Někdy se nesprávně označují jako druhy, ale jde o jediný druh, kterým je kočka domácí. Kočka domácí, někdy nazývaná také kočka evropská, byla vyšlechtěna do stovek variací, které se označují jako kočičí plemena nebo kočičí rasy. Svoje kočičí plemeno mají i překvapivé země, po celém světě však dlouho vládla britská kočka nebo perská kočka. Obě však v oblibě předstihla mainská mývalí kočka, kočičí plemeno původem z USA.
Mainka z Mainu
Mainská mývalí kočka, Maine Coon, je nejstarší americké kočičí plemeno, vůbec první americká výstavní kočka. Předky má přitom v Evropě, údajně vznikla křížením norské lesní kočky, která představuje přirozené kočičí plemeno. Norská lesní kočka se měla v oblasti Nové Anglie ve státě Maine zkřížit s místními kočkami.
Mainská mývalí kočka je s průměrnou hmotností kolem deseti kilogramů také to největší plemeno koček. Bohatou srstí a ocasem může připomínat medvídka mývala, odtud její jméno. Robustní vzhled ještě podpořený hustou srstí, typickou pro všechny tzv. lesní kočky, však kontrastuje s hravou a přívětivou povahou. Je to přátelská a mazlivá kočka, také jedno z nejvhodnějších plemen pro felinoterapii.
Ragdoll a bengálka
V USA má původ i plemeno ragdoll, další nadmíru milá a mazlivá kočka s huňatým kožíškem, další z nejoblíbenějších kočičích plemen vůbec. To platí i pro aktuální kočičí hvězdu kočku bengálskou. Tzv. hybridní kočku vznikla křížením kočky domácí a divoké kočky bengálské.
Plemeno bengálská kočka se vzhledem divoké šelmy se aktuálně usazuje v mnoha domácnostech po celém světě, stejně jako od ní odvozené nové plemeno toyger. Při šlechtění bengálské kočky, která patří mezi nová plemena koček, byla přitom použita i barmská kočka, egyptská mau nebo habešská kočka, jedno z nejstarších kočičích plemen vůbec.
Habešská kočka z Habeše
Předkem habešské kočky má být divoká africká kočka z území Habeše, dnešní Etiopie. Na konci devatenáctého století se habešská kočka dostala do Velké Británie, kde bylo vyšlechtěno oficiální plemeno, Abbyssinian Cat. Přitom právě habešská kočka má být potomkem těch koček, které uctívali staří Egypťané a které spojovali s kočičí bohyní Bastet. Proto se také habešská kočka označuje jako dítě bohů. Má také božskou povahu. Je to společenská a aktivní kočka, je odvážná a sebevědomá, a to na první pohled.

Foto: Mainská mývalí kočka, zdroj: Pixabay.com
Fascinující kočičí plemena
O článku, zdroje a další informace
Fascinující kočičí plemena
Někdy se nesprávně označují jako druhy, ale jde o jediný druh, kterým je kočka domácí. Ta byla vyšlechtěna do variací, označovaných jako kočičí plemena nebo kočičí rasy. Po celém světě dlouho vládla britská kočka nebo perská kočka. Obě však v oblibě předstihla mainská mývalí kočka, kočičí plemeno původem z USA.
Literatura
- Říhová, M.: Chov koček. Praha: grada, 2007. ISBN: 978-80-247-1804-0
- Verhoef – Verhallen, Ester: Kočky – Velký atlas plemen. Praha: Rebo Production, 2015. ISBN: 978-80-2550962-3
- Gorgoň, Z.: Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018. ISBN: 978-80-242-6284-0

I současní kočičí mazlíčci jsou stále ti stejní, které před tisíci lety uctívali staří Egypťané. Spojovali je s bohyní Bastet, ochránkyní lidstva. Bastet byla zobrazována jako lvice nebo kočka. Více tady…
Říká si sice kočka domácí, ale v jejích genech se stále skrývá i kočka divoká. I ta obyčejná kočka evropská je šelma, která již od pohledu připomíná další druhy koček a své větší příbuzné jako je panter, levhart, tygr nebo lev, král všech zvířat. Více tady…


Posvátná kočka, kočičí bohyně a mazlivá kráska. Láskyplná, přítulná, oddaná a klidná. To vše charakterizuje některá kočičí plemena. Jaká?
Kočka na hraní nebo také něžný obr. Největší kočičí plemena jsou povahou také největší mazlíčci. Klidná, trpělivá a komunikativní. O jaká kočičí plemena jde?

Kočky kočičí
Jsme tu, abychom byli šťastní a spokojení, stejně jako kočky. Právě kočičí magie, říše zvířat a rostlin, celá příroda a vesmír nám jsou inspirací. Přijměte pozvání do světa, který je pořád v pořádku. Průvodci nám budou kočky, protože ty mají všechny brány otevřené.
Vypadá jako malý leopard, ale překvapí i jemností a něžností. Luxusní kočka má také luxusní cenu
Dvojitá dávka kočičí roztomilosti: V Zoo Ostrava skotačí mláďata kočky s nezvykle velkýma ušima
Nejbohatší kočka světa má hodnotu 100 milionů dolarů. Na Instagramu ji sleduje 4,5 milionů fanoušků. Fandíte jí také?
Z něžného koťátka vyroste impozantní kočičí obr. Video v 16 sekundách zachycuje obří proměnu
Kočky spánek někdy předstírají, ale jinak klidně prospí i 18 hodin denně. Experti vysvětlují, jak to s tím kočičím spaním je
Nejenom pes, ale i kočka kouše. Co s tím? Experti objasňují tzv. milostné kočičí kousání
