Přeskočit na obsah

Nepřehlédnutelný Jupiter je více než planetám podobný Slunci, ale Slunce to není

Na noční obloze jsou jenom tři objekty jasnější než Jupiter. Je to Slunce, Měsíc a planeta Venuše, se kterou Jupiter první březnové dny navíc vytváří úchvatnou konjunkci. Jupiter září krémově bílou barvou a svým složením převážně z hélia a vodíku se také podobá hvězdě. Ostatně i jeho jméno odkazuje na římského boha Jupitera, boha světla. Jupiter byl v mytologii vládcem všech bohů, také vládcem nebes a hromu.

Planeta Jupiter
Foto: Planeta Jupiter, zdroj. Pixabay.com

Plynný obr s Velkou rudou skvrnou

Jupiter je největší planetou Sluneční soustavy. Jeho hmotnost odpovídá tisícině Slunce, tj. asi 2,5x více než všechny ostatní planety a další tělesa v naší soustavě dohromady. Někdy se také Sluneční soustava popisuje jako dvojsystém Slunce a planety Jupiter.

Planeta Jupiter vznikla podobně jako Slunce, když se před 4,5 miliardami let zformovala z prachu a vířícího plynu. Převzala většinu hmoty, která zbyla po vzniku Slunce. Má proto podobné složení. S hmotností 1,899×1027 kilogramů však stále není dost velká na to, aby se v nitru planety zažehly termojaderné reakce a stala se tak skutečným zářícím Sluncem.

Stejně jako na Slunci však i na Jupiteru řádí bouře. Ta největší je známá jako Velká rudá skvrna. Je to ta největší a také nejslavnější bouře celé Sluneční soustavy.

Největší bouře, jakou lidstvo zná

Do Velké rudé skvrny, anticyklonální trvalé bouře na Jupiteru by se ještě před třemi stovkami let vešly tři planety Země, od té doby se však ze zatím nepochopitelných důvodů zmenšuje. Stále je však dle údajů NASA asi 1,3 širší než naše planeta. Sonda Juno také změřila rychlost větrů, které se atmosférou Jupiteru derou nepředstavitelnou rychlostí dosahující až 320 kilometrů za hodinu, pro srovnání přitom ten nejničivější cyklon na Zemi dosahuje rychlosti kolem 15 kilometrů za hodinu./3/

Bouře rotuje kolem svého středu proti směru hodinových ručiček. Pod lampou je největší tma… A uvnitř obrovské vesmírné bouře je klid, větší klid než kdekoliv jinde na planetě.

Video YouTube: Velká rudá skvrna na Jupiteru

Vládce a strážce dalších planet

Jupiter není jen největší planetou, pyšní se také nejsilnější magnetosférou ve Sluneční soustavě. Je 14x silnější než magnetické pole Země a co do objemu je větší milionkrát. Sahá až k oběžné dráze Saturnu.

Obrovská velikost a síla Jupiteru spoluutváří vesmírný prostor kolem nás. Gravitace planety pohlcuje menší tělesa a působí tak jako ochrana před vesmírnými srážkami. Eliminuje bombardování planety Země asteroidy a kometami z vesmíru, na druhé straně může Jupiter tělesa i vymrštit a urychlit jejich pohyb směrem k vnitřním planetám Sluneční soustavy. Jako strážce je tak poněkud nevyzpytatelný, ostatně nevyzpytatelný je celý vesmír.

Planeta Jupiter

Foto: Jupiter, zdroj: Pixabay.com

O článku: Nepřehlédnutelný Jupiter je více než planetám podobný Slunci, ale Slunce to není

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Nepřehlédnutelný Jupiter je více než planetám podobný Slunci, ale Slunce to není

Na noční obloze jsou jenom tři objekty jasnější než Jupiter. Je to Slunce, Měsíc a planeta Venuše, se kterou Jupiter první březnové dny navíc vytváří úchvatnou konjunkci. Jupiter září krémově bílou barvou a svým složením převážně z hélia a vodíku se také podobá hvězdě. Ostatně i jeho jméno odkazuje na římského boha Jupitera, boha světla.

Internet: /1/ space.com, /2/ solarsystem.nasa.gov, /3/ nasa.gov /4/ livescience.com

Literatura:

  • Pokorný, Z., Švanda, M.: Planety. Praha: Aventinum, 2015. ISBN: 978-80-7442-056-6
  • Dušek, J., Kolasa, M., Švanda, M.: Sluneční soustava dalekohledem. Praha: Aventinum, 2021. ISBN: 978-80-7442-122-8
  • Dušek, J., Grygar, J., Pokorný, Z.: Náš vesmír. Praha: Aventinum, 2000. ISBN: 978-80-86858-65-4Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *