Přirozeně obývá pouze horské oblasti Jižního ostrova Nového Zélandu. Nestor kea představuje přitom jediného papouška, který žije v nadmořské výšce od šesti set do dvou tisíc metrů. Tvoří páry na celý život a v divočině žije ve skupinách o desítkách členů. V Zoo Liberec je tento vzácný papoušek chovaný od roku 2008. Nyní tady má k dispozici nový moderní pavilon.
Novozélandský opeřený klenot v liberecké zoologické zahradě
Své jméno dostal podle typického hlasového projevu kee-aaa. Nestor kea (lat. Nestor natobalis) je také charakteristický vzhledem, který spíše než papoušky připomíná dravce. Novozélandští farmáři nestora dokonce podezírali, že jim svým ostrým zobákem usmrcuje ovce. Proto vysokohorského papouška až do roku 1986 ve velkém vybíjeli, až se dostal na pokraj vyhynutí.
Dnes na Novém Zélandu žije asi dle odhadů jen tisíc až pět tisíc jedinců tohoto ptáka, který ve stravě opravdu není vybíravý a nepohrdne ani mršinou. Keové se s příchodem stád ovcí na Zéland také naučili ozobávat maso z vyvěšených ovčích kůží. Mimořádně chytrý a vynalézavý pták v současnosti bez problémů krade svačiny turistům, stejně jako ničí vybavení aut či zařízení kempů a lyžařských středisek. Dobrou pověst ve své domovině tedy nikdy neměl a stále nemá.
I v Zoo Liberec si dle zprávy chovatelů poradil třeba s řetízkovou zábranou u dveří. Nestoři se v původní voliéře v pavilonu tropů také pustil do rozebírání stěn, ze kterých vytahoval dráty. I novou expozici papoušci jistě důkladně prověří./2/
Vynalézavost, zvídavost a hravost papoušků nestor kea lze sledovat v divočině i v zoologické zahradě. Právě kvůli těmto vlastnostem však musí být jejich pavilon dokonale zabezpečen. „V lidské péči bylo mnohokrát dokázáno, že jsou schopni naučit se i složité úkony,“ popisují na webu Zoo Liberec s tím, že i v přírodě jsou schopni překonávat různé nepříznivé podmínky a při hledání potravy prozkoumávat nová prostředí. /1,2/
Není náhodou, že se označují jako nejinteligentnější papoušci světa./2/
Od bronzově zelené přes černou, modrou, žlutou až po zářivě červenou
Na první pohled se jeví pták o velikosti naší vrány nenápadný. Na druhý pohled upoutá pozornost svým velkým zakřiveným zobákem. Také si jde všimnout, že zelenohnědou hlavu doplňuje bronzově zelené tělo a modré letky s černým lemováním.
Když vzlétne, zasvítí spodina křídel a kostrč kea oranžovočervenou barvou se znaky v pískově žluté. I na zemi je však na papouška zajímavá podívaná, zvláště, když mu v zoo připraví nějaký ten enrichment, zábavu či překvapení.
Video YouTube: Nestor kea v Zoo Liberec
Enrichmentové prvky a hlavolamy s relativně složitými postupy jsou pro papoušky připraveny i v nové expozici. Mají za úkol papoušky potěšit, ale také zabavit a alespoň na nějaký čas zaměstnat, aby si nenašli jinou, méně vhodnou zábavu, třeba v podobě rozebírání klece.
O ČLÁNKU: Nejinteligentnější papoušek světa, který obývá vysoké hory a ostrým zobákem trhá kusy masa, obsadil nový pavilon v Zoo Liberec
▼ ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
Nejinteligentnější papoušek světa, který obývá vysoké hory a ostrým zobákem trhá kusy masa, obsadil nový pavilon v Zoo Liberec
Přirozeně obývá pouze horské oblasti Jižního ostrova Nového Zélandu. Nestor kea představuje přitom jediného papouška, který žije v nadmořské výšce od šesti set do dvou tisíc metrů. Tvoří páry na celý život a v divočině žije ve skupinách o desítkách členů. V Zoo Liberec je tento vzácný papoušek chovaný od roku 2008. Nyní tady má k dispozici nový moderní pavilon.
Internet: /1/ ZooLiberec.cz, /2/ Facebook Zoo Liberec, /3/ ZooPraha.cz, /4/ ZooZlín.eu
ŘÍŠE ZVÍŘAT A ROSTLIN
Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!
Pořádná dávka roztomilosti ve Dvoře Králové: Malé mládě hrocha
Přepočet kočičího věku na ten lidský: Víte, jak stará je ve skutečnosti vaše kočka?
Madagaskarská fosa nyní obývá i Pavilon šelem a plazů v Zoo Praha
Další pozoruhodný prvoodchov v Zoo Praha: Bércoun Petersův
Příběh neposedné kočky se zaječí srstí, která údajně pamatuje dobu faraónů. A stojí jako (menší) poklady z pyramid
Zoo Brno vrací do přírody sysly. Nová kolonie vzniká na Znojemsku
POZNÁTE JE? POZNÁTE MLÁDĚ NA OBRÁZKU?
Dejte zvířatům šanci
Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.
Mládě surikaty se musí narodit správné matce, jinak má minimální šanci přežít. Gang je gang
Mládě lemura má jeden klíčový úkol: Nepustit se. Až ho matka setřese ze zad, má další: Hrát si
Mládě klokana má jen pár centimetrů. Rodí se po 38 dnech a okamžitě se musí vydat na cestu
NEJNOVĚJŠÍ DOBRÉ ZPRÁVY
Rozhodně nevíme všechno, věda (a příroda) ví… A my něco z té moudrosti zprostředkováváme. Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.