Přeskočit na obsah

Kočka na hraní

Mazlivá plemena koček. O taková je největší zájem. A v kurzu jsou také velké kočky, ta největší plemena koček vůbec. Největší kočičí plemeno reprezentuje mainská mývalí kočka, hned za ní je co do velikosti plemeno ragdoll. Je to jedno z největších a současně nejmazlivějších kočičích plemen. Již její název, který vychází z anglického výrazu pro hadrovou panenku, že je to taková kočka na hraní.

Kočičí mazel

Klidná, přátelská, mírumilovná, trpělivá a komunikativní. Taková je kočka ragdoll, která se dá označit jako kočka na hraní. Přitom si sama ráda hraje. Je to společenská kočka, která miluje hračky a hry všeho druhu. Dokonce zvládá i aportovat nebo chodit na vodítku, ostatně přezdívá se jí také kočkopes.

Ragdoll je rodinná kočka, která špatně snáší samotu. Na člověka se váže podobně jako pes, ale ocení i společnost jiné kočky nebo ostatních zvířat. Její dobromyslná povaha a přítulnost se skvěle uplatňuje také v rámci felinoterapie, tedy léčby kočkou.

Video YouTube: Den s kočkou ragdoll, Bowie The Ragdoll Cat

Hadrová panenka

Ragdoll představuje nové kočičí plemeno. Stejně jako zmiňovaná mainská mývalí byla i kočka ragdoll vyšlechtěna v USA, a to v šedesátých letech minulého století v Kalifornii. Na začátku chovu stál kocour plemene birma s černohnědými odznaky a dlouhosrstá bílá kočka. Narodila se jim enormně velká koťata s polodlouhou srstí a barevnými odznaky. Parametry plemene ragdoll byly na světě. Kocour ragdoll může vážit až k deseti kilogramům, samice váží o něco méně. Od špičky ocasu ke špičce nosu může ragdoll měřit až 1,2 metru, v kohoutku má až 40 centimetrů. Plné hmotnosti a výšky kočky dosahují až v dospělosti, která u nich nastává ve věku tří až čtyř let. Až v dospělosti se také kočka plně vybarvuje. Koťata se rodí bílá, stejně jako to platí pro další point kočky.

Ragdoll je stejně jako siamská kočka nebo birma bílá kočka s tmavě zbarvenými místy na chladných částech těla, tj. na obličeji, uších, nohách a ocase. Tato místa se označují jako points. Zbarvení point může nabývat odstínů modré, čokoládové, lila, červené, krémové nebo tulení.

Kočka ragdoll je typická i tím, že se nechává člověkem nosit z místa na místo. Důvěřuje lidem mnohem více než jiné kočky. Neprotestuje při zvedání ze země, naopak, v náručí se okamžitě uvolní tak, že připomíná hadrovou panenku. Také se jí tak říká. Něžný kočičí obr má navíc hedvábnou srst, díky které vypadá jako plyšová, prostě kočka na hraní.

Ragdoll kočka na hraní

Foto: Ragdoll, kočka na hraní, zdroj: Pixabay.com

Kočka na hraní

O článku, zdroje a další informace

Kočka na hraní

,

Klidná, přátelská, mírumilovná, trpělivá a komunikativní. Taková je kočka ragdoll, která se dá označit jako kočka na hraní. Přitom si sama ráda hraje. Je to společenská kočka, která miluje hračky a hry všeho druhu. Dokonce zvládá i aportovat nebo chodit na vodítku, ostatně přezdívá se jí také kočkopes.

Internet: Standard plemene ragdoll dle FIFe: fifeweb.org, Chovatelská stanice FAELIS*CZ: Ragdolls.cz, Chovatelská stanice LAWREN: Lawren.cz

Literatura

  • Říhová, M.: Chov koček. Praha: Grada, 2007. ISBN: 978-80-247-1804-0
  • Gorgoň, Z.: Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018. ISBN: 978-80-242-6284-0
  • Jak porozumět kočičí řeči. Praha: Vyšehrad, 2021. ISBN: 978-80-7601-530-2
Birma posvátná kočka

Posvátná kočka

Posvátná kočka, kočičí bohyně a mazlivá kráska. Láskyplná, přítulná, oddaná a klidná. To vše charakterizuje některá kočičí plemena. Jaká?

Hybridní kočka

Hybridní kočka, spojení kočky domácí a kočky divoké. Povaha mazlíčka, ale geny divoké šelmy. To je bengálka, Savannah a další kočičí plemena označovaná jako hybridní. Tady jsou!

Bengálská kočka hybrid
Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *