Přeskočit na obsah

Milionový poklad v Litomyšli: Muzeum vystavuje vzácné mince

Nedaleko Jevíčka na Svitavsku se nachází obec Vysoká. A právě tam se v roce 2020 našel co do počtu mincí jeden z největších pokladů v Česku. Více než sedm tisíc mincí z období od konce šestnáctého století až do druhé poloviny sedmnáctého století, milionový mincovní poklad, nyní vystavuje Regionální muzeum v Litomyšli.

Krejcary, dukáty i tolary

Od 29. dubna do 15. května 2022 je o důvod víc, proč navštívit Litomyšl, nádherné historické město ze Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Těch důvodů je hned 7099. Tolik mincí převážně z doby vlády Leopolda I. tvoří poklad, který je nyní k vidění v Regionálním muzeu. Nejmladší mince je z roku 1671. Nejstarší je polský půlgroš Vladislava II. Jagella z let 1431 až 1434.

Mince pocházejí z období, kdy sice v Čechách vládl mír, ale obyvatele stále ohrožovali nájezdy Turků z Uher. Možná proto si tehdejší majitel svůj poklad zakopal. Mohl to být i obchodník s mincemi, protože dukáty a tolary se tehdy běžně neplatilo. Platily však v celé Evropě a měly tak velkou hodnotu. Ta pochopitelně za staletí v zemi mnohonásobně narostla.

Milionový mincovní poklad obsahuje vládní mince císaře Ferdinanda II. a III., Leopolda I., které pocházejí z mincoven českých, moravských, rakouských i uherských, z území od Benátek po Litvu, od Nizozemí po Sedmihradsko. Doplňují je i soukromé ražby, například mince Albrechta z Valdštejna.

„Jedná se převážně o drobné ražby, tříkrejcary, které byly v této době běžným platidlem. Našli jsme celou řadu nových variant i na běžných mincích. Depot obsahuje vzácnou minci, půltolar knížete Sedmihradska Gabriela Betlena, vůdce protihabsburského povstání, razil je v Košicích,“ uvedla pro ČTK vedoucí numismatického oddělení Moravského zemského muzea Mgr. Dagmar Grossmannová Ph.D. Numismatička také vyčíslila kulturně-historickou hodnotu pokladu v řádu několika milionů korun. V 17. století se přitom za mince dalo pořídit odhadem 25 tažných koní nebo 70 krav.

Mincovní poklad v Litomyšli

Mince, nalezené v obci Vysoká jenom náhodnou, když se louka rozorala na pole, se dostaly k archeologům téměř okamžitě, shodou dalších náhodných okolností . Nálezce na rozryté půdě posbíral několik mincí a odevzdal je na městském úřadu v Jevíčku, kde zrovna pracovali archeologové. Ti ihned vyjeli na místo, kde s pomocí detektoru odhalili další mince. Původně byly uložené ve dvou keramických nádobách na protilehlých valech. Poklad vedle mincí skrýval i starý prsten.

Numismatikové budou celý poklad detailně dokumentovat po skončení výstavy. Poklad se z Litomyšli přesune do Brna a po důkladné dokumentaci by pak k němu měl vyjít katalog. Prozatím, do 15. května ho však můžete vidět na vlastní oči – v Regionálním muzeu Litomyšl.

V pátek 29. dubna proběhne vernisáž výstavy, ve středu 11. května v 17. hodin pak přednáška o pokladu. Archeologický průzkum přiblíží archeoložka Regionálního muzea v Litomyšli Mgr. Jana Němcová, mince představí numizmatička Moravského zemského muzea v Brně Mgr. Dagmar Grossmannová Ph.D.

Mince poklad Vysoká

Foto: Mincovní poklad, zdroj: Regionální muzeum v Litomyšli

Milionový poklad v Litomyšli: Muzeum vystavuje vzácné mince

O článku, zdroje a další informace

Milionový poklad v Litomyšli: Muzeum vystavuje vzácné mince

,

Nedaleko Jevíčka na Svitavsku se nachází obec Vysoká. A právě tam se v roce 2020 našel co do počtu mincí jeden z největších pokladů v Česku. Více než sedm tisíc mincí, milionový mincovní poklad, nyní vystavuje Regionální muzeum v Litomyšli.

Internet: Město Litomyšl, Regionální muzeum v Litomyšli, ČTK, Deník.cz, ČT24

Měsíc v úplňku

Mohl by vás zajímat také článek:

Kdy budou úplňky v roce 2022? Kdy se nevyspíte?


Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *