Mláďata často na tento svět přicházejí zcela bezbranná, na svých rodičích, zejména matce bývají životně závislá. Ovšem většina mláďat přichází opravdu na tento svět, zatímco mládě koaly má celý svět zúžený na matčin vak. Po narození má dvoucentimetrový medvídek koala jediný cíl – dostat se do vaku matky. Jedině tam najde bezpečné útočiště pro svůj další vývoj. Skutečný svět je pro něho ještě příliš velký.
Medvědice koala je ryzí ukázkou supermatky zvířecí říše. Jen málokterá matka by dokázala zajistit přežití tak neschopného mláděte jako je čerstvě narozený koala.
Koala, symbol Austrálie
Koala medvídkovitý (Phascolarctos cinereus) je jediným žijícím zástupcem čeledi koalovitých. Říká se jim medvídci koala, ale ve skutečnosti to medvídci nejsou. Mohou sice medvědy připomínat vzhledem, ale jsou to vačnatci, stejně jako například klokan.
Stejně jako klokan patří koala také k živým symbolům Austrálie. Přestože je jedním z nejznámějších zvířat Austrálie i světa, vědci ho bohužel považují za funkčně vyhynulý druh. Podle zprávy Australské nadace pro koaly medvídkovité (AKF) populace koalů klesla tak rapidně, že už nedokážou zajistit další generace potomků. V současném ekosystému už k tomu není dostatek dospělých, geneticky nepříbuzných jedinců.
Koaly v Austrálii ubývají tak jako jejich přirozené prostředí eukalyptové lesy. Zavalití medvídci s dlouhými ostrými drápy se živí výhradně listy a kůrou eukalyptu (česky blahovičníku), a to ještě pouze některými druhy. Přitom pro všechny ostatní býložravce je eukalyptus nestravitelný, pro většinu zvířat dokonce jedovatý. Játra koaly si s toxiny z eukalyptu umí poradit, dokážou ho strávit i díky unikátními trávicímu systému a bakteriím, které se starají o fermentaci.
Video Youtube: National Geographic Wild, Koala
Protože jsou eukalyptové listy energeticky velmi nízké, koala šetří energii, až 20 hodin denně si vyhrazuje na spánek. Koala má i na vačnatce nezvykle malý mozek a také velmi pomalý metabolismus. Denně sní až půl kilogramu listí, zato nepije. Tekutiny přijímá pouze ze své rostlinné stravy. Odtud dle některých zdrojů údajně také pochází pojmenování koala, které se dá z jazyka domorodců přeložit jako „zvíře, které nepije.“ Vědecký název koaly Phascolarctos cinereus se pak dá doslova přeložit jako „šedý vačnatý medvěd“.
Jak to chodí u medvídků koala?
Koaly tráví většinu života tráví na stromech. Překvapivě dokážou skákat ze stromu na strom a také se hlasitými zvuky komunikovat až na kilometrovou vzdálenost. Obecně je to tiché zvíře, hlasité zvuky vydávají samci v době páření. Samice na dálku ze zvuku odhadne velikost samce i to, zda je pro ni vhodný k páření. Za vhodným zvukem, resp. samcem se pak vydává.
Video Youtube: Medvídek koala vydává zvuky
Koala je samotářské zvíře, ovšem matky s dětmi tráví několik let v těsné blízkosti. Čerstvě narozené mládě koaly, kterému se říká „joey“, není jenom slepé, chybí mu také uši nebo srst. Čerstvě narozený medvídek koala není větší než dva centimetry a neváží více než jeden gram.
Když se malý medvídek narodí, jenom se přesouvá do matčina vaku, kde se vyvíjí dalších šest měsíců. K dispozici zde má matčiny bradavky. Šest měsíců se ve vaku živí mateřským mlékem, aby mu narostla srst, vyvinuly se oči a uši. Až poté může začít zkoumat svět mimo vak. Začíná také s konzumací speciální kašičky, která se do vaku dostává z matčiných střev. Právě díky této kašičce se do střev mláděte dostanou mikroby nutné pro trávení listů blahovičníku.
Než se medvídek pustí do eukalyptu…
Zažívací trakt malého medvídka se díky matce připravuje na požírání listů eukalyptu. Jedovaté listy jsou pro tyto vačnatce jedinou potravou, mohou je konzumovat právě díky speciální mikroflóře, která si poradí s jedem eukalyptu. Mládě však tuto vlastnost nemá přirozeně, nejprve musí s pomocí matky střevní mikroflóru vytvořit.
Jakmile je mládě na matčin vak příliš velké, usadí se na matčiných zádech a nechává se matkou vozit. Stále přijímá mateřské mléko a kašičku. Až kolem jednoho roku života matka mládě odstavuje. Samičky se pak vydávají svou vlastní cestou, samečci dál zůstávají v teritoriu matky ještě další dva až tři roky.
Supermatky ve zvířecí říši
Medvídek koala je vzorem dokonalé matky, ovšem takových matek najdeme mezi zvířaty mnoho. I taková slonice udělá pro své slůně první poslední, nejenom pro to své, slonice se společně starají o všechna slůňata ve smečce. Ukázkovou matkou je i lední medvědice, která se na příchod mláďat připravuje tím, že ztloustne až na dvojnásobek své váhy. To proto, že mláďata pak kojí v noře několik měsíců bez toho, aby si sama obstarala potravu. Ještě dál pak zachází chobotnice, ani ta se kvůli bezpečnosti od svých vajíček nevzdaluje, z hladu dokonce může začít okusovat vlastní chapadla. Nezřídka je po vylíhnutí malých chobotniček tak vysílená, že hyne vyčerpáním, anebo se stává obětí predátorů. Více se dozvíte v našem dalším článku…
Foto: Mládě koaly s matkou, zdroj: Pixabay.com
Mládě koaly je centimetrové. Přežije jen díky matce
O článku, zdroje a další informace
Mládě koaly je centimetrové. Přežije jen díky matce
Mláďata na tento svět přicházejí bezbranná, závislá na rodičích a zejména matce. Pro mládě koaly je však tento svět příliš velký. Po narození má dvoucentimetrový medvídek koala jediný cíl – dostat se do vaku matky. Medvědice koala je ukázkou supermatky zvířecí říše. Jen málokterá matka by dokázala zajistit přežití tak neschopného mláděte jako je čerstvě narozený medvídek koala.
Internet: Vesmír.cz, Abíčko.cz, Rozhlas.cz, NationalGeographic.com
Literatura
- Úžasná zvířata a jejich superschopnosti. Praha: Fragment, 2020. ISBN: 978-80-253-4713-3
- Velká kniha živočichů od jednobuněčných po savce. Praha: Ikar, 2019. ISBN: 978-80-551-7045-9
- Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6
Mohl by vás zajímat také článek:
Jsou březí přes 2 roky a rodí stokilová mláďata. Čím ještě slonice ohromí?
Říše zvířat
Planeta Země je náš domov, domov lidí, zvířat a rostlin. Ve vesmíru jsou miliardy planet, a přece je ta naše výjimečná. Křehká rovnováha tady vytváří optimální podmínky pro život, dokonalá souhra okolností dává vznik nespočtu organismů, dokonalých do každé jediné buňky.
Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.
Zvířata v divoké přírodě každý den bojují o svůj život, každý den podávají výkony hodné nejcennějších kovů. V říši zvířat však nejde o to, kdo vyhraje olympiádu, jde jenom o jediné – o život, o život tady a teď. Vydejte se do říše zvířat, na pozoruhodnou cestu k objevům, které tu jsou pro každého, kdo chce objevovat krásy života na Zemi. Stále tu jsou, stále je co objevovat.