Jedním z nejnovějších přírůstků Zoo Ostrava je kočkodan Hamlynův, druh vzácnější než jiné. V přírodě se vyskytuje jen na velmi malém území Afriky. Chovu se na celém světě věnuje jen desítka zoologických zahrad, rozmnožuje se jen ve třech z nich. Právě mláďata by rádi viděli i ostravští chovatelé, kteří se chovu kočkodana Hamlynova nově věnují.
Sotva 25 jedinců
V osmi evropských a dvou amerických v současnosti žije sotva 25 jedinců vzácného primáta, který se jako potravní specialista živí převážně bambusem.
Protože je bambus energeticky chudý, pohybují se tito kočkodani relativně pomalu, jak uvádí Zoo Ostrava s tím, že díky tmavému zbarvení srsti jsou pro predátory téměř neviditelní. To nich nemění na tom, že jsou v přírodě ohroženi ztrátou přirozeného prostředí a pytláctvím. V mezinárodním Červeném seznamu ohrožených druhů (IUCN Red List) je Cercopithecus hamlyni veden v kategorii zranitelný (Vulnerable)./1/
Výskyt kočkodana Hamlynova je zdokumentován pouze na několika málo místech světa. Vedle hustých bambusových porostů Konga jde také o malou oblast národního parku Nyungwe ve Rwandě.
Video YouTube: Kočkodan Hamlynův (Cercopithecus hamlyni)
Kočkodan Hamlynův v Zoo Ostrava
Kočkodan Hamlynův (Cercopithecus hamlyni) nyní v ostravské zoologické zahradě obývá starý pavilon primátů, který je pro návštěvníky uzavřen. Opice však lze spatřit ve venkovním výběhu. I návštěvníci tak mohou pozorovat výraznou světlou masku ve tvaru písmene T, která je pro kočkodana Hamlynova charakteristická, stejně jako olivově šedý hřbet a tmavší zbytek těla.
Samec je nápadně větší než samice. Do Zoo Ostrava se samec dostal ze Zoo Lipsko, zatímco samice dorazila z francouzské Zoo La Palmyre. Zpočátku byli odděleni, ale nyní již bydlí spolu a chovatelé doufají, že by pár v budoucnu mohl posílit populaci v lidské péči úspěšně odchovanými mláďaty.
Nová šelma v Zoo Zlín
Černý jaguár Akabo
Zoologická zahrada a botanický park Ostrava
Zoologická zahrada v Ostravě je se stovkou hektarů plochy po Zooparku Chomutov druhou nejrozlehlejší zoo v Česku. V září 2018 změnila ostravská zoo svůj oficiální název na Zoologická zahrada a botanický park Ostrava. Botanický směr ostravské zoo předurčilo i umístění v unikátní přírodní lokalitě Velkého ostravského lesa.
Na návštěvníky tady čekají zajímavé expozice jako např. průchozí Voliéra Papua s pestrými zástupci papuánské ptačí fauny, Noční Tanganika s převráceným světelným režimem, kde jsou k vidění africké druhy zvířat s noční aktivitou, voliéry pro orly, výběh pro želvy ostruhaté, expozice Tsavo pro mangusty trpasličí a dikobrazy jihoafrické či voliéry pro sovy.
V poslední době tady vyrostly i expozice pro ohrožené druhy primátů – gibony bělolící a makaky lví. Po Pavilonu evoluce jde o největší největší stavbu v celé historii zoo.
O ČLÁNKU: Živý klenot Zoo Ostrava: Vzácný primát obývá na celém světě jen desítku zahrad
▼ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
Živý klenot Zoo Ostrava: Vzácný primát obývá na celém světě jen desítku zahrad
Jedním z nejnovějších přírůstků Zoo Ostrava je kočkodan Hamlynův, druh vzácnější než jiné. V přírodě se vyskytuje jen na velmi malém území Afriky. Chovu se věnuje jen desítka zoologických zahrad, rozmnožuje se jen ve třech z nich. Právě mláďata by rádi viděli i ostravští chovatelé, kteří se chovu kočkodana Hamlynova nově věnují.
Internet: /1/ Zoo-Ostrava.cz, /2/ Facebook Zoo Ostrava, /3/ AfrikaOnline.cz
ZVÍŘATA A ROSTLINY
Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy a ptáci v korunách… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!
Narodil se císařským řezem, takže je to Císař. Miniprimát ze Zoo Olomouc se zatím drží máminy „sukně“
Malý vodní brouk porušuje fyzikální zákony. Nová studie objasňuje, jak to dělá
Bělouši na dánském dvoře mají český původ. Národní hřebčín Kladruby je sem poprvé poslal již před 30 lety
Vědecký pokrok pádí vpřed, příroda je stále neprobádaná. Zatím známe méně než 20 % rostlin a živočichů
Už to začalo. V zoo hlásí první přírůstky. Tyto jsou z Jihlavy, původně z Uruguaye
Pravděpodobnost, že by se americký lesňáček objevil na anglickém dvorku, je mizivá. A přece se stalo
Mládě surikaty se musí narodit správné matce, jinak má minimální šanci přežít. Gang je gang
Mládě lemura má jeden klíčový úkol: Nepustit se. Až ho matka setřese ze zad, má další: Hrát si
Mládě klokana má jen pár centimetrů. Rodí se po 38 dnech a okamžitě se musí vydat na cestu
MALÁ DÁVKA RADOSTI
Narodil se císařským řezem, takže je to Císař. Miniprimát ze Zoo Olomouc se zatím drží máminy „sukně“
Už to začalo. V zoo hlásí první přírůstky. Tyto jsou z Jihlavy, původně z Uruguaye
Černobílá radost: Poprvé v historii se v Safari parku těší z těchto „ňuňu“ mláďat
Poznáte vzácné mládě? Má teprve 2 týdny a skvělé vyhlídky. Roztomilejší už být nemůže
Světová rarita v Zoo Jihlava: Těší tady hned trojnásobný přírůstek výjimečných mláďat ze Šalomounových ostrovů
Tak něžný, až to bere dech: V Ostravě dělá radost malý sameček i jeho novopečená matka
VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ
Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.
Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.
Česká věda opět ukazuje světu, jak na to, tentokrát v oblasti vodíkové dopravy
Lesy ČR staví nové útulny. Poutníci Českem jich potkají hned dvacet
Malý vodní brouk porušuje fyzikální zákony. Nová studie objasňuje, jak to dělá
Webbův teleskop zachytil mizející galaxii. Nabízí pohled do prvopočátku celého vesmíru
Největší zabiják a současně nejmenší africká kočka: Zoo v Utahu představuje mourovatou šelmičku
Kočky umí aportovat, a to bez výcviku. Dle nové studie to některé dělají spontánně
O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT
Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze KOČICÍ NOVINY a vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…