Přeskočit na obsah

Kočka na hraní

Mazlivá plemena koček. O taková je největší zájem. A v kurzu jsou také velké kočky, ta největší plemena koček vůbec. Největší kočičí plemeno reprezentuje mainská mývalí kočka, hned za ní je co do velikosti plemeno ragdoll. Je to jedno z největších a současně nejmazlivějších kočičích plemen. Již její název, který vychází z anglického výrazu pro hadrovou panenku, že je to taková kočka na hraní.

Ragdoll kočka na hraní

Foto: Ragdoll, kočka na hraní, zdroj: Pixabay.com

Kočičí mazel

Klidná, přátelská, mírumilovná, trpělivá a komunikativní. Taková je kočka ragdoll, která se dá označit jako kočka na hraní. Přitom si sama ráda hraje. Je to společenská kočka, která miluje hračky a hry všeho druhu. Dokonce zvládá i aportovat nebo chodit na vodítku, ostatně přezdívá se jí také kočkopes.

Ragdoll je rodinná kočka, která špatně snáší samotu. Na člověka se váže podobně jako pes, ale ocení i společnost jiné kočky nebo ostatních zvířat. Její dobromyslná povaha a přítulnost se skvěle uplatňuje také v rámci felinoterapie, tedy léčby kočkou.

Video YouTube: Den s kočkou ragdoll, Bowie The Ragdoll Cat

Nové kočičí plemeno

Ragdoll představuje nové kočičí plemeno. Stejně jako zmiňovaná mainská mývalí byla i kočka ragdoll vyšlechtěna v USA, a to v šedesátých letech minulého století v Kalifornii. Na začátku chovu stál kocour plemene birma s černohnědými odznaky a dlouhosrstá bílá kočka. Narodila se jim enormně velká koťata s polodlouhou srstí a barevnými odznaky. Parametry plemene ragdoll byly na světě. Kocour ragdoll může vážit až k deseti kilogramům, samice váží o něco méně. Od špičky ocasu ke špičce nosu může ragdoll měřit až 1,2 metru, v kohoutku má až 40 centimetrů. Plné hmotnosti a výšky kočky dosahují až v dospělosti, která u nich nastává ve věku tří až čtyř let. Až v dospělosti se také kočka plně vybarvuje. Koťata se rodí bílá, stejně jako to platí pro další point kočky.

Ragdoll je stejně jako siamská kočka nebo birma bílá kočka s tmavě zbarvenými místy na chladných částech těla, tj. na obličeji, uších, nohách a ocase. Tato místa se označují jako points. Zbarvení point může nabývat odstínů modré, čokoládové, lila, červené, krémové nebo tulení.

Hadrová panenka

Kočka ragdoll je typická i tím, že se nechává člověkem nosit z místa na místo. Důvěřuje lidem mnohem více než jiné kočky. Neprotestuje při zvedání ze země, naopak, v náručí se okamžitě uvolní tak, že připomíná hadrovou panenku. Také se jí tak říká. Něžný kočičí obr má navíc hedvábnou srst, díky které vypadá jako plyšová, prostě kočka na hraní.

O ČLÁNKU: Kočka na hraní

O článku, zdroje a další informace

Kočka na hraní

,

Klidná, přátelská, mírumilovná, trpělivá a komunikativní. Taková je kočka ragdoll, která se dá označit jako kočka na hraní. Přitom si sama ráda hraje. Je to společenská kočka, která miluje hračky a hry všeho druhu. Dokonce zvládá i aportovat nebo chodit na vodítku, ostatně přezdívá se jí také kočkopes.

Autorský článek vytvořený člověkem, s vrnivou kočičí podporou samozřejmě. Při tvorbě článku nebyla jakkoli využita umělá inteligence AI. Čerpá z emoční inteligence člověka, osobních chovatelských zkušeností a dostupných zdrojů:

Internet: Standard plemene ragdoll dle FIFe: fifeweb.org, Chovatelská stanice FAELIS*CZ: Ragdolls.cz, Chovatelská stanice LAWREN: Lawren.cz

Literatura

  • Říhová, M.: Chov koček. Praha: Grada, 2007. ISBN: 978-80-247-1804-0
  • Gorgoň, Z.: Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018. ISBN: 978-80-242-6284-0
  • Jak porozumět kočičí řeči. Praha: Vyšehrad, 2021. ISBN: 978-80-7601-530-2
Birma posvátná kočka

Posvátná kočka

Posvátná kočka, kočičí bohyně a mazlivá kráska. Láskyplná, přítulná, oddaná a klidná. To vše charakterizuje některá kočičí plemena. Jaká?

Hybridní kočka

Hybridní kočka, spojení kočky domácí a kočky divoké. Povaha mazlíčka, ale geny divoké šelmy. To je bengálka, Savannah a další kočičí plemena označovaná jako hybridní. Tady jsou!

Bengálská kočka hybrid
Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *