Přeskočit na obsah

Fascinující kočičí plemena

Někdy se nesprávně označují jako druhy, ale jde o jediný druh, kterým je kočka domácí. Kočka domácí, někdy nazývaná také kočka evropská, byla vyšlechtěna do stovek variací, které se označují jako kočičí plemena nebo kočičí rasy. Svoje kočičí plemeno mají i překvapivé země, po celém světě však dlouho vládla britská kočka nebo perská kočka. Obě však v oblibě předstihla mainská mývalí kočka, kočičí plemeno původem z USA.

Kočičí plemena: Mainská mývalí kočka

Foto: Mainská mývalí kočka, zdroj: Pixabay.com

Mainka z Mainu

Mainská mývalí kočka, Maine Coon, je nejstarší americké kočičí plemeno, vůbec první americká výstavní kočka. Předky má přitom v Evropě, údajně vznikla křížením norské lesní kočky, která představuje přirozené kočičí plemeno. Norská lesní kočka se měla v oblasti Nové Anglie ve státě Maine zkřížit s místními kočkami.

Mainská mývalí kočka je s průměrnou hmotností kolem deseti kilogramů také to největší plemeno koček. Bohatou srstí a ocasem může připomínat medvídka mývala, odtud její jméno. Robustní vzhled ještě podpořený hustou srstí, typickou pro všechny tzv. lesní kočky, však kontrastuje s hravou a přívětivou povahou. Je to přátelská a mazlivá kočka, také jedno z nejvhodnějších plemen pro felinoterapii.

Ragdoll a bengálka

V USA má původ i plemeno ragdoll, další nadmíru milá a mazlivá kočka s huňatým kožíškem, další z nejoblíbenějších kočičích plemen vůbec. To platí i pro aktuální kočičí hvězdu kočku bengálskou. Tzv. hybridní kočku vznikla křížením kočky domácí a divoké kočky bengálské.

Plemeno bengálská kočka se vzhledem divoké šelmy se aktuálně usazuje v mnoha domácnostech po celém světě, stejně jako od ní odvozené nové plemeno toyger. Při šlechtění bengálské kočky, která patří mezi nová plemena koček, byla přitom použita i barmská kočka, egyptská mau nebo habešská kočka, jedno z nejstarších kočičích plemen vůbec.

Habešská kočka z Habeše

Předkem habešské kočky má být divoká africká kočka z území Habeše, dnešní Etiopie. Na konci devatenáctého století se habešská kočka dostala do Velké Británie, kde bylo vyšlechtěno oficiální plemeno, Abbyssinian Cat. Přitom právě habešská kočka má být potomkem těch koček, které uctívali staří Egypťané a které spojovali s kočičí bohyní Bastet. Proto se také habešská kočka označuje jako dítě bohů. Má také božskou povahu. Je to společenská a aktivní kočka, je odvážná a sebevědomá, a to na první pohled.

O ČLÁNKU: Fascinující kočičí plemena

O článku, zdroje a další informace

Fascinující kočičí plemena

Někdy se nesprávně označují jako druhy, ale jde o jediný druh, kterým je kočka domácí. Ta byla vyšlechtěna do variací, označovaných jako kočičí plemena nebo kočičí rasy. Po celém světě dlouho vládla britská kočka nebo perská kočka. Obě však v oblibě předstihla mainská mývalí kočka, kočičí plemeno původem z USA.

Autorský článek vytvořený člověkem, s vrnivou kočičí podporou samozřejmě. Při tvorbě článku nebyla jakkoli využita umělá inteligence AI. Čerpá z emoční inteligence člověka, osobních chovatelských zkušeností a dostupných zdrojů:

Literatura

  1. Říhová, M.: Chov koček. Praha: grada, 2007. ISBN: 978-80-247-1804-0
  2. Verhoef – Verhallen, Ester: Kočky – Velký atlas plemen. Praha: Rebo Production, 2015. ISBN: 978-80-2550962-3
  3. Gorgoň, Z.: Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018. ISBN: 978-80-242-6284-0
Kočičí bohyně

Kočičí bohyně, mágové a svatí

I současní kočičí mazlíčci jsou stále ti stejní, které před tisíci lety uctívali staří Egypťané. Spojovali je s bohyní Bastet, ochránkyní lidstva. Bastet byla zobrazována jako lvice nebo kočka. Více tady…

Lev a jeho kočičí příbuzní

Říká si sice kočka domácí, ale v jejích genech se stále skrývá i kočka divoká. I ta obyčejná kočka evropská je šelma, která již od pohledu připomíná další druhy koček a své větší příbuzné jako je panter, levhart, tygr nebo lev, král všech zvířat. Více tady…

Lev, kočičí šelma
Birma posvátná kočka

Posvátná kočka

Posvátná kočka, kočičí bohyně a mazlivá kráska. Láskyplná, přítulná, oddaná a klidná. To vše charakterizuje některá kočičí plemena. Jaká?

Kočka na hraní

Kočka na hraní nebo také něžný obr. Největší kočičí plemena jsou povahou také největší mazlíčci. Klidná, trpělivá a komunikativní. O jaká kočičí plemena jde?

Ragdoll kočka na hraní
Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *