Přeskočit na obsah

Březen přináší vraní úplněk a jaro

Březnový úplněk, který letos připadá na 18. březen 2022, je nedílně spojený s příchodem jara. Indiánská mytologie ho nazývá také vraní úplněk. Patří k němu totiž i krákání vran, které se po zimě v našich příznivějších podmínkách vracejí zpět na sever. K nám zase naopak z jihu přilétají první stěhovaví ptáci, vlaštovky a jiřičky, špačci, drozdi, skřivani, čápi nebo husy. Indiáni proto také používají označení husí úplněk.

FOTOGALERIE: Nejzajímavější úplňky 2022. Na co se těšit?

Jaro ožívá

Jaro ožívá s příchodem ptáků, kteří nás rok co rok utvrzují v tom, že andělé mají křídla a umí zpívat. Zatímco do noci plného Měsíce zní tamtamy vran, dny už rozeznívají písně veselejší, třeba drozdů zpěvných.

Mezi prvními se s očekáváním jara ozývají skřivani dle pranostiky „Na Hromnice musí skřivánek vrznout, i kdyby měl zmrznout.“ Hromnice přitom připadají již na začátek února. Až březen je pak označován jako měsíc ptáků. Zimní pozorování konečně dostává nový rozměr. Doplňuje ho první zeleň a pestré barvy jara, spolu s intenzivním zvukovým doprovodem.

Jaro ožívá

Startuje také sezóna mezinárodního programu Jaro ožívá, kdy děti z Evropy, Asie a Afriky sledují návrat šesti druhů stěhovavých ptáků. Národním koordinátorem programu je Česká ornitologická společnost, která hned začátkem roku organizuje také velké počítání ptáků nazvané Ptačí hodinka. Počítají se všichni ptáčci na krmítku. Pozorování ptáků v programu Jaro ožívá je zúžené, počítají se první poslové jara. Do hledáčku pozorovatelů se dostávají tyto druhy: čáp bílý, vlaštovka obecná, kukačka obecná, vlha pestrá a rorýs obecný. Výsledky pozorování se evidují na webu projektu springalive.net.

Ožívají i červi

Březnový plný Měsíc si vysloužil i označení červí. Objevují se totiž také larvy brouků, které slouží jako potrava bujarému ptactvu. Název červí úplněk může odkazovat i na rozmrzající půdu, ve které se dají pozorovat otisky žížal. K životu se probouzejí i stromy, ve kterých proudí životodárná sladká míza. Síla zářivého měsíčního kotouče se tak může označovat i jako cukrový úplněk.

Ve znamení Panny

Ať už se nazývá jakkoli, úplněk přímo vybízí k očistě, třeba prostřednictvím jarních bylinek jako pampeliška, sedmikráska nebo medvědí česnek. Očista a úklid zvnějšku i zevnitř je vlastní také znamení Panny, které se k letošnímu plnému Měsíci váže. Horoskop panně přisuzuje mimořádný smysl pro detail, organizovanost a pořádkumilovnost. Tyto parametry budou provázet i březnové dny kolem úplňku, dny před jarní rovnodenností a oficiálním příchodem kalendářního jara.

Modrý úplněk

Foto: Úplněk, zdroj: Pixabay.com

Březen přináší vraní úplněk a jaro

O článku, zdroje a další informace

Březen přináší vraní úplněk a jaro

,

Březnový úplněk, který letos připadá na 18. březen 2022, je spojený s příchodem jara. Mytologie ho nazývá také vraní úplněk. Provází ho krákání vran, které se vracejí zpět na sever. K nám zase naopak přilétají první stěhovaví ptáci, například husy, odtud také husí úplněk.

Internet: Astronomie.cz, Astro.cz, iPrima.cz, Česká společnost ornitologická: Birdlife.cz, springalive.net

Literatura

  1. Boland, Y. Magický měsíc: Jak pracovat s magií lunárních cyklů. Praha: Anag, 2019. ISBN: 978-80-7554-197-0
  2. Cauldricková, J.: Lunární magie. Praha: Pragma, 2020. ISBN: 978-80-242-6465-3
  3. Dugan, E.: Magie na každý den. Praha: Grada, 2010. ISBN: 978-80-247-3354-8
  4. Cunningham, S.: Techniky přírodní magie. Praha: Fontána, 2019. Fontána 2019. ISBN: 978-80-7336-966-8
  5. Průvodce noční oblohou. Praha: Mladá fronta, 2007. ISBN: 978-80-204-1626-1
  6. Gillinghamová, S.: Hvězdná obloha. Praha: Fragment, 2019. ISBN: 978-80-253-4310-4
  7. Dušek, J., Grygar, J., Pokorný, Z.: Náš vesmír. Praha: Aventinum. ISBN: 978-80-86858-65-4
Měsíc v úplňku

Mohl by vás zajímat také článek:

Kdy budou úplňky v roce 2022? Kdy se nevyspíte?

Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *