Přeskočit na obsah

Krkonoše patří mezi nejnavštěvovanější národní parky světa

Zhruba 13 milionů návštěvníků. Tolik lidí každým rokem navštíví Krkonošský národní park (KRNAP), který se tak řadí mezi pětici nejnavštěvovanějších národních parků na světě. Mezi nejnavštěvovanější lokality v Krkonoších patří vrchol Sněžky, okolí Labské boudy a Pramen Labe, Památník obětem hor či Úpské rašeliniště.

Jak se počítají návštěvníci?

Krkonošský národní park se s ochranným pásmem rozkládá na 55 tisících hektarech na území okresů Trutnov, Semily a Jablonec nad Nisou. Společně s polským národním parkem tvoří největší chráněnou přírodní oblast ve střední Evropě.

„Když uvádíme 13 milionů návštěv ročně, je tím myšlený celkový počet vstupů návštěvníků na území KRNAP. Návštěvnost národního parku roste především v posledních deseti letech,“ uvedl pro ČTK mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Pro monitoring návštěvnosti hřebenových partií Krkonoš využívá správa KRNAP se sídlem ve Vrchlabí automatické sčítače, zejména pyroelektrické senzory, které fungují díky technologii záznamu skokové změny teploty. Nejde však jenom o snímače, správa národního parku spočívá také v péči o turistickou infrastrukturu, jako jsou cesty, turistické chodníky, odpočinková místa a naučné stezky. Bez ní by turistický tlak nebylo možné zvládat.

Video YouTube: Krkonoše, hory bez hranic

Péče o přírodu v Krkonoších

Přes nával turistů i letos Krkonoše potřetí obhájily certifikát přeshraniční spolupráce Federace EUROPARC Transboundary Parks. Mezinárodní komise v něm hodnotí i praktickou péči o přírodu. Ta je přitom v Krkonoších výjimečná mozaikou horských ekosystémů. Svahy hor pokrývají horské lesy a louky, horní partie plochých hřebenů porůstá borovice kleč, alpínské trávníky a rašelinná společenstva. Druhově bohaté jsou také kary, oblasti vzniklé působením ledovců v minulosti, s velmi důležitou rolí lavin v současnosti.

Video YouTube: Krkonoše

Doma je v Krkonoších mj. i černý rytíř, tetřívek obecný. Jeden z nejvzácnějších ptáků Krkonoš tetřívek obecný (Tetrao tetrix) však množstvím turistů a jejich neukázněností trpí. Na druhé straně v Krkonoších narůstá fenomén dobrovolnictví, který podporuje ochranářskou práci. Jde například o péči o horské louky, kam se vrací celá řada druhů rostlin a bezobratlých. Daří se také přestavba dříve hospodářských lesů nevhodného druhového složení zejména v nižších polohách hor na lesy přírodě blízké. Realizují se projekty zadržování vody v krajině a na dříve uměle odvodněná místa se vracejí mokřady jako rozličné biotopy včetně rašelinných smrčin.

Krkonoše květinová louka

Foto: Krkonoše, zdroj: KRNAP

Krkonoše patří mezi nejnavštěvovanější národní parky světa

O článku, zdroje a další informace

Krkonoše patří mezi nejnavštěvovanější národní parky světa

,

Krkonošský národní park (KRNAP) se se 13 miliony návštěvníků řadí mezi nejnavštěvovanější parky světa. Návštěvníci míří zejména vrchol Sněžky, nejnavštěvovanější lokality představuje také okolí Labské boudy a Pramen Labe, Památník obětem hor či Úpské rašeliniště. Krkonošský národní park se s ochranným pásmem rozkládá na 55 tisících hektarech na území okresů Trutnov, Semily a Jablonec nad Nisou. Společně s polským národním parkem tvoří největší chráněnou přírodní oblast ve střední Evropě.

Internet: Krnap.cz, MěstoŠpindlerůvMlýn.cz, ČTK, Ekolist.cz, Kudyznudy.cz

Měsíc v úplňku

Mohl by vás zajímat také článek:

Kdy budou úplňky v roce 2022? Kdy se nevyspíte?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *