Přeskočit na obsah

Česko si připomíná 80 let od Operace Anthropoid

Přesně před osmdesáti lety, 27. května 1942 provedla skupina československých výsadkářů atentát na Reinharda Heydricha, zastupujícího říšského protektora. Jan Kubiš a Josef Gabčík Heydricha smrtelně zranili v kobylské zatáčce v Praze Libni. Po osmdesáti letech se nejvýznamnější akce československého odboje v rámci Operace Antrhopoid odehrála znovu, rekonstrukci útoku doprovodila i slavnostní přehlídka a další vzpomínkové akce.

Výročí atentátu na Heydricha si Česko v roce 2022 poprvé 27. května připomíná jako Den národního vzdoru.

Den národního vzdoru

Den národního vzdoru 2022, slavnostní rekonstrukce útoku na Heydricha v Praze-Libni odstartovala 27. května 2022 přeletem britského stíhacího letounu typu Hawker Hurricane, s kterým bojovali piloti 310. československé perutě v britské Royal Air Force. Po rekonstrukci nad Libní proletěla trojice bitevních vrtulníků Mi-24. Následoval vzpomínkový akt u památníku Anthropoid.

Video YouTube: 80. výročí Operace Anthropoid

Anthropoid, tedy „člověk“

Monumentální pomník Anthropoid nedaleko místa události, poblíž mimoúrovňové křižovatky Vychovatelna, je symbolem odhodlanosti a statečnosti. Trojúhelníkový tvar pomníku autorů symbolizuje klín české vlaky a korodující charakter povrchu odkazuje na zničenou českou státnost. Na vrcholu, ve výšce devíti metrů stojí v téměř sebevražedném postoji tři postavy, lidé odhodlaní vykonat nebezpečnou akci. Ztělesňují anglické a českého vojáka a civilistu, kteří se na akci podíleli. Operace Anthropoid (v překladu „člověk“) se odráží také ve ztvárnění postav, které je inspirováno kresbou člověka Leonarda di Vinciho.

V zemi před pomníkem je zabudována bronzová deska s nápisem: „Na tomto místě uskutečnili dne 27. května 1942 v 10:35 hodin hrdinní českoslovenští parašutisté Jan Kubiš a Josef Gabčík jeden z nejvýznamnějších odbojových činů druhé světové války – atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Svůj úkol by nikdy nemohli splnit bez pomoci stovek českých vlastenců, kteří za svou statečnost zaplatili vlastními životy.“

Video YouTube: Operace Anthropoid, reportáž

Nikdy se nevzdáme!

Na rekonstrukci atentátu v Praze v Libni navázalo slavnostní otevření výstavy v Národním muzeu s názvem Nikdy se nevzdáme! Výstava, kterou připravilo Národní muzeum a Vojenský historický ústav, svým názvem odkazuje na poslední slova výsadkářů obklíčených v kryptě pravoslavného kostela. „Jsme Češi! Nikdy se nevzdáme se, slyšíte? Nikdy!“

Video YouTube: Nikdy se nevzdáme, výstava v NM

Známí i méně známí hrdinové

Výstava v Národním muzeu, kterou provází bohatý vzdělávací program pro školy i veřejnost, představuje osudy atentátníků, ale i dalších osobností odboje a veřejného života včetně těch, kteří parašutistům pomáhali za cenu nejvyšší oběti. Stovky autentický předmětů na výstavě reprezentuje například originál vysílačky výsadku Silver A Libuše s připomínkou osudu radisty Jiřího Potůčka a pardubických podporovatelů parašutistů.

Návštěvníci výstavy se seznámí se souvislostmi předcházejícími atentátu, přípravami na atentát i událostmi po něm, bojem v kostele sv. Cyrila a Metoděje, vyhlazením Lidic nebo vypálením osady Ležáky.

Výstava Nikdy se nevzdáme je součástí celorepublikového projektu k výročí atentátu na Heydricha a událostem roku 1942. Jeho součástí je i portál 1942.cz. Nejenže detailně přibližuje události roku 1942, ale nabízí i přehled všech akcí, které se v rámci osmdesátého výročí od atentátu konají po celém Česku.

Operace Anthropoid, Národní muzeum

Foto: Operace Anthropoid, výstava Nikdy se nevzdáme, zdroj: Národní muzeum

Česko si připomíná 80 let od Operace Anthropoid

O článku, zdroje a další informace

Česko si připomíná 80 let od Operace Anthropoid

,

Výročí atentátu na Heydricha si Česko v roce 2022 poprvé 27. května připomíná jako Den národního vzdoru. Přesně po 80 letech se nejvýznamnější akce československého odboje v rámci Operace Anthropoid odehrála v kobylské zatáčce v Praze Libni znovu, rekonstrukci útoku provázela i slavnostní přehlídka a další vzpomínkové akce, mj. výstava Nikdy se nevzdáme.

Internet: Národní muzeum: 1942.cz, Vojenský historický ústav Praha: VHU.cz, ČTK, ČT24, Rozhlas.cz, iDnes.cz1,2, Aktuálně.cz, Kudyznudy.cz, Praha8.cz

Měsíc v úplňku

Mohl by vás zajímat také článek:

Kdy budou úplňky v roce 2022? Kdy se nevyspíte?


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *