Jeden z největších pokladů v Česku, alespoň co do počtu mincí. Ten se objevil v roce 2020 v obci Vysoká nedaleko Jevíčka na Svitavsku. Neobjevil se sám, náhodou na něho narazil nálezce v místě rozrytém zvěří. Sebral několik mincí, které se téměř okamžitě dostaly k archeologům. Shodou okolností totiž zrovna pracovali na městském úřadu v Jevíčku, kam nálezce mince přinesl. Archeologové ihned vyjeli na místo a pustili se do výzkumu. Nakonec ze země vyzvedly 7099 vzácných mincí.
Štědrá odměna od kraje
„Zákonné nálezné se vypočítává maximálně jako hodnota drahých kovů, což může být pro nálezce demotivační, rozhodli jsme se v tomto mimořádném případu nálezce ocenit darem Pardubického kraje, který zohlední kulturně historickou hodnotu nálezu,“ uvedl dle ČTK náměstek hejtmana Roman Línek./1/ V červnu částku 560 tisíc korun jako odměnu nálezci ještě dle vyjádření kraje musí schválit zastupitelé. Nálezce největšího známého a dochovaného pokladu mincí z období kolem vlády Leopolda I. na historickém území Moravy se tak po dvou letech může ze svého pokladu konečně doslova bohatě radovat.
Mince skryté v keramice
Původně byly mince uložené ve dvou keramických nádobách na protilehlých valech. Historikové se domnívají, že úkryt sloužil kvůli ohrožení tureckými nájezdy z Uher, protože jinak v Čechách v té době vládl mír. Majitelem mohl být dokonce obchodník s mincemi, protože obsažené dukáty a tolary nebyly běžným platidlem. Platily však v celé Evropě a měly tak velkou hodnotu. Ta pochopitelně za staletí v zemi mnohonásobně narostla.
Milionový mincovní poklad obsahuje vládní mince císaře Ferdinanda II. a III., Leopolda I., které pocházejí z mincoven českých, moravských, rakouských i uherských, z území od Benátek po Litvu, od Nizozemí po Sedmihradsko. Doplňují je i soukromé ražby, například mince Albrechta z Valdštejna. Nejmladší mince je z roku 1671. Nejstarší je polský půlgroš Vladislava II. Jagella z let 1431 až 1434.
Video YouTube: Nález pokladu u Vysoké
Dnes miliony, dříve 25 tažných koní nebo 70 krav
„Jedná se převážně o drobné ražby, tříkrejcary, které byly v této době běžným platidlem. Našli jsme celou řadu nových variant i na běžných mincích. Depot obsahuje vzácnou minci, půltolar knížete Sedmihradska Gabriela Betlena, vůdce protihabsburského povstání, razil je v Košicích,“ uvedla dle ČT loni, při příležitosti konání výstavy mincí z pokladu, vedoucí numismatického oddělení Moravského zemského muzea Mgr. Dagmar Grossmannová Ph.D./2/ Numismatička také vyčíslila kulturně-historickou hodnotu pokladu v řádu několika milionů korun. V 17. století se přitom za mince dalo pořídit odhadem 25 tažných koní nebo 70 krav, adekvátních v té době bylo i 280 ovcí nebo 1 500 hus.
O pokladu by brzy měla vyjít kniha. Ten je nyní součástí sbírek Regionálního muzea v Litomyšli, ačkoli ho ještě zkoumají vědci Moravského zemského muzea v Brně.
O ČLÁNKU: Našel poklad, ale nenechal si ho. Vzácné mince mu přesto přinesly štěstí, od kraje dostane přes půl milionu
▼ ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
Našel poklad, ale nenechal si ho. Vzácné mince mu přesto přinesly štěstí, od kraje dostane přes půl milionu
Jeden z největších pokladů v Česku, alespoň co do počtu mincí. Ten se objevil v roce 2020 v obci Vysoká nedaleko Jevíčka na Svitavsku. Neobjevil se sám, náhodou na něho narazil nálezce v místě rozrytém zvěří. Sebral několik mincí, které se téměř okamžitě dostaly k archeologům.
Internet: /1/ ČeskéNoviny.cz, /2/ Regionální muzeum v Litomyšli, /3/ ČeskáTelevize.cz
Není modrá jako modrá…
Nemusí to být Britka, může být také z Francie, USA nebo Ruska.
Chcete víc?
f