Přeskočit na obsah

Zámecký rybník v Lednici se zase plní vodou

Pět měsíců byl Zámecký rybník v Lednici na Břeclavsku bez vody. Historický rybník totiž prochází náročnou opravou, vyčíslenou na 100 milionů korun. Vzácný biotop se ve spolupráci Národního památkového úřadu, Agentury ochrany přírody a krajiny, obce Lednice, Povodí Moravy, Lesů ČR a Biosférické rezervace Dolní Morava odbahňuje, aby se zlepšily podmínky pro život zdejších ptáků, ke kterým patří volavka, kvakoš jako menší zástupce volavkovitých nebo bukáček jako nejmenší volavka Česka.

Odbahnění je skoro hotovo

Revitalizace rybníka, na kterou se čekalo od devadesátých let, zahrnuje rozšíření ostrovů, opevnění břehů rybníka a zejména odbahnění, které se realizuje pomocí speciálního sacího bagru. Loď s mechanizací plave v nádrži a pomocí sacího čerpadla přesunuje sediment zředěný s vodou pomocí potrubí do zbudované laguny. Jde o odbahnění mokrou cestou, které je nejšetrnější k přírodě.

Práce začaly loni v lednu a skončit mají do konce roku 2023, hloubka rybníka by se měla na některých místech zvýšit až o metr, ostrovy budou mít původní podobu… S jarem však nastává čas hnízdění ptáků, a tak se většina prací přerušuje, aby ptáci na hnízdění měli dostatek klidu.

Rozšíření a opevnění ostrovů je hotové, i většina prací na odbahnění. Zbývá odtěžit bahno pouze z poslední části rybníka, to je v plánu letos na podzim, až skončí hnízdění. Práce pak budou pokračovat také na zpevnění břehů rybníka,“ uvedla kastelánka zámku Ivana Holásková pro ČTK.

Volavky, kvakoši a další ptáci se dočkají i vylepšeného okolí ostrovů s přechodem mělkých a hlubších částí, takže břehy zaroste rákos. Budou zde také ponechány nebo se sem vrátí vyvrácené stromy pro odpočinek ptáků.

Volavky, kvakoši a další vzácní ptáci

Zámecký rybník v komponované krajině Lednicko-valtického areálu, zapsaného na Listině světového dědictví UNESCO, patří k nejnavštěvovanějším místům v Česku. Rybník však zdaleka není jen turistickou atrakcí. Je součástí Lednických rybníků – národní přírodní rezervace, zapsané na seznamu mokřadů mezinárodního významu Ramsarské úmluvy o mokřadech. V neposlední řadě je součástí ptačí oblasti Lednické rybníky a evropsky významné lokality Niva Dyje.

Za dvě století existence se stal Zámecký rybník významným hnízdištěm některých druhů ptáků. Vedle volavky popelavé je to i kvakoš noční. Zdejší kolonie je známá již od roku 1932, dvě stovky hnízdících ptáků tvoří zhruba polovinu celé populace v ČR. Lednické rybníky jsou také domovem potápky černokrké a potápky malé, husy velké nebo zrzohlávky rudozobé, naší nejvzácnější kachny. Hnízdí tady i kriticky ohrožený bukáček malý nebo sýkořice vousatá, zpěvný pták z exotické čeledi timaliovitých, která je v Evropě zastoupena pouze tímto jediným druhem. sýkořice vousatá u nás osídluje pouze rákosí, jinde její melodický zvonkový hlas neuslyšíte.

Lednice Zámecký rybník

Foto: Lednice, minaret, zdroj: Pixabay.com

Zámecký rybník v Lednici se zase plní vodou

O článku, zdroje a další informace

Zámecký rybník v Lednici se zase plní vodou

,

Pět měsíců byl Zámecký rybník v Lednici na Břeclavsku bez vody. Historický rybník, který zdobí Lednicko-Valtický areál, prochází náročnou opravou. Vzácný biotop se odbahňuje, aby se zlepšily podmínky pro život zdejších ptáků, ke kterým patří volavka, kvakoš nebo bukáček. Právě kvůli hnízdění ptáků jsou však na jaře práce pozastaveny a rybník se zase plní vodou.

Internet: Národní památkový úřad: NPU.cz, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR: Nature.cz, Česká televize, ČTK

Literatura

  • Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6
Hadilov písař

Mohl by vás zajímat také článek:

Hadilov písař: Zabiják se smyslem pro rodinu

Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *