Přeskočit na obsah

Celkem 3 mláďata pelikánů ve dvou druzích: Zoo Zlín hlásí další vzácné odchovy

Zlínská zoologická zahrada navazuje na loňský prvoodchov pelikána australského. Letos mají na východní Moravě další dvě mláďata tohoto středně velkého pelikána, který je svým zbarvením v bílé a částečně černé barvě podobný u nás známému čápovi. Má však jednu drastickou zvláštnost. Pokud má pár více mláďat, zpravidla přežívá jen to první. Své mladší sourozence totiž většinou prvorozený zabije.

Pelikán
Ilustrační foto: Pelikán, zdroj: Pixabay.com

Vypiplaní pelikáni

V Zoo Zlín se na vzácném odchovu podílejí chovatelé. Kvůli větší úspěšnosti již několik let u pelikánů volí variantu umělé inkubace vajec a po vylíhnutí pak umělého odchovu mláďat.

„Tento postup je náročný, ale přináší velké úspěchy. Malý pelikán se vylíhne po 36 dnech, váží 120 gramů. Zpočátku jej chovatelé krmí pětkrát denně, postupně se četnost krmení snižuje. Při odchovu kromě čerstvých rybek používáme také ryby, které vyvrhli dospělí ptáci. Mláďatům tak doplníme enzymy potřebné k jejich zdárnému trávení,“ přibližuje péči o mladé pelikány zoolog Václav Štraub na webu Zoo Zlín. Doplňuje, že již od třetího dne věku se mládě nakrmí samo. S kvalitním jídelníčkem mládě enormně přibývá na váze. Během měsíce může dorůst až do hmotnosti dvou kilogramů./1/

2+1 pelikán

Vedle dvou mladých pelikánů australských letos v Lešné letos udělalo radost také vzácné mládě pelikána skvrnozobého, původem z mokřad jihovýchodní Asie. Ve volné přírodě přitom existuje již jenom populace 3,5 tisíc těchto pozoruhodných ptáků. Pelikánů australských je sice v divočině více, v rámci Evropy jsou však k vidění pouze v osmi zařízeních, Zoo Zlín je jednou z nich.

Pelikáni ve Zlíně

V romantické zoo v okolí zámku Lešná u Zlína jsou k vidění hned tři druhy pelikánů. Je to pelikán, australský, skvrnozobý a bílý, po pelikánu kadeřavém s hmotností až 10 kilogramů a rozpětím křídel až 2,8 metru druhý největší druh pelikána. Všichni aktuálně sídlí ve vyhřívaném zimovišti v chovatelském zázemí Zoo Zlín.

„Všechny tři druhy chováme v jedné velké místnosti, kterou jsme pouze rozdělili pletivovými díly. Pelikáni totiž hnízdí ve velkých koloniích, proto je právě tento způsob chovu mimořádně přínosný pro stimulaci ptáků k hnízdnímu chování,“ odhaluje zoolog Václav Štraub./1/

Pelikán

Ilustrační foto: Pelikán, zdroj: Pixabay.com

O článku: Celkem 3 mláďata pelikánů ve dvou druzích: Zoo Zlín hlásí další vzácné odchovy

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Celkem 3 mláďata pelikánů ve dvou druzích: Zoo Zlín hlásí další vzácné odchovy

,

Zlínská zoologická zahrada navazuje na loňský prvoodchov pelikána australského. Letos tam mají další dvě mláďata tohoto středně velkého pelikána, který je svým zbarvením v bílé a částečně černé barvě podobný u nás známému čápovi. Má však jednu drastickou zvláštnost.

Internet: /1,2/ ZooZlín.eu, /3/ Zlín.cz, /4/ Mundo.cz

Axolotl mexický bílý

Mohl by vás zajímat také článek:

Extravagantní domácí mazlíček axolotl mexický

Píchá, ale nejde nemilovat

Sice neobvyklý, přesto může být ježek i domácí mazlíček

Ježek bělobřichý, domácí mazlíček
Margay, lat. Leopardus wiedii

Vypadá jako kočka, ale je to margay

Jediná kočka, která leze hlavou dolů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *