Přeskočit na obsah

Hybridní kočka

To je ona! Přesně tahle kočka odpovídá spojení kočky domácí a kočky divoké. Hybridní kočka v sobě skutečně nese geny divoké kočičí šelmy, a to hned z poloviny. Označení hybridní kočka fakticky náleží hned první generaci potomků, kteří vznikli křížením kočky domácí a kočky divoké, příp. jiné kočkovité šelmy. Jako hybridní kočka či hybrid se však v současnosti označují i nová plemena koček, která z tohoto křížení vycházejí. Typicky je to bengálská kočka, ale také savannová kočka, Savannah, caracat, tilaran, chausie, bristol aj.

Bengálská kočka hybrid

Foto: Bengálská kočka, hybridní kočka, zdroj: Pixabay.com

Bengálka, kočka od vody

Bengálská kočka představuje hybridní plemeno, které bylo vyšlechtěné z americké domácí kočky ve spojení s divokou asijskou leopardí kočkou. Konkrétně jde o kočku domácí, lat. Felis catus z rodu Felis, ve kterém je zařazena i kočka divoká, lat. Felis silvestris. V případě bengálky došlo ke křížení kočky domácí, kočky z obýváku, s kočkou, která se označuje jako divoká, protože přirozeně žije ve volné přírodě. Jejím domovem jsou tropické deštné pralesy, křoviny a polopouště jihovýchodní Asie. Upřednostňuje lokality v blízkosti vody. Zoologie ji zná jako kočku bengálskou, zjednodušeně se označuje jako asijská leopardí kočka, lat. Prionailurus bengalensis ze samostatného rodu Prionailurus. Do tohoto rodu patří i druhy: kočka cejlonská, kočka plochočelá a kočka rybářská. Oba rody, Felis i Prionailurus, reprezentují malé kočkovité šelmy.

Bengálská kočka nese všechny znaky hybridů. Díky svému exotickému zbarvení vypadá jako malá šelma, která však překvapuje přívětivou povahou, takže se z ní stal oblíbený domácí mazlíček. Atraktivní srst provází i štíhlá atletická postava, která kočce spolu výraznými lícními kostmi a ostrým pohledem dodává na vznešenosti. Bengálka prostě přitahuje pozornost, podobně jako další hybridní kočky nebo toyger, nové plemeno, které z bengálské kočky vychází.

Video YouTube: Bengal Cat

Savannah a další hybridní kočky

Hybridní kočky dnes reprezentuje i Savannah, savannová kočka, která je spojením domácí kočky a afrického servala, lat. Caracal serval, také Leptailurus serval. Serval stepní náleží k rodu Caracal nebo samostatného rodu Leptailurus. I samotný divoký serval se pro svoji schopnost k ochočení v minulosti choval jako domácí mazlíček.

Serval není tak nebezpečný jako jiné kočkovité šelmy, přesto je k jeho chovu potřeba povolení k chovu zvířete vyžadujícího zvláštní péči a zařazení do evidence Ministerstva životního prostředí Cites II. Serval stepní je chráněným druhem.

Kočičí hybridi neboli kříženci

Kříženec karakala, lat. Caracal Caracal, a kočky domácí (habešské kočky, mainské mývalí, příp. divoké kočky) se označuje jako caracat. Existuje i hybrid – kříženec kočky domácí a ocelota, lat. Leopardus pardalis, označovaný jako tilaran. Kříženec kočky domácí a kočky margay, lat. Leopardus wiedii, ze stejného rodu jako ocelot, je nazývaný bristol.

Kříženec kočky domácí a kočky rybářské, lat. Prionailurus viverrinus, která patří do stejného rodu jako divoká kočka bengálská, je známý pod označením viverral.

Kříženec kočky domácí a kočky bažinné, lat. Felix chaus, která náleží s kočkou domácí do stejného rodu Felis, je nazývaný chausie. Kříženec kočky domácí a kočky plavé, lat. Felis lybica nebo Felis silvestris lybica, je nazývaný kanaani.

O ČLÁNKU: Hybridní kočka

O článku, zdroje a další informace

Hybridní kočka

, ,

Označení hybridní kočka náleží prvním potomkům z křížení kočky domácí a kočky divoké, příp. jiné kočkovité šelmy. Jako hybridní kočka či hybrid se označují i nová plemena koček, která z tohoto křížení vycházejí. Je to bengálská kočka, ale také savannová kočka, Savannah, caracat, tilaran, chausie, bristol aj.

Autorský článek vytvořený člověkem, s vrnivou kočičí podporou samozřejmě. Při tvorbě článku nebyla jakkoli využita umělá inteligence AI. Čerpá z emoční inteligence člověka, osobních chovatelských zkušeností a dostupných zdrojů:

Internet: Sdružení chovatelů koček, standard plemene bengálská kočka dle FIFe: schk.cz, iFauna.cz, Zoohit.cz, Mundo.cz

Literatura

  1. Říhová, M.: Chov koček. Praha: grada, 2007. ISBN: 978-80-247-1804-0
  2. Gorgoň, Z.: Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018. ISBN: 978-80-242-6284-0
Kočičí plemena: Mainská mývalí kočka

Fascinující kočičí plemena

Kočka domácí, někdy nazývaná také kočka evropská, byla vyšlechtěna do stovek variací, které se označují jako kočičí plemena nebo kočičí rasy. Vydejte se po stopách koček…

Kočka na hraní

Kočka na hraní nebo také něžný obr. Největší kočičí plemena jsou povahou také největší mazlíčci. Klidná, trpělivá a komunikativní. O jaká kočičí plemena jde?

Ragdoll kočka na hraní
Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *