Přeskočit na obsah

Žatec na Lounsku má nové přírodovědné centrum

V historické budově zemědělské školy v Žatci bylo v březnu 2022 slavnostně otevřené nové přírodovědecké centrum Žatec neboli Technický klub TK 14. Jeho cílem je popularizovat vědu a podporovat přírodovědné a technické odborné vzdělávání, stejný cíl má i dalších 18 technických klubů v Ústeckém kraji.

Věda na kouli a Digitárium

Přírodovědecké centrum v Žatci tvoří dvě speciální instalace. Představují moderní přednáškové prostory. Jde o prostor Věda na kouli a Digitárium, které pomocí digitálních technologií a projekčních pláten dokážou vědeckým tématům dodat zajímavou vizuální podobu.

Věda na kouli je určena pro promítání kulového obrazu na velkou kouli uprostřed místnosti. Atraktivní expozice s kouzlí o průměru téměř dva metry upoutá po vizuální stránce i svoji informační hodnotou. Obraz může znázorňovat planetu Zemi. Tu lze obcházet a sledovat tak stav na různých místech planety, ať již jde o atmosféru Země, oceány nebo simulace událostí v odlišných koutech Země. Stejně tak lze na glóbusu promítat povrch Měsíce, Marsu či jakékoliv jiné planety, našeho Slunce, ale i jiných. Věda na kouli bude skvěle sloužit přednáškám z astronomie, ale také geografie, geologie nebo ekologie.

Digitárium je s kulovou klenbou uzpůsobeno na pohled dovnitř pomyslné koule, nabízí sférické promítání na kupoli planetária, které známe z hvězdáren. I digitárium skvěle koresponduje s astronomií, umožňuje dokonale vizualizovat vesmírné jevy a nabízí zážitky jako třeba průlet mlhovinami. Dokáže věrně zobrazit noční nebe. Může simulovat i anatomii člověka nebo podmořský svět, znázorňovat obrazy z fyziky, chemie či robotiky. V přípravě je i napojení digitária na virtuální realitu.

Video YouTube: Přírodovědecké centrum v Žatci

Otevřené dílny s chmelem či umělou inteligencí

Součástí přírodovědeckého centra v Žatci jsou i otevřené dílny s různým zaměřením. Jedna se věnuje chmelařské oblasti a je situovaná v Chrámu chmele a piva, další dvě na střední průmyslové škole mají jako hlavní oblast zájmu umělou inteligenci. Přímo v centrum města je pak dílna zaměřená na robotiku. Do budoucna se plánuje spolupráce technického klubu s Inovačním centrem Ústeckého kraje a Univerzitou J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

Věda na kouli

Foto: Přírodovědecké centrum Žatec, zdroj: Věda na kouli

Žatec na Lounsku má nové přírodovědné centrum

O článku, zdroje a další informace

Žatec na Lounsku má nové přírodovědné centrum

,

V Žatci bylo v březnu 2022 otevřeno nové přírodovědecké centrum Žatec neboli Technický klub TK 14. Jeho cílem je popularizovat vědu a podporovat přírodovědné a technické odborné vzdělávání, stejný cíl má i dalších 18 technických klubů v Ústeckém kraji.

Internet: Věda na kouli, oficiální webové stránky, Město Žatec, Rozhlas.cz

Měsíc v úplňku

Mohl by vás zajímat také článek:

Kdy budou úplňky v roce 2022? Kdy se nevyspíte?

Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *