Přeskočit na obsah

Hvězdárna v Liboňově by měla vstát z popela

Od roku 1945 hvězdárna v Liboňově, části obce Telnice na Ústecku, chátrala uprostřed lesa. Jen pár kilometrů od zříceniny hradu Kyšperk na ostrohu obchodní stezky z Krušných hor do Saska po hvězdárně zbyla na pohled jen hromada kamení, pár nenápadných obvodových zdí ztracených někde v lese. Ty však tvoří základy, pod kterými by měl být ukrytý sklep s původním vybavením.

Sklepení hvězdárny a jeho taje

Již nyní je možné navštívit sklepení, které je nedaleko hvězdárny a bylo součástí hvězdářského komplexu. Majitel Vít Michálek tam zve veřejnost, aby nahlédla do historie a něco zajímavého se o liboňovské hvězdárně dozvěděla. Jsou tady k dispozici fotografie observatoře nebo historické dokumenty. Tím však jeho plány zdaleka nekončí.

„S liboňovskou hvězdárnou máme jediný cíl, a to je renovovat jí do jejího původního stavu z roku 1929, což je velice ambiciózní, ale vzhledem k tomu, že šlo o dost důležité místo a dodnes o něm nacházím dost archivních materiálů, tak doufám, že se nám to podaří,“ uvedl majitel hvězdárny.

Rekonstrukce hvězdárny by měla vyjít na několik milionů korun, ještě náročnější bude pořízení vybavení. Již ve své době byla přitom vybavena špičkově, šestnácticentimetrový refraktor doplňovaly vedle hvězdářských dalekohledů i meteorologické přístroje. Když se do ní vybavení převáželo, muselo být na vozech ukryto v senu, aby ho nikdo nezkopíroval. Hvězdárna Liboňov (německy Liesdorf) byla vystavěna v roce 1929, její založení se dle wikipedie zasloužil Spolek přátel hvězdárny při německé univerzitě v Praze.

Tak trochu jiná stavba

Hvězdárna v Liboňově neměla klasickou kulatou střechu, jakou známe z dnešních observatoří. Střechu měla ve tvaru poloválce, který se vysouval. Na pozemku hvězdárny by měl také dle plánů majitele vyrůst další zajímavý objekt. Pro návštěvníky tady chce postavit tzv. bublinový hotel, bubble hotel nebo skyhome. Průhledná jednopokojová stavba by měla nocležníkům nabídnout výhled do okolí i na noční nebe, o to přece na každé hvězdárně jde především.

Noční nebe Mléčná dráha

Foto: Noční nebe, Mléčná dráhai, zdroj: Pixabay.com

Hvězdárna v Liboňově by měla vstát z popela

O článku, zdroje a další informace

Hvězdárna v Liboňově by měla vstát z popela

,

Od roku 1945 hvězdárna v Liboňově na Ústecku chátrala uprostřed lesa. Jen pár kilometrů od zříceniny hradu Kyšperk po hvězdárně zbyla na pohled jen hromada kamení, pár obvodových zdí v lese. Ty však tvoří základy, pod kterými by mělo být sklepení.

Internet: ČTK, Wikipedia

Měsíc v úplňku

Mohl by vás zajímat také článek:

Kdy budou úplňky v roce 2022? Kdy se nevyspíte?


Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *