Přeskočit na obsah

Lesní kočka

Kočka si umí poradit v každé situaci, obstojí dokonce i v krutých severských zimách. I na severu je kočka doma, především tzv. lesní kočka. Ať již to bude norská lesní kočka, sibiřská kočka, něvská maškaráda jako další ruská lesní kočka nebo mainská mývalí kočka jako reprezentant lesních koček z USA, všechny bude charakterizovat nadmíru huňatý kožíšek. Právě ten spolu s mohutnou postavou dělá z lesních koček velmi atraktivní kočičí plemena. Stále je však vzezření těchto kočičích mohykánů důsledkem jejich adaptace na nepříznivé přirozené podmínky, tedy mrazivý les, nikoli vyhřátý lidský příbytek s gaučem v obýváku.

Maine Coon kočka

Foto: Maine Coon, lesní kočka z USA, zdroj: Pixabay.com

Lesní kočky s duší dobrodruha

Právě nezvykle hustá srst umožnila lesním kočkám přežít v jejich přirozeném prostředí, v drsných podmínkách severský lesů Skandinávie nebo Ruska. Proti extrémním mrazům je chrání vlnitá podsada, která zajišťuje dokonalou tělesnou termoregulaci. Dvojitá srst se pak sestává z tvrdých mastných chlupů, které odpuzují vodu. Vedle huňatého ocasu lesní kočce pomáhá k teplu i límec na hrudi a krku spolu s výraznými kalhotkami, tedy dlouhými chlupy na zadní straně zadních končetin. Osrstěné má i tlapky.

Svým mohutným vzhledem tato přírodní plemena jako norská lesní kočka, sibiřská kočka nebo mainská mývalí budí respekt. Vedle bohaté srsti a skvělých loveckých instinktů však lesní kočky charakterizuje i přívětivá povaha. Navíc bývají upovídané, jejich mňoukání uslyšíte častěji než u mňoukání jiných koček. Jsou to inteligentní společníci s duší dobrodruha.

Video YouTube: Norwegian forest cat, norská lesní kočka

Norská lesní kočka a ty další

K těm nejoblíbenějším kočičím plemenům současnosti patří mainská mývalí kočka, Maine Coon, původem z USA. Mainka má mít předky právě v severských evropských lesích. Její příbuzná má být i norská lesní kočka, Norwegian forest cat, Wegrie nebo Norsk Skogkatt, jako méně známé, ale starší kočičí plemeno.

Dokonce to má být právě lesní kočka, která se objevuje v severské mytologii ve spojení s bohyní plodnosti a úrody Freyou. Norské lesní kočky měly táhnout kočár, na kterém Freya jezdila. Později se zase měly plavit s Vikingy na jejich lodích. Přesto je dodnes záhadou, kde se norská lesní kočka v norských lesích vlastně vzala. Dle jedné z verzí je přivezli Vikingové, dle další se do Norska dostala přes Sibiř. Jejím předkem by pak byla sibiřská kočka a její sestra něvská maškaráda.

Velcí kočičí mazlíci z lesa

O příbuznosti svědčí i podobnost všech lesních koček, jejich atraktivní vzhled, hustá srst i milá povaha. Přes jejich mohutnost jde o mazlivá plemena koček, ty vedle lesních reprezentují i tzv. chrámové kočky, zejména posvátná kočka birma.

O ČLÁNKU: Lesní kočka

O článku, zdroje a další informace

Lesní kočka

,

Ať již to bude norská lesní kočka, sibiřská kočka, něvská maškaráda jako další ruská lesní kočka nebo mainská mývalí kočka jako reprezentant lesních koček z USA, všechny bude charakterizovat nadmíru huňatý kožíšek. Právě ten spolu s mohutnou postavou dělá z lesních koček velmi atraktivní kočičí plemena.

Autorský článek vytvořený člověkem, s vrnivou kočičí podporou samozřejmě. Při tvorbě článku nebyla jakkoli využita umělá inteligence AI. Čerpá z emoční inteligence člověka, osobních chovatelských zkušeností a dostupných zdrojů:

Internet: Sdružení chovatelů koček, standard plemene norská lesní kočka dle FIFe: schk.cz, iReceptář.cz, Chovatelská stanice Amber Wald: Amberwald.cz, Chovatelská stanice Čarovná zahrada: CarovnaZahrada.cz

Literatura

  • Říhová, M.: Chov koček. Praha: grada, 2007. ISBN: 978-80-247-1804-0
  • Gorgoň, Z.: Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018. ISBN: 978-80-242-6284-0
Birma posvátná kočka

Posvátná kočka

Posvátná kočka, kočičí bohyně a mazlivá kráska. Láskyplná, přítulná, oddaná a klidná. To vše charakterizuje některá kočičí plemena. Jaká?

Hybridní kočka

Hybridní kočka, spojení kočky domácí a kočky divoké. Povaha mazlíčka, ale geny divoké šelmy. To je bengálka, Savannah a další kočičí plemena označovaná jako hybridní. Tady jsou!

Bengálská kočka hybrid
Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *