Ve starověkém Egyptě byla za posvátnou považována každá kočka. S egyptskou kočičí bohyní Bastet se v současnosti spojuje především plemeno habešská kočka, Abyssinian. Habešská kočka se označuje také jako dítě Bohů. Přídomek posvátná kočka si vysloužilo výjimečně mazlivé plemeno birma. Láskyplná, přítulná, oddaná a klidná birma je také jedno z nejužívanějších plemen felinoterapie. Její povaha jakoby odrážela zenový klid budhistických mnichů, kterým údajně měli její předkové dělat společnost.
Foto: Birma, posvátná kočka, zdroj: Pixabay.com
Posvátná kočka z Tibetu
Posvátná birma bývá označována jako kočka barmských mnichů, ačkoli existuje i samostatné plemeno barmská kočka. Barmská kočka je příbuzná siamské kočky a plemene korat.
Další legendy birmu řadí po bok tibetských mnichů, kteří uctívali boha slunce Song – Hyo a bohyni Tsun Kyan. Když byl jeden z mnichů přepaden a zabit před zlatou sochou bohyně se safírovýma očima, jeho bílá kočka se rozzářila zlatými odlesky a oči kočky dostaly barvu safírů. Srst jí místy ztmavla, ale tlapky, kterými se dotýkala mnicha, zůstaly bílé. Když duše kočky odešla s mnichem k bohyni, měly se všechny chrámové kočky zbarvit stejně jako ona. Od té doby jsou všechny posvátné kočky bílé s tmavými místy a zářivýma očima. Jde o legendu, zbarvení posvátné kočky jí však odpovídá.
Birma má typicky hluboké, temně modré oči kulatého tvaru. Středně dlouhá hedvábná srst je převážně bílá s tmavě zbarvenými místy různých odstínů, kterou chovatelé nazývají point. Tmavší barvu jinak bílá srst nese na chladných, koncových částech těla jako čenich, uši, ocas a nohy, tzv. points.
Video YouTube: Birma, posvátná kočka
Chrámová kočka z Francie
Oficiálně bylo plemeno birma vyšlechtěno až ve dvacátém století, po válce se do jejího genofondu dostala i siamská a perská kočky. V USA pak birma stála u zrodu plemene ragdoll, kočky na hraní. Chov plemene birma byl založen ve Francii, místní organizace Fédération Féline Française plemeno birma uznala již v roce 1925. Přitom i Francie má svoji vlastní chrámovou kočku. Je to kartouzská kočka, známá také jako chartreux, kočka mnišského řádu kartuziánů.
Noblesní modrá kočka měla údajně pobývat i v prvním kartouzském klášteře Chartreuse u Grenoblu. Právě tam katrouzský řád vznikl. Jeho založení se datuje až do roku 1084. Ještě ve dvacátém století se přitom chartreux měla potulovat ulicemi Paříže.
Kočka vnímá člověka jako přerostlou, bezsrstou a hloupější kočku… říká expert.
JE ČLOVĚK PRO KOČKU
JEN VĚTŠÍ KOČKA?
Mazlivá kráska
Modrá kočka na první pohled může připomínat britskou kočku, nezapře však francouzský šarm a eleganci. Ladnou postavu snoubí s bohatou hedvábnou srstí, která se díky husté podsadě může jevit jako mírně zvlněná. Výrazné líce provází zářivé oči v odstínech jantaru, zlata nebo mědi. Tlamička je navíc postavená tak, že vytváří pověstný kartouzský úsměv. Ten koresponduje s povahou kočky.
Také kartouzská kočka patří mezi mazlivá plemena koček, je oddaná chovateli, ale současně si v povaze nese nezávislost. Chartreux je nenáročná, skromná a tichá kočka, která moc nemňouká, o to více přede. Nad jinými tato chrámová kočka vyniká svoji přizpůsobivostí, lépe zvládá přesuny, stěhování nebo cestování.
O ČLÁNKU: Posvátná kočka
O článku, zdroje a další informace
Posvátná kočka
Habešská kočka se označuje jako dítě Bohů. Přídomek posvátná kočka si vysloužilo výjimečně mazlivé plemeno birma. Někdy se tak označují i další tzv. chrámové kočky: barmská kočka, korat, kartouzská kočka aj.
Autorský článek vytvořený člověkem, s vrnivou kočičí podporou samozřejmě. Při tvorbě článku nebyla jakkoli využita umělá inteligence AI. Čerpá z emoční inteligence člověka, osobních chovatelských zkušeností a dostupných zdrojů:
Internet: iDnes.cz, Chovatelská stanice Birma Bohemia: BirmaBohemia.cz, Chovatelská stanice TenderPaws: Cat-Birma.cz, Birma.cz, Zooo.cz, Chovatelská stanice BlueGrey Cat: Kartouzskakocka.tode.cz
Literatura
- Říhová, M.: Chov koček. Praha: grada, 2007. ISBN: 978-80-247-1804-0
- Gorgoň, Z.: Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018. ISBN: 978-80-242-6284-0
Kočka na hraní nebo také něžný obr. Největší kočičí plemena jsou povahou také největší mazlíčci. Klidná, trpělivá a komunikativní. O jaká kočičí plemena jde?
Hybridní kočka, spojení kočky domácí a kočky divoké. Povaha mazlíčka, ale geny divoké šelmy. To je bengálka, Savannah a další kočičí plemena označovaná jako hybridní. Tady jsou!
Kočky kočičí
Jsme tu, abychom byli šťastní a spokojení, stejně jako kočky. Právě kočičí magie, říše zvířat a rostlin, celá příroda a vesmír nám jsou inspirací. Přijměte pozvání do světa, který je pořád v pořádku. Průvodci nám budou kočky, protože ty mají všechny brány otevřené.
Dobrý den, paní Křivánková,
moc, moc Vám děkuju za to krásné počteníčko o kočičkách a za nádherné fotečky. Bez koček si nedovedu svůj život představit. Prosím pište dále, potěšíte spoustu kočičích milovníků, jste úžasná. Zdravím, Naďa
Dobrý den, paní Burianová,
mnohokrát děkuji/za celou smečku děkujeme za milý komentář. Jsme na tom stejně, i u nás život dostal s kočkami nový rozměr, nakonec i ten internetový. To kočky jsou úžasné, to kočky jsou inspirace (ale nechybí nám ani pes). Mějte se krásně, hlavně hodně zdraví. Zdravíme!