Přeskočit na obsah

Ovce kamerunská se zabydluje v Česku

V současnosti existuje asi šest set druhů ovčích plemen, všechny byly vyšlechtěny z původních druhů ovcí s původem v asijských horách. V Česku patří k těm nejoblíbenějším ovčí plemeno z Afriky – ovce kamerunská. V Kamerunu a okolních státech Afriky se měla tato ovečka jako zdroj mléka a masa chovat již před deseti tisíci lety. V Česku se začala ve velkém zabydlovat na přelomu tisíciletí. Specializovaný chovatelský Klub kamerunských ovcí byl založen v roce 2001.

Malá útěkářka

Kamerun je náhorní plošina, kde jsou nižší teploty, takže kamerunce podnebí v Česku vyhovuje. Bez problémů snáší české zimy. Kamerunské ovce jsou otužilá, odolná, nenáročná zvířata, která zůstávají celoročně venku. Jejich výhodou je, že na rozdíl od jiných ovcí nemají vlnu, ale hustou srst, takže se nemusí stříhat. Jejich srst pravidelně líná.

Chov kamerunských ovcí je nenáročný i z hlediska stravy, je to plemeno pro začátečníky, které potěší i svoji krotkostí. Chovatelé si toto ovčí plemeno vybírají také kvůli výšce mezi padesáti až sedmdesáti centimetry. Je to menší ovce, ale potřebuje vyšší plot. Ovce kamerunská je totiž povahou útěkářka. Skáče překvapivě vysoko. Ve stresu dokáže proskočit i mezi provázky elektrického ohradníku.

Jedna ovce nestačí

Zakrslé plemeno ovce kamerunská patří do skupiny západoafrických plemen, která jsou typická vodorovným držením uší. Východoafrické a jihoafrické ovce jsou na rozdíl od kamerunek klapouché. Všechny však představují stádová zvířata, která potřebují společnost a o samotě trpí. Chovat kamerunské ovce na mléko, maso, jako živou sekačku zahrady a k tomu mazlíčka se tak doporučuje minimálně ve dvojici nebo ve trojici. V Kamerunu ovce žijí až v tisícihlavých stádech. Vůdcem stáje je přitom ovečka, ta, která vodí jehňata. Na pastvu tato vůdčí ovečka chodí zpravidla první, zatímco beran stádo uzavírá. Kamerunské ovce nejsou agresivní. Na nebezpečí reagují ale reagují syčením a podupáváním.

Ovce kamerunská

Ilustrační foto: Ovce kamerunská, zdroj: Pixabay.com

Ovce kamerunská se zabydluje v Česku

O článku, zdroje a další informace

Ovce kamerunská se zabydluje v Česku

, ,

V současnosti existuje asi šest set druhů ovčích plemen, všechny byly vyšlechtěny z původních druhů ovcí s původem v asijských horách. V Česku patří k těm nejoblíbenějším ovčí plemeno z Afriky – ovce kamerunská. V Kamerunu a okolních státech Afriky se měla tato ovečka jako zdroj mléka a masa chovat již před deseti tisíci lety. V Česku se začala ve velkém zabydlovat na přelomu tisíciletí.

Internet: Rozhlas.cz, ZooTábor.eu, StatekUKýhosů.cz

Literatura

  1. Dahl, D.: Chováme ovce: ideální zvířata k domu a na dvůr. Praha: Vašut, 2022. ISBN: 978-80-7541-294-2
  2. Haus, K.: Úspěšný chov ovcí. Praha: Víkend, 2019. ISBN: 978-80-7433-257-9
  3. Rubášová, P.: Zvířata v zahradě – pro radost i užitek: Chovatelské rady pro začátečníky a jak oživit zahradu volně žijícími živočichy. Praha: CPress, 2017. ISBN: 978-80-264-1393-6
  4. Weaverová, S.: Chov miniaturních hospodářských zvířat: Příručka pro chovatele. Praha: Knižní klub, 2015. ISBN: 978-80-242-4712-0
Měsíc v úplňku

Mohl by vás zajímat také článek:

Kdy budou úplňky v roce 2022? Kdy se nevyspíte?


Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *