Přeskočit na obsah

Slepice jsou zase v módě. Plemena jako holokrčky budí úžas

Slepice jsou zdrojem vajec, ale i nevšedními domácími mazlíčky, které jsou třeba jako hedvábničky něžnou ozdobou dvorku, příp. jako holokrčky s děsivou vizáží originálním zpestřením okolí domu. Domácí chov slepic jako alternativa velkochovů roste na oblibě, dokonce i ve městech, kde se zabydlují tzv. mini slepice, třeba slepice liliputky a zakrslá plemena slepic jako bantamky, vousáči, kočinky, japonské bojovnice ko šamo, německé zakrslé slepice, holandské zakrslé slepice aj. Zájem o slepice je enormní. S ním se v Česku vedle klasických nosnic, jako jsou hybridky a plemena Isabrown, Sussex nebo Dominant, objevují také okrasné slepice, typicky zmioňované hedvábničky.

Hedvábničky: Něžnost sama

Hedvábničky patří mezi nejstarší plemena slepic. Jejich předkové měli žít v Číně již před tisíci lety. Do Evropy se údajně dostali s cestovatelem Marcem Polem. U nás chovají od počátku dvacátého století. Existují i v miniaturní variantě mini slepice s hmotností kolem půl kilogramu. Chovají se však nejenom jako okrasné slepice pro svůj zajímavý vzhled, ale i jako slepice na vejce, na maso nebo pro schopnost vyvést svá či cizí kuřata. Hedvábničky na dvorku fungují jako skvělé matky, které dokážou odchovat i kuřata křepelek, bažantů nebo kachen. Vycházejí se všemi druhy drůbeže.

Hedvábničky již dle svého jména zaujmou zvláštní hedvábnou strukturou peří, která připomíná chlupy. Může být v různých odstínech bílé, ale také žluté, oranžové, hnědé, nebo dokonce černé barvy. Peří dává hedvábničkám roztomilý vzhled. Slepičí plemena, která upoutají pozornost, však mohou mít i vizáž jako z hororu. Ta charakterizuje slepice horokrčky, odolné a robustní plemeno s neopeřeným krkem.

Holokrčky: Vzezření jako z hororu

Sytě červená holá kůže slepice plemena holokrčka vypadá děsivě. Jejich původ je navíc v Transylvánii, zemi upírských příběhů. Dnes náleží k Rumunsku, ale když se zde objevili holokrčky, patřila Transylvánie pod Rakousko-Uhersko.

Dodnes jsou holokrčky ve své domovině, v Rumunsku, Rakousku nebo Německu oblíbené. V Česku představují raritní plemeno, přestože nabízejí vše, co se od dobré slepice očekává. Jejich děsivá vizáž jednoduše nesedne každému, navíc je původ holého krku slepice záhadou. Jisté je, že holokrčky jsou zdravé slepice, které se řadí mezi okrasná plemena, ale současně jde i o výborné nosnice se snáškou až 200 vajec ročně. Jde také o rychle rostoucí slepice, které se hodí i na maso.

Okrasná slepice hedvábnička

Ilustrační foto: Okrasná slepice hedvábnička, zdroj: Pixabay.com

Slepice jsou zase v módě. Plemena jako holokrčky budí úžas

O článku, zdroje a další informace

Slepice jsou zase v módě. Plemena jako holokrčky budí úžas

, ,

Slepice jsou zdrojem vajec, ale i nevšedními domácími mazlíčky, které jsou třeba jako hedvábničky něžnou ozdobou dvorku, příp. jako holokrčky s děsivou vizáží originálním zpestřením okolí domu. Domácí chov slepic jako alternativa velkochovů roste na oblibě, dokonce i ve městech, kde se zabydlují tzv. mini slepice, třeba slepice liliputky a zakrslá plemena slepic.

Internet: iDnes.cz, Líhně-inkubátory.cz, Kavapo.cz, Slepicar.cz1,2

Literatura

  1. Bauer, W., Krauseová, A.: Domácí chov slepic: Nejlepší plemena pro malé zahrady. Praha: CPress, 2019. ISBN: 978-80-264-2463-5
  2. Caugheyová, M.: Co nevíme o slepicích: Netradiční chovatelská příručka. Praha: Esence, 2019. ISBN: 978-80-7617-287-6
  3. Gomringer, AK.: Naše první slepice. Praha: Grada, 2013. ISBN: 978-80-247-4666-1
Měsíc v úplňku

Mohl by vás zajímat také článek:

Kdy budou úplňky v roce 2022? Kdy se nevyspíte?


Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *