Zima ztrácí svoji moc, křehkou krásou a něžností ji překonávají první jarní kvítka sněženek a bledulí. Jaro tradičně ohlašují nejenom ze zahrádek, ale i botanických zahrad, kde kvetou ve velkém. Přestože jde o vzácnou a chráněnou rostlinu, v Česku zdobí i celé louky.
Jaro klepe na dveře, třeba v Táboře
Jarní atmosféru návštěvníkům a všem příznivcům nabízí například druhá nejstarší botanická zahrada v České republice v Táboře. Mezi údolní nádrží Jordán a zemědělskou školou zjara bohatě kvetou čemeřice, krokusy, prvosenky, sněženky i bledule. Právě vykvetlé bledule jarní jsou v Botanické zahradě Tábor na jaře největším lákadlem. Nejenom tady mají těmito zlatem zdobenými květovými zvonečky trpaslíci zvonit, aby přivolali jaro…
Video YouTube: Jaro v Botanické zahradě Tábor
Jedovaté, ale čarokrásné rostliny jsou chráněné vyhláškou. Nesmí se trhat, sbírat, vykopávat, poškozovat ani jinak ničit. Ve volné přírodě jde o vzácný druh, ovšem jsou místa, kde se jim výjimečně daří.
Vzácné odchovy v Zoo Zlín
Tři mláďata pelikánů ve dvou druzích
Kam za bledulemi?
Nespočtem bílých květů každoročně bledule vykvétají na Vysočině, u obce Leština u Světlé a Číhošť, v nivě meandrujícího potoka Leština na Vysočině. Hroznětínská louka je evropsky významnou lokalitou, chráněným územím soustavy Natura 2000, kde bledule na jaře vytvářejí souvislý bílý koberec. Roste tady i ohrožený prstnatec májový a upolín evropský a kosatec sibiřský. Navíc tady poletuje pěnice slavíková nebo čáp černý, do kontrastu s barvou bledulí.
Bledule, zvaná lidově také koukořík, hojně zdobí i přírodní rezervaci Králova zahrada u Semanína u České Třebové. Domovem chráněných bledulí je i Přírodní památka Hersika mezi Lysicemi, Kunštátem, Černovicemi a Bedřichovem ve Svratecké hornatině, stejně jako nedaleké údolí Chlébského potoka.
Jaro se o slovo hlásí ve všech koutek Česka, Domažlicko nevyjímaje.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Vydat se za lány bledulí můžete i do olšin poblíž Kladna, kde se nachází přírodní památka Třebichovická olšinka. Vedle bledule jarní se tady vyskytuje také nachově kvetoucí prstenec májový nebo kapradina hadilka obecná. Celé koberce bledulí každoročně kvetou i na Českolipsku v údolí Robečského potoka v národní přírodní památce Peklo. V 19. století bylo součástí romantického parku, který upravil hrabě Vincenc Karel Kounic, tehdejší majitel zámku Zahrádky.
Kdyby vám vlastní zahrádky nestačily, anebo zahrádku vůbec nemáte, jsou tu Zahrádky, stejně jako botanické zahrady, lesy, květinové louky, mnoho možností, kam se za jarem vypravit. Krása jarních květů vábí po celém Česku.
Ilustrační foto: Bledule jarní, zdroj: Pixabay.com
O článku: Už kvetou bledule! Jaro ohlašují tisíce bílých krásek, za kterými se můžete vydat po celém Česku
▼ ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
Už kvetou bledule! Jaro ohlašují tisíce bílých krásek, za kterými se můžete vydat po celém Česku
Zima ztrácí svoji moc, křehkou krásou a něžností ji překonávají první jarní kvítka sněženek a bledulí. Jaro tradičně ohlašují nejenom ze zahrádek, ale i botanických zahrad, kde kvetou ve velkém. Přestože jde o vzácnou a chráněnou rostlinu, v Česku zdobí i celé louky.
Internet: /1,2,3/ Kudyznudy.cz, /4,5/ Deník.cz, /6/ KvětenaČR.cz
Chcete víc?
Říše zvířat a rostlin
Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Stejně jako rostliny, stromy, květiny či byliny nás divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život ohromí, dáme-li jim šanci.