Přeskočit na obsah

Velemyš i kočka arabská: Nová mláďata v Zoo Jihlava

Prvním mládětem roku 2022 se v jihlavské zoo stal tajemný hlodavec z Filipín. Velemyš největší je spolu s velemyší obláčkovou s délkou včetně ocasu až 90 centimetrů a hmotností kolem dvou kilogramů největším myšovitým hlodavcem na světě. V roce 2022 se však v Jihlavě narodila i kočka, kočka arabská… Mláďata v Zoo Jihlava jsou k vidění i u lemurů, zeber nebo hus.

Jedna z největších skupin velemyší

Jihlavská zoo chová velemyši obláčkové (Phloeomys pallidus), dříve nazývané také krysy obláčkové, od roku 2008 a pyšní se jednou z největších chovných skupin mezi zoologickými zahrady celého světa.

Velemyši největší (Phloeomys cumingi) chov rozšířili v roce 2016, první mládě v Jihlavě udělalo radost chovatelům až v roce 2020. S příchodem roku 2022 se radují podruhé. Protože je velemyš velmi plachým zvířetem, ohlásili chovatelé nové mládě na začátku roku pouze slovně. Přidali také výčet mláďat, která se narodila či vylíhla v roce 2021.

Mláďata v Zoo Jihlava

V roce 2021 se v Zoo Jihlava narodila mláďata babirusy sulaweské, tapíra, vari červeného nebo varana modrého. Na svět tady přivítali také nové hroznýšovce portorické a kubánské, hroznýše madagaskarské nebo různé druhy pralesniček, tzv. šípových žab. Rozmnožili se tady také obojživelníci a ptáci, například husy a kachny, kachnička šedoboká, čírka skořicová nebo zrzohlávka peposaku. K těm nejvýznamnějších odchovům patří koťata vzácného levharta cejlonského. Koťata levharta cejlonského (Panthera pardus kotyia) udělala v Zoo Jihlava radost 28. května, a to po dlouhých dvanácti letech.

Letos se ten největší baby boom teprve očekává. Již v únoru přitom přivítala mláďata rodina lemurů. V dubnu se narodilo první hříbě zebry a následovat by měla další. Nově se tady zabydlují také čtyři mláďata ježků ušatých, ptáčata husy kuří, mláďata komby ušaté, koťata servala nebo kotě kočky arabské. Nejnovější mláďata jsou k vidění také u nosálů nebo dikobrazů.

Kočka arabská v Jihlavě

Kočka arabská je na první pohled k nerozeznání od kočky domácí. To je také nejspíš jeden z důvodů, proč byla vědecky popsána až roku 1968. Jedná se o podruh kočky divoké, která obývá jen malé území kolem perského zálivu. Má rozsáhlé teritorium, a tak je nucena přizpůsobit se životu ve městě. Křížením s domácími kočkami a ostatními divokými kočkami arabského kontinentu tato kočka jako druh naneštěstí mizí. Kočka arabská je dnes kriticky ohroženým podruhem kočky divoké, které po celém světě chová jen něco málo přes deset zoologických zahrad včetně té jihlavské.

V Zoologické zahradě Jihlava, která se vedle chovu opic a plazů specializuje právě na kočkovité šelmy, v současnosti žije několik koček arabských. Ty během historie chovu přivedly na svět desítky mláďat. Jedno kotě patří k letošním jarním přírůstkům.

Velemyš největší mládě

Foto: Velemyš největší, zdroj: Zoo Jihlava

Velemyš i kočka arabská: Nová mláďata v Zoo Jihlava

O článku, zdroje a další informace

Velemyš i kočka arabská: Nová mláďata v Zoo Jihlava

,

Prvním mládětem roku 2022 se v jihlavské zoo stal tajemný hlodavec z Filipín. Velemyš největší je spolu s velemyší obláčkovou největším myšovitým hlodavcem na světě. V roce 2022 se však v Jihlavě narodila i kočka, kočka arabská. Mláďata v Zoo Jihlava jsou k vidění i u lemurů, zeber nebo hus.

Internet: Zoologická zahrada Jihlava: Zoojihlava.cz, Kočka arabská v Zoo Jihlava, Deník.cz

Literatura

  1. Velká kniha živočichů od jednobuněčných po savce. Praha: Ikar, 2019. ISBN: 978-80-551-7045-9
  2. Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6
Hadilov písař

Mohl by vás zajímat také článek:

Hadilov písař: Zabiják se smyslem pro rodinu

Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *