Přeskočit na obsah

Planeta Mars má tajemné oko. Je velké jako Praha

Evropská družice Mars Express zaslala na Zemi další z řady pozoruhodných snímků Marsu. Tento zachycuje kráter v oblasti Aonia Terra, v oblasti, která je vidět s hvězdářským dalekohledem i ze Země. S průměrem okolo třiceti kilometrů má nově zachycený velikost většího města, jako je Praha. Jeho velikost není tak zajímavá jako zabarvení. Ve střední části je kráter temný, a tak připomíná tajemné oko.

Dalo by se říct, že nejenom my lidé ze Země, ale že i planeta Mars směřuje k Zemi svůj pohled.

Pochopit Mars?

Vědci z ESA odhadují, že by důvodem zabarvení kráteru mohla být voda. Ta se tu měla nacházet asi před 4 miliardami lety, v době tzv pozdního těžkého bombardování (LBH). Právě tehdy dopadalo na planety naší Sluneční soustavy velké množství asteroidů, meteroidů a menších planetek. Na Marsu zanechalo stopy v podobě kráterů, ale vědci se domnívají že na rudou planetu v té době dopadla z Existuje však i vysvětlení, že tmavá barva je výsledkem sopečné činnosti. Ať je původ oka jakýkoliv, pohled z Marsu působí impozantně.

Vzhůru do Aonia Terra

Oblasti jako Aonia Terra, která svým jménem odkazuje na oblast ve starověkém Řecku, místo posvátné pro múzy vědy a umění, pomáhají vědcům odhalit složení Marsu. Díky nim mohou vidět i to, co je jinde pod povrchem. Citlivé přístroje zachycují barvy minerálů, ale i nadmořskou výšku objektů a skýtají tak komplexní soubor dat o složení planety. Stereo kamera, která pořídila i snímek velkého oka na Marsu, již objevila mnoho zajímavých povrchových útvarů, od impaktních kráterů, říčních kanálů a lávových bazénů až po tektonické zlomy, rýhy, hřebeny nebo sopky.
Rudá planeta ve své hornaté krajině skrývá i nejvyšší dosud objevenou horu v celé Sluneční soustavě. Jde o štítovou sopku pojmenovanou Olympus Mons a dosahuje výšky 21 kilometrů.

Video YouTube: Mars 3D, ESA

Lidi na Mars!

Detailní data a snímky Marsu pomáhají v pátrání po mimozemském životě, ale i vizi Elona Musca o obydlení planety lidmi. Podmínky pro život sice nenabízí optimální, ale i to může být jenom úhel pohledu. Čtvrtá planeta sluneční soustavy, druhá nejmenší planeta soustavy po Merkuru, je totiž Zemi také do jisté míry podobná. Má třeba podobně dlouhý den.

Zemi s Marsem spojuje také podobný sklon planetární osy, a tak se i na Marsu střídají roční období jako na Zemi, ačkoliv trvají dvojnásobně déle. Na rozdíl od jiných planet má Mars horninový povrch, stejně jako Země.

Spolu s Venuší je Mars nejbližším sousedem Země. Zatímco Venuše je symbolem lásky, Mars je však spojovaný s bohem války, jehož jméno nese. Venuše je zahalená závojem mraků, povrch Marsu je ze Země díky průhledné atmosféře dokonale viditelný. Možná i proto nás tak láká k návštěvě.

Merkur nadchl i desítky spisovatelů science fiction. Inspiroval mj. Isaaca Asimova (Hra na honěnou), C. S. Lewise (Návštěvníci z Mlčící planety), K. S. Robinsona (The Mars Trilogy, 2312) , Arthura C. Clarka (Islands in the Sky, Rendezvous s Ramou) nebo H. P. Lovecrafta. Po tomto tvůrci je je dokonce pojmenován jeden z kráterů na Merkuru.

Foto: Planety naší Sluneční soustavy, zdroj: Pixabay.com

Planeta Mars má tajemné oko. Je velké jako Praha

O článku, zdroje a další informace

Planeta Mars má tajemné oko. Je velké jako Praha

,

Evropská družice Mars Express zaslala na Zemi další snímek Marsu. Zachycuje kráter v oblasti Aonia Terra o velikost většího města, jako je Praha. Jeho velikost není tak zajímavá jako zabarvení. Ve střední části je kráter temný, a tak připomíná tajemné oko.

Internet: ESA.int, Živě.cz, iRozhlas.cz

Měsíc v úplňku

Mohl by vás zajímat také článek:

Kdy budou úplňky v roce 2022? Kdy se nevyspíte?



Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *