Domácí mazlíčci mají různé podoby. Zdaleka to nemusí být jenom pes nebo kočka, ačkoliv ježek bělobřichý je povahou tak trochu svéhlavá a osobitá kočka. Stejně jako u koček se i u ježků setkáváme s různými osobnostmi. Někteří jsou společenští a přátelští, další spíše introverti. Někteří jsou povaleči, další překypují aktivitou. Ježek je přitom obecně aktivní především večer a v noci, většinu dne prospí.

Není ježek jako ježek
Jako domácí mazlíček se nechová ježek, kterého známe z české přírody. Je to jeho příbuzný z Afriky. V domácnostech kraluje především ježek bělořichý, lat. Atelerix albiventris, případně ježek alžírský, lat. Altelerix algirus. Mezi domácími mazlíčky je aktuálně nejoblíbenější jejich kříženec, tzv. africký pygmy ježek. Je nenáročný na chov a má krotkou povahu. Zvykne si i na braní do ruky bez toho, aby se bránil ježením bodlin a člověka popíchal.
Jako mazlíček již ježek existuje ve třech velikostech, mini ježek váží do 300 gramů, ježek jumbo nad 500 gramů. Mezi nimi je tzv. medium linie. Vždy jde o pichlavé drobky, kteří se v případě nebezpečí sbalují do klubíčka, také vrčí a funí.
Video YouTube: Ježek bělobřichý
Ach, ty bodliny!
Ježek je specifický tím, že než dospěje, několikrát mění bodliny (citelně se přitom také zhoršuje jeho chování). Bodliny ježka přitom mít různou barvu. V současnosti existuje asi stovka barevných variant ježka bělobřichého, takže vybírat je z čeho.
Budoucí chovatel by se však vždy měl připravit nejenom na bodliny, ale také na svobodomyslnou povahu ježka. Jako kočka bude potřebovat především velkou dávku pochopení a respektu k jeho individuálním potřebám. Jak uvádí chovatelská stanice DRM Hedgehog Dream: „Ježek žije v noci, žere brouky, píchá, smrdí a určitě se s Vámi nebude kamarádit ve chvíli, kdy si zrovna vzpomenete.“/1/
Lásku ježek zná
Přestože je to bodlináč, dokáže si ježek vytvořit ke svému člověku citové pouto. Pravidelným kontaktem si člověk získá bezmeznou důvěru ježka. Stane se jeho „parťákem“. Ovšem tato vazba je velmi křehká a snadno se pokazí, jak upozorňuje chovatelská stanice Van Eguška./2/
Láska prochází žaludkem. Ježek bělobřichý dokáže ocenit dobré jídlo, v jeho případě to jsou např. mouční červi, švábi nebo cvrčci. Dobrotami si ho lze získat podobně jako to známe u mlsné kočky. Vedle hmyzu však ježek potřebuje i další stravu jako zdroj potřebných živin, proto se přikrmuje i kočičími granulemi. Ale pozor, ježek má v domácím prostředí s kočkami společnou ještě jednu věc, a to sklon k obezitě. „Krmivo je potřeba ježkovi dávkovat, aby se předešlo obezitě následnému ztukovatění jater vyskytujícímu se až u 50 % ježků,“ nabádá na webu veterina Kučera./3/

Foto: Ježek bělobřichý, domácí mazlíček, zdroj: Pixabay.com
O článku: Píchá, ale nejde nemilovat. Sice neobvyklý, přesto může být ježek i domácí mazlíček. Povahou připomíná kočku
▼ ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
Píchá, ale nejde nemilovat. Sice neobvyklý, přesto může být ježek i domácí mazlíček. Povahou připomíná kočku
Domácí mazlíčci mají různé podoby. Zdaleka to nemusí být jenom pes nebo kočka, ačkoliv ježek bělobřichý je povahou tak trochu svéhlavá a osobitá kočka. Stejně jako u koček se i u ježků setkáváme s různými osobnostmi. Někteří jsou společenští a přátelští, další spíše introverti. Někteří jsou povaleči, další překypují aktivitou. Ježek je přitom obecně aktivní především večer a v noci, většinu dne prospí.
Internet: /1/ hedgehog-dream.eu, /2/ vaneguska.wbs.cz, /3/ veterina-kucera.cz, /4/ hlidanimazlicku.cz, /5/ idnes.cz
Chcete víc?
Říše zvířat a rostlin
Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.
Živý klenot Zoo Ostrava: Vzácný primát obývá na celém světě jen desítku zahrad
Jak vidí ryby? Česká vědkyně si díky penězům EU posvítí do hlubin oceánu
Nejen holubi a vrabci. V Bruselu v tisících poletují i tropičtí papoušci
Přepočet kočičího věku na ten lidský: Víte, jak stará je ve skutečnosti vaše kočka?
Bílí žraloci v zóně soumraku: Nová studie budí nové dohady o dění v hlubinách oceánu
Nádherný černý jaguár opět zdobí Zoo Zlín. Samice Yuna má nového společníka

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA
- Jak vidí ryby? Česká vědkyně si díky penězům EU posvítí do hlubin oceánu
- Nejen holubi a vrabci. V Bruselu v tisících poletují i tropičtí papoušci
- Přepočet kočičího věku na ten lidský: Víte, jak stará je ve skutečnosti vaše kočka?
- Tajemství podzimu: Proč stromy na podzim mění barvu listů?
- Bílí žraloci v zóně soumraku: Nová studie budí nové dohady o dění v hlubinách oceánu
