Přeskočit na obsah

Hybridní kočka

To je ona! Přesně tahle kočka odpovídá spojení kočky domácí a kočky divoké. Hybridní kočka v sobě skutečně nese geny divoké kočičí šelmy, a to hned z poloviny. Označení hybridní kočka fakticky náleží hned první generaci potomků, kteří vznikli křížením kočky domácí a kočky divoké, příp. jiné kočkovité šelmy. Jako hybridní kočka či hybrid se však v současnosti označují i nová plemena koček, která z tohoto křížení vycházejí. Typicky je to bengálská kočka, ale také savannová kočka, Savannah, caracat, tilaran, chausie, bristol aj.

Bengálka, kočka od vody

Bengálská kočka představuje hybridní plemeno, které bylo vyšlechtěné z americké domácí kočky ve spojení s divokou asijskou leopardí kočkou. Konkrétně jde o kočku domácí, lat. Felis catus z rodu Felis, ve kterém je zařazena i kočka divoká, lat. Felis silvestris. V případě bengálky došlo ke křížení kočky domácí, kočky z obýváku, s kočkou, která se označuje jako divoká, protože přirozeně žije ve volné přírodě. Jejím domovem jsou tropické deštné pralesy, křoviny a polopouště jihovýchodní Asie. Upřednostňuje lokality v blízkosti vody. Zoologie ji zná jako kočku bengálskou, zjednodušeně se označuje jako asijská leopardí kočka, lat. Prionailurus bengalensis ze samostatného rodu Prionailurus. Do tohoto rodu patří i druhy: kočka cejlonská, kočka plochočelá a kočka rybářská. Oba rody, Felis i Prionailurus, reprezentují malé kočkovité šelmy.

Bengálská kočka nese všechny znaky hybridů. Díky svému exotickému zbarvení vypadá jako malá šelma, která však překvapuje přívětivou povahou, takže se z ní stal oblíbený domácí mazlíček. Atraktivní srst provází i štíhlá atletická postava, která kočce spolu výraznými lícními kostmi a ostrým pohledem dodává na vznešenosti. Bengálka prostě přitahuje pozornost, podobně jako další hybridní kočky nebo toyger, nové plemeno, které z bengálské kočky vychází.

Video YouTube: Bengal Cat

Savannah a další hybridní kočky

Hybridní kočky dnes reprezentuje i Savannah, savannová kočka, která je spojením domácí kočky a afrického servala, lat. Caracal serval, také Leptailurus serval. Serval stepní náleží k rodu Caracal nebo samostatného rodu Leptailurus. I samotný divoký serval se pro svoji schopnost k ochočení v minulosti choval jako domácí mazlíček. Není tak nebezpečný jako jiné kočkovité šelmy, přesto je k jeho chovu potřeba povolení k chovu zvířete vyžadujícího zvláštní péči a zařazení do evidence Ministerstva životního prostředí Cites II. Serval stepní je chráněným druhem.

Kříženec karakala, lat. Caracal Caracal, a kočky domácí (habešské kočky, mainské mývalí, příp. divoké kočky) se označuje jako caracat. Existuje i hybrid – kříženec kočky domácí a ocelota, lat. Leopardus pardalis, označovaný jako tilaran. Kříženec kočky domácí a kočky margay, lat. Leopardus wiedii, ze stejného rodu jako ocelot, je nazývaný bristol.

Kříženec kočky domácí a kočky rybářské, lat. Prionailurus viverrinus, která patří do stejného rodu jako divoká kočka bengálská, je známý pod označením viverral.

Kříženec kočky domácí a kočky bažinné, lat. Felix chaus, která náleží s kočkou domácí do stejného rodu Felis, je nazývaný chausie. Kříženec kočky domácí a kočky plavé, lat. Felis lybica nebo Felis silvestris lybica, je nazývaný kanaani.

Bengálská kočka hybrid

Foto: Bengálská kočka, hybridní kočka, zdroj: Pixabay.com

O článku, zdroje a další informace

Hybridní kočka

, ,

Označení hybridní kočka náleží prvním potomkům z křížení kočky domácí a kočky divoké, příp. jiné kočkovité šelmy. Jako hybridní kočka či hybrid se označují i nová plemena koček, která z tohoto křížení vycházejí. Je to bengálská kočka, ale také savannová kočka, Savannah, caracat, tilaran, chausie, bristol aj.

Internet: Sdružení chovatelů koček, standard plemene bengálská kočka dle FIFe: schk.cz, iFauna.cz, Zoohit.cz, Mundo.cz

Literatura

  • Říhová, M.: Chov koček. Praha: grada, 2007. ISBN: 978-80-247-1804-0
  • Gorgoň, Z.: Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018. ISBN: 978-80-242-6284-0
Birma posvátná kočka

Mohl by vás zajímat také další článek o kočkách:

Posvátná kočka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.