Přeskočit na obsah

Koi kapr: Nenáročná ryba, kterou si můžete ochočit

Vodní prvky neodmyslitelně patří ke krásám zahrady. Zrcadlení oblohy na hladině jemně oživuje prostor a pohled na třpytící se vlnky láká k relaxaci. Zahradní jezírko se může stát domovem pro různé okrasné ryby, z nichž největší popularitě se těší různě zbarvení koi kapři. Jde o krotké a nenáročné ryby, vhodné i pro nezkušené chovatele.

Živé klenoty z Japonska

Historie chovu koi kaprů sahá přibližně dva tisíce let do minulosti. Psát se začala na území Číny. Šlechtění pestře zbarvených ryb se však dočkalo největšího růstu až o stovky let později v Japonsku, kde se pod názvem Nishikigoi chovají jako živé klenoty zahradních jezírek dodnes. Nezřídka představují bohatství svých majitelů a dědí se z generace na generaci. Dožívají se běžně věku kolem 50 až 70 let. Rekordmankou byla šarlatově zbarvená koi samice Hanako, která se dle analýzy šupin dožila úctyhodných 226 let.

Eurokoi: Odolná ryba pro celoroční chov v jezírku

Zatímco praví importovaní japonští koi kapři mohou být velmi nákladnou záležitostí a nemusí vždy zvládnout zdejší klimatické podmínky, jejich příbuzní z lokálních odchovů jsou otužilejší. Říká se jim eurokoi, ale běžně prostě i koi kapři. Při dodržení několika jednoduchých zásad zvládnou bez problémů přezimovat v českém jezírku.

Eurokoi ryby sice nedosahují tak pestrých barev jako japonští odchovanci, ale oko laika rozdíl prakticky nepozná. Cena takových koi kaprů navíc není nijak vysoká. Mladé ryby do 30 cm délky se dají koupit za méně než 200 Kč a při dostatečném krmení velmi rychle rostou. Chcete-li však do jezírka vypustit už hezky narostlé víceleté koi kapry s délkou těla přes 50 cm, počítejte s cenami i v řádu desítek tisíc korun.

Nejdražší koi kapr na světě se prodal v roce 2018 na aukci v Japonsku za v přepočtu 40 milionů korun. Šlo o samici, jikernačku s délkou 101 cm a tradičním červeno-bílým zbarvením, japonsky zvaným Kohaku.

Video YouTube: Koi Hanako, Kohaku

Koi kapr potřebuje společnost

Okrasní kapři jsou spokojenější v malém hejnu, čítajícím alespoň 5 jedinců. Jedna ryba přitom potřebuje nejméně metr krychlový vody (počítejte s růstem koi kaprů až do velikosti kolem 100 centimetrů), celkově je tedy minimální objem jezírka minimálně 5 metrů krychlových.

Koi kapr je mírný a nevadí mu společnost jiných druhů ryb. Je ale potřeba mít na paměti, že kaprovité ryby výrazně znečišťují vodu. To některé jiné druhy ryb, jako třeba jeseteři, nemusí dobře snášet.

Aby bezpečně přežili zimu, potřebují se kapři uložit na dno jezírka a odpočívat v takové hloubce, kde je neohrozí vrstva ledu. Uvádí se nejméně 1,5 m v nejhlubším místě jezírka, ale nic nezkazíte ani větší hloubkou.

Video YouTube: Krmení koi kaprů

Koi kapr doslova zobe z ruky

Díky svému mírnému temperamentu jsou koi kapři vhodní i do koupacích jezírek, kde je přítomnost lidí nestresuje tolik jako jiné druhy ryb. Ale nemusíte za nimi nutně do vody, abyste si tyto mazlíčky ochočili. Stačí, když jim budete několikrát denně nosit trochu krmení, a rychle si spojí vaši přítomnost s příjemnou odměnou. Zejména větší koi kapři snadno ztratí plachost, nechají se pak při krmení třeba i pohladit a mohou se naučit i žrát chovateli přímo z ruky.

Okrasný koi kapr

Foto: Okrasný koi kapr, zdroj: Pixabay.com

Koi kapr: Nenáročná ryba, kterou si můžete ochočit

O článku, zdroje a další informace

Koi kapr: Nenáročná ryba, kterou si můžete ochočit

, ,

Vodní prvky patří ke krásám zahrady. Zahradní jezírko se může stát domovem pro okrasné ryby, z nichž největší popularitě se těší různě zbarvení koi kapři. Jde o krotké a nenáročné ryby, vhodné i pro nezkušené chovatele.

Internet: Koifarma.cz, Českéstavby.cz, inRybář.cz, Zahradníjezírka.net

Literatura

  1. Mills, D.: Studenovodní ryby. Praha: Slovart, 2004. ISBN: 80-7209-569-2
  2. Číhalová, R., Číhal, P.: Zahrady v japonském styluISBN:978-80-247-6793-2
  3. Himmelhuber, P.: Zahradní rybníčky, potůčky a koupací jezírka: stavba krok za krokem. Praha: Grada, 2014. ISBN: 978-80-247-3327-2
  4. Fletcher, N.: The Ultimate Koi. Ringpress Books Ltd, 1999. ISBN: 1860541461
Měsíc v úplňku

Mohl by vás zajímat také článek:

Kdy budou úplňky v roce 2022? Kdy se nevyspíte?


Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *