Přeskočit na obsah

Bagry pomáhají zachránit na Klenči vzácný hvozdík písečný český

  • od

Hvozdík písečný český je kriticky ohrožený druh rostoucí přirozeně pouze na jediném místě na světě – v národní přírodní památce Kleneč nedaleko hory Říp. I tady funguje záchranný program, který zajišťuje vzácné rostlině podmínky pro život.

Tato rostlina potřebuje pro svůj život poměrně specifické podmínky. Vyhovují jí nezastíněné písčité plochy, které ale z naší krajiny skoro zmizely. Na Kleneč proto vyrazil bagr, který pomohl s obnovu zdejších písčin. Akce je součástí záchranného programu pro hvozdík písečný český (Dianthus arenarius subsp. bohemicus), který koordinuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.

„Hvozdík roste na Klenči na rozvolněné písčině, kterou pravidelně udržujeme sečením a vyhrabáváním. Zároveň se tu pravidelně narušují porosty mechů a lišejníků, aby písčinu nezarůstaly. Předloni jsme okolí zbavili invazních akátů a nyní na podzim jsme využili bagr, který strhl svrchní vrstvu humusu. Písčina se tak rozšířila a předpokládáme, že jí hvozdík a další zdejší vzácné druhy postupně osídlí. Rozšíření hvozdíku pomůžeme cíleným dosevem semen z vedlejší plochy,“ vysvětluje Jiří Bělohoubek z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Národní přírodní památka Kleneč není jen domovem hvozdíku písečného českého, ale i dalších vzácných druhů – roste tu paličkovec nachový, mateřídouška úzkolistá, trávnička obecná či kolenec Morisonův. Díky specifickým podmínkám také hostí jedinečné, na písčité podloží vázané, zástupce hmyzu – například nosatcovité brouky, motýly, ploštice či pavouky. Je ostrovem rozmanitosti v zemědělsky jinak intenzivně využívané krajině.

„Písčiny dříve udržovala pastva a občasné vypalování, postupně ale zarostly trávou a náletem, nebo byly zalesněny akátem či borovicí. Součástí záchranného programu tedy je obnova právě takového prostředí. Za 15 let, kdy o místo pečujeme, se počet hvozdíků na Klenči více než zosminásobil,“ vysvětluje Petr Vít z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

„Záchranné programy pro vzácné druhy rostlin a živočichů spočívají často v podpoře šetrného hospodaření, aby měly ohrožené druhy alespoň někde vhodné podmínky k životu. Zároveň ale nepomáhají jen těm druhům, pro které se připravují – například prosvětlování lesa prospěje kromě rostlin také řadě druhů hmyzu. Záchranných programů nyní běží již třináct a připravují se další. Díky nim se z naší přírody nevytratil nejen hvozdík písečný český, ale daří se zvyšovat počty syslů obecných či užovek stromových,“ dodává František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Více na zachranneprogramy.cz.

TISKOVÁ ZPRÁVA

KOČIČÍ NOVINY filtrují dobré zprávy. Zajímají nás i zprávy odjinud, dobré tiskové zprávy, pozitivní informace. Business nevynecháváme, ani PR články. Hledáme to dobré, také v oblasti komerčních sdělení, v komerční nabídce, především pokud jde o produkty a služby pro kočky, chovatele koček a milovníky zvířat obecně. Tento článek představuje právě Komerční sdělení, PR text. Nejde o redakční obsah, vznikl jako (tisková) zpráva odjinud.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *