Přeskočit na obsah

Microgreens pro hrošíky i šimpanze. Zvířata mají v menu speciální novinku nabitou živinami

  • od

Safari park je díky speciálnímu krmení zase o něco šetrnější k životnímu prostředí. Celou zimu si nově mohou vybraná zvířata v Safari parku užívat nejčerstvější a nejvydatnější formu zeleného krmení ve své historii. Mikroklíčky s výhonky neboli microgreens, které jsou aktuálně hitem také v lidské kuchyni, jsou nejen mimořádně bohaté na živiny, ale také přináší velké úspory při nákupu krmení a jsou maximálně ohleduplné pro životní prostředí.

Speciální pěstební laboratoř

Greentec, jak se pěstební laboratoř jmenuje, je tak velkým příspěvkem k trvalé snaze safari parku o udržitelný přístup veškerého provozu. Dvanáct metrů dlouhá klíčicí laboratoř Greentec BHT Technology působí s nadsázkou jako kosmická loď. Podle jedné stěny se táhne stěna s vanami plnými pšenice a ječmenu v různé fázi klíčení. Po celou zimu tu panuje příjemných 19-22 stupňů Celsia a zhruba 70procentní vlhkost vzduchu. Podmínky ideální pro rozvoj klíčků obilí.

„Denně tu aktuálně sklízíme kolem 120 kilo zelené hmoty, která okamžitě míří k hrošíkům, hrochům, impalám, primátům, štětkounům a dalším vybraným zvířatům,“ popisuje vedoucí výživy zvířat Safari parku Monika Ptáčková. Mikroklíčky, které jsou doslova nabité všemi prospěšnými látkami, nahrazují a doplňují v jídelníčku zvířat zejména zeleninu.

Krmení klíčky, hrošík liberijský

Foto: Krmení klíčky, hrošík liberijský, zdroj: Simona Jiřícková, Safari park

Čisté krmení

K produkci 1 kg obilí je třeba kolem 1600 litrů vody (u ovoce je to cca 950 litrů a u zeleniny kolem 230 litrů), zatímco k produkci 1 kg klíčků a výhonků je třeba zhruba pouze 5 litrů vody.

„Kvalita a výživové hodnoty prakticky všech druhů dostupné zeleniny nejen v průběhu roku značně kolísá. Ve srovnání s tím jsou naše klíčky s výhonky naprosto stabilní. Máme tak perfektní kontrolu nad tím, co naše náročná zvířata žerou,“ doplňuje Monika Ptáčková. Krmení má ale i další přínosy z hlediska pohody chovaných živočichů: podporuje správné trávení a zvířata baví. Například hroši nebo hrošíci si klíčky okamžitě velmi oblíbili.

Z naprosto „čistého“ krmení bez přidaných živin v roztoku či substrátu, hormonů nebo stop hnojiv či pesticidů budou profitovat i masožravci. Mezi druhy, které zelené klíčky dostávají, jsou totiž i v safari parku chovaná krmná kuřata, která končí v žaludcích šelem.

Úspora zdrojů

Díky moderním technologiím je provoz finančně méně náročný a přináší mimořádné úspory i v hospodaření se zdroji. Tak například k produkci 1 kg obilí je třeba kolem 1600 litrů vody (u ovoce je to cca 950 litrů a u zeleniny kolem 230 litrů), zatímco k produkci 1 kg klíčků a výhonků je třeba zhruba pouze 5 litrů vody. Další úlevu životnímu prostředí přinese fakt, že zcela odpadá jakákoli spotřeba pohonných hmot nutných k dopravě krmiva do safari parku. Laboratoř se nachází přímo v areálu zahrady.

Denně aktuálně sklízíme kolem 120 kilo zelené hmoty, která okamžitě míří k hrošíkům, hrochům, impalám, primátům, štětkounům a dalším vybraným zvířatům.

Klíčení není přelomovou novinkou, jde o praxi známou mnoha chovatelům. Safari park je ale první zahradou ve středoevropském kontextu, která k němu přistoupila v podobném rozsahu. Po zabíhacím provozu nyní krmiváři safari parku přechází na ostrý provoz. Zelené krmení budou produkovat asi do konce dubna, kdy většina zvířat zamíří z teplých stájí zpět do otevřených výběhů. Na podzim začne pěstění nanovo.

TISKOVÁ ZPRÁVA

KOČIČÍ NOVINY filtrují dobré zprávy. Zajímají nás i zprávy odjinud, dobré tiskové zprávy, pozitivní informace. Business nevynecháváme, ani PR články. Hledáme to dobré, také v oblasti komerčních sdělení, v komerční nabídce, především pokud jde o produkty a služby pro kočky, chovatele koček a milovníky zvířat obecně. Tento článek představuje právě Komerční sdělení, PR text. Nejde o redakční obsah, vznikl jako (tisková) zpráva odjinud.

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *