Přeskočit na obsah

Prvok, Šampón, Tečka a Karel: Konečně pořádná komedie! TV neděle žije humorem, ač tragikomickým

Prvok, Šampón, Tečka a Karel je název filmu, který poslední únorovou neděli obsazuje prime time České televize. Dost bylo kriminálek, na řadu konečně přichází komedie, ačkoliv poněkud hořká. Patrik Hartl jako režisér, scénárista a autor knižní osoby v ní předvádí originální způsob, jak se vyrovnat s krizí středního věku. Reálně to předvádí jeho hrdinové Prvok, šampón, Tečka a Karel v podání osvědčených českých herců. Již herecká sestava Pechlát, Švehlík, Čermák a Hofmann slibuje skvělou podívanou, a to se tu objevují i další herecké hvězdy ve vedlejších rolích.

Prvok, Šampón, Tečka a Karel
Foto: Prvok, Šampón, Tečka a Karel, zdroj: Česká televize, Bontonfilm

Když je ti čtyřicet a nevíš co se životem

Karty jsou rozdány. Martin Pechlát je Prvok s manželkou, třemi dětmi a čtvrtým na cestě. Jenže nemá práci, aby mohl hladové krky uživit. David Švehlík jako Šampón je naopak bohatý muž, ale závazkům se brání zuby nehty. Hynek Čermák je Tečka a má smůlu na ženy. Tím se dá vysvětlit, že stále žije s matkou. Martin Hofmann jako Karel ženu má, jenže ta je mu nevěrná s nejlepším kamarádem. Tak vypadá čtyřnásobné krize party bývalých spolužáků v podání Patrika Hartla.

Prvok, Šampón, Tečka a Karel se společně rozhodnou všechny své krize překonat. Vyberou si k tomu metody hodné pubertálních spratků. Jednak se doslova obnaží na veřejnosti, jednak se budou obnažovat tím, že budou říkat pravdu, všem a za všech okolností, celý jeden den. Tak je o zábavu diváka postaráno.

Lepší úkoly, aby dokázali, že nejsou s*áči, Prvok, Šampón, Tečka a Karel nevymysleli. Lepší úkoly nevymyslel Patrik Hartl, který se na krizi vyzbrojil notnou dávkou sebeironie a nadhledu. Film sice hraje na emotivní notu, ale žádná romantika to není.

Video YouTube: Foto: Prvok, Šampón, Tečka a Karel, trailer

Inspirace pro krizí postižené čtyřicátníky?

Hrdinové příběhu řeší problémy dospělých pubertální hravostí, ke které patří i jednoduchý humor. I v tom nejhorším Hartl dokáže najít něco „dobrého“ a důvod se zasmát. Originální smích jde ostatně Patriku Hartlovi ze všeho nejlíp.

„Největší hodnota příběhu spočívá asi v tom, že není úplně zbabělý, neschovává se za připitomělý styl dnešních pohodových českých komedií o vztazích. Nebojí se servírovat realitu hodně hořkou, utopenou v panácích tvrdého alkoholu a slzách protagonistů,“ popisuje Stanislav Dvořák v trefné recenzi filmu na Novinky.cz./2/ Přitom dle recenze Mirky Spáčilové na iDnes.cz vykazuje méně trapnosti než jiné české komedie./3/ To potvrzují i recenze na ČSFD, kde film získal hodnocení 69 procent./4/

Recenze vyzdvihují vedle vtipu i sympatie, které si hlavní postavy u diváka získají. Právě sympatičtí hrdinové nám přitom po třech nedělích s minisérií Docent mohli chybět. Tak je tady máme. Prvok, Šampón, Tečka a Karel.

Hartlův film sice nenabízí praktické řešení krize středního věku, přesto může být všem krizím postiženým užitečný. S humorem jde přece všechno líp.

Prvok, Šampón, Tečka a Karel

Foto: Prvok, Šampón, Tečka a Karel, David Švehlík a Martin Pechlát, zdroj: Česká televize, Bontonfilm

O článku: Prvok, Šampón, Tečka a Karel: Konečně pořádná komedie! TV neděle žije humorem, ač tragikomickým

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Prvok, Šampón, Tečka a Karel: Konečně pořádná komedie! TV neděle žije humorem, ač tragikomickým

,

Dost bylo kriminálek, na řadu konečně přichází komedie, ačkoliv poněkud hořká. Patrik Hartl jako režisér, scénárista a autor knižní osoby v ní předvádí originální způsob, jak se vyrovnat s krizí středního věku. Reálně to předvádí jeho hrdinové Prvok, šampón, Tečka a Karel v podání osvědčených českých herců. Již herecká sestava Pechlát, Švehlík, Čermák a Hofmann slibuje skvělou podívanou.

Internet: /1/ ČeskáTelevize.cz, /2/ Novinky.cz, /3/ iDnes.cz, /4/ ČSFD.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *