35 hodin hrdinní českoslovenští parašutisté Jan Kubiš a Josef Gabčík jeden z nejvýznamnějších odbojových činů druhé světové války – atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Svůj úkol by nikdy nemohli splnit bez pomoci stovek českých vlastenců, kteří za svou statečnost zaplatili vlastními životy.“
Video YouTube: Operace Anthropoid, reportáž
Nikdy se nevzdáme!
Na rekonstrukci atentátu v Praze v Libni navázalo slavnostní otevření výstavy v Národním muzeu s názvem Nikdy se nevzdáme! Výstava, kterou připravilo Národní muzeum a Vojenský historický ústav, svým názvem odkazuje na poslední slova výsadkářů obklíčených v kryptě pravoslavného kostela. „Jsme Češi! Nikdy se nevzdáme se, slyšíte? Nikdy!“
Video YouTube: Nikdy se nevzdáme, výstava v NM
Známí i méně známí hrdinové
Výstava v Národním muzeu, kterou provází bohatý vzdělávací program pro školy i veřejnost, představuje osudy atentátníků, ale i dalších osobností odboje a veřejného života včetně těch, kteří parašutistům pomáhali za cenu nejvyšší oběti. Stovky autentický předmětů na výstavě reprezentuje například originál vysílačky výsadku Silver A Libuše s připomínkou osudu radisty Jiřího Potůčka a pardubických podporovatelů parašutistů.
Návštěvníci výstavy se seznámí se souvislostmi předcházejícími atentátu, přípravami na atentát i událostmi po něm, bojem v kostele sv. Cyrila a Metoděje, vyhlazením Lidic nebo vypálením osady Ležáky.
Výstava Nikdy se nevzdáme je součástí celorepublikového projektu k výročí atentátu na Heydricha a událostem roku 1942. Jeho součástí je i portál 1942.cz. Nejenže detailně přibližuje události roku 1942, ale nabízí i přehled všech akcí, které se v rámci osmdesátého výročí od atentátu konají po celém Česku.

Foto: Operace Anthropoid, výstava Nikdy se nevzdáme, zdroj: Národní muzeum
Česko si připomíná 80 let od Operace Anthropoid
O článku, zdroje a další informace
Česko si připomíná 80 let od Operace Anthropoid
Výročí atentátu na Heydricha si Česko v roce 2022 poprvé 27. května připomíná jako Den národního vzdoru. Přesně po 80 letech se nejvýznamnější akce československého odboje v rámci Operace Anthropoid odehrála v kobylské zatáčce v Praze Libni znovu, rekonstrukci útoku provázela i slavnostní přehlídka a další vzpomínkové akce, mj. výstava Nikdy se nevzdáme.
Internet: Národní muzeum: 1942.cz, Vojenský historický ústav Praha: VHU.cz, ČTK, ČT24, Rozhlas.cz, iDnes.cz1,2, Aktuálně.cz, Kudyznudy.cz, Praha8.cz
Dobré zprávy
V záplavě informací, faktů, polopravd, čistých lží, mýtů a bájí, lapeni v sítích virtuálních drátů, ve vleku emocí jako strach a úzkosti, které s takovou vervou probouzejí média, hledáme cestu ven. Existuje. Začíná tam, kde končí vliv jiných. Nechte plavat to, co nemůžete změnit. Vpusťte do života minimalismus. Změňte svůj pohled na svět. Nebojujte s větrnými mlýny. Zaměřte se na přítomnost, na dobro a dobré zprávy.
Světová rarita v Zoo Jihlava: Těší tady hned trojnásobný přírůstek výjimečných mláďat ze Šalomounových ostrovů
Jeden z nejhorších invazivních druhů bolestivě kouše a napadá vše, co mu přijde do cesty. Agresivní mravenec už je v Evropě
Tak něžný, až to bere dech: V Ostravě dělá radost malý sameček i jeho novopečená matka
Snowshoe: Koťátka se rodí celá bílá, ale časem se zbarví. Vyroste z nich mohutná kočka s bílými „sněžnicemi“
Filmová zábava nejen na neděli: Všemocný Bradley Cooper a Robert De Niro
„Gejzíry“ diamantů: Pohyb zemských desek nevyvolává jen sopečné erupce. Někdy může dle vědců na povrch chrlit i drahokamy

NOVÉ ČLÁNKY AUTORA
- Tak něžný, až to bere dech: V Ostravě dělá radost malý sameček i jeho novopečená matka
- Roztomilost sama: Zoo Plzeň ukázala vzácný přírůstek. „Červený medvídek“ tady přišel na svět po letech čekání
- Má pigmenty, které jinde v přírodě neuvidíte. Temný plodožravý pták se po dlouhých 14 letech rozmnožil na Svatém kopečku
- Vláda, moc a sláva: Menopauza se jeví jako ten nejmenší problém, kterému zdatná a (zdá se) všehoschopná politička čelí
- Osada 2 je na dohled. Letní pohoda v televizi graduje, konec přinese i nový začátek
