Když v džunglích Střední a Jižní Ameriky vědci narazili na zcela nové druhy zajímavě zbarvených hadů, jednomu z nich dali jméno po slavném hollywoodském herci a ochránci přírody, resp. po jeho matce. Leonardo si totiž přál, aby se had v barvě spálených uhlíků jmenoval jako jeho matka Irmelin Indenbirken. A tak se stalo.
Had jménem Sibon irmelindicaprioae
Sibon irmelindicaprioae, tak zní přesný vědecký název červenookého stromového hada s délkou asi 38 centimetrů, který většinu času tráví ve výšce asi tři metry nad zemí. Na palmových listech hledá potravu, především hlemýždě a slimáky. Zajímavý je jak jeho jídelníček, tak zbarvení, ale i chování. Na rozdíl od jiných hadů v případě ohrožení neútočí svými zuby, ale stáčí se do klubíčka a vydává nepříjemný zápach.
Video YouTube: DiCaprio a další nové druhy stromových hadů
Není sám
DiCapriův had je jedním z pěti barevných hadů, kteří vědci objevili a nově popsali ve studii publikované na konci ledna 2023 v časopise ZooKeys./1/ Použili přitom analýzu stovek sekvencí hadí DNA. Tak mají dostatečnou jistotu, že jsou hadi natolik odlišní od svých nejbližších příbuzných, že je možné je kvalifikovat jako nový druh.
Většina z těchto nových druhů stromových hadů včetně DiCapriova již bohužel současně odpovídá kritériím Mezinárodní unie pro ochranu přírody jako téměř ohrožený. Těžba zlata a mědi v oblasti zásadně ničí domov těchto stromových hadů, kteří v odlesněných oblastech nemohou přežít. Navíc těžba přináší i znečištění vodních toků, se kterým hadi přicházejí o stravu v podobě slimáků a hlemýžďů.
Had nad zlato?
„Jak legální, tak ilegální povrchové doly jsou pro hlemýžďožravé hady neobyvatelné,“ uvedl Alejandro Arteaga, prezident a ředitel výzkumu Khamai Foundation, nevládní organizace zaměřené na ochranu přírody, v tiskovém prohlášení o nových hadích objevech. Dodal také, že objevovat je stále co, avšak objevování může naneštěstí zcela zhatit nelegální těžba. Kvůli těžařům hrozí, že jednoduše nezbude nic, co by se dalo objevovat./2/
Malý velký ptačí zpěváček
Je velký asi jako kos a má libozvučný flétnový hlas. Poznáte ptáčka na fotografii?
Nový ráj v ohrožení
V oblasti Ekvádoru a Kolumbie aktuálně panuje zlatá horečka a nové nelegální doly se v honbě za chladnými, ale drahými kovy otevírají nebývalým tempem. Místo, které má ve španělštině jméno Nuevo Paraíso (v češtině Nový ráj), se pod buldozery proměňuje v sutiny. I samotní ochránci přírody přitom čelí agresi a násilí těžařů.
Arteaga místo přitom pamatuje jako neobjevený a nedotčený svět, když tam v roce 2014 poprvé přijel za vědeckým zkoumáním./2/ Nezbývá než doufat, že si lidé nakonec uvědomí, že přírodní skvosty jsou cennější než drahé kovy.
Ilustrační foto: Stromový had Sibon longifrenis, autor: Geoff Gallice, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons
O článku: Jmenuje se DiCaprio, po slavném herci. A je to nově objevený, pozoruhodně zbarvený had
▼ ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
Jmenuje se DiCaprio, po slavném herci. A je to nově objevený, pozoruhodně zbarvený had
Když v džunglích Střední a Jižní Ameriky vědci narazili na zcela nové druhy zajímavě zbarvených hadů, jednomu z nich dali jméno po slavném hollywoodském herci a ochránci přírody, resp. po jeho matce. Leonardo si totiž přál, aby se had v barvě spálených uhlíků jmenoval jako jeho matka Irmelin Indenbirken. A tak se stalo.
Internet: /1/ ZooKeys, /2/ Khamai.bio, /3/ Mining.com
Chcete víc?
Říše zvířat a rostlin
Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.