Přeskočit na obsah

Převratná studie: Zemědělství šetrné k přírodě je stejně produktivní jako klasické

Ekologické programy pro zemědělství jsou nutné k tomu, aby zemědělcům vynahradily menší produktivitu? Rozšířený mýtus konečně dokonale vyvrací nová studie britských vědců. Dokonce desetiletý projekt britského Centra pro ekologii a hydrologii (UKCEH) na reálných výsledcích hospodaření dokazuje všeobecné přínosy ekologických metod hospodaření s zemědělskou půdou. Zemědělství šetrné k přírodě podporuje biologickou rozmanitost bez toho, aby se snižovaly průměrné výnosy. Britská studie publikovaná v Journal of Applied Ecology to jasně dokládá.

Pastva pro motýly a opylovače

Rozsáhlý experiment probíhal během deseti let na komerční farmě o rozloze tisíc hektarů. Zemědělci ve městě Hillesden v britském hrabství Buckinghamshire se nestarali jenom o sklizeň a obdělávání půdy, ale vytvořili remízky pro ptáky, hmyz a drobné savce nebo stanoviště pro volně žijící živočichy, kde našly místo i semenné rostliny pro ptáky a divokých květin pro opylovače. Ty nasytí také vrba, líska, trnka nebo hloh, dřín, javor, lípa, třešeň aj. Nejvýživnější květy nabízí opylovačům pampelišky, také slunečnice, jiřinky nebo astry. Medonosné jsou aromatické byliny jako šalvěj, levandule či dobromysl, motýly zase lákají floxy, hrachory, kopretiny, řebříčky, oman nebo rozchodníky. Není to jen známý okrasný motýlí keř komule Davidova…

Výsledkem bylo, že se zvýšil počet volně žijících živočichů, kteří ve finále prospěli i zemědělské produkci. V té byli prospěšný opylovači i predátoři, kteří loví škůdce. Jak informoval The Guardian, došlo například ke zdvojnásobení počtu některých motýlů jako okáč lipnicový či bělásek řepkový. Ještě více vzrostl počet ptáků živících se hmyzem jako sýkora koňadra a sýkora modřinka.

Stejně dobře, ne-li líp

Přestože vytvoření biotopu ubralo z plochy obhospodařované půdy, výnosy zůstaly zachovány a někdy dokonce vzrostly. Studie tak rozporuje některá mylná tvrzení o tom, že by ekologické zemědělství mělo ohrožovat potravinovou bezpečnost. Naopak. V praxi se ukázalo, že prostor pro přírodu v zemědělských podnicích přináší výhody pro všechny strany. Je to způsob, jak čelit krizi biologické rozmanitosti, klimatické krizi i krizi potravinové.

Pole s motýlem

Foto: Pole s motýlem, zemědělství šetrné k přírodě, zdroj: Pixabay.com

Převratná studie: Zemědělství šetrné k přírodě je stejně produktivní jako klasické

O článku, zdroje a další informace

Převratná studie: Zemědělství šetrné k přírodě je stejně produktivní jako klasické

Dokonce desetiletý projekt britského Centra pro ekologii a hydrologii (UKCEH) na reálných výsledcích hospodaření dokazuje všeobecné přínosy ekologických metod hospodaření s zemědělskou půdou. Zemědělství šetrné k přírodě podporuje biologickou rozmanitost bez toho, aby se snižovaly průměrné výnosy. Britská studie to jasně dokládá.

Internet: Guardian.com, Journal of Applied Ecology, ČT24, ČTK

Měsíc v úplňku

Mohl by vás zajímat také článek:

Kdy budou úplňky v roce 2022? Kdy se nevyspíte?


Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *