Hned 12 dobrovolníků ve Francii svůj život na 60 dnů přesunuje na jediné místo – do postele. Tak snadné, jak by se mohlo zdát, to však není. Do postele v laboratoři musí na dva měsíce přesunout kompletně celý svůj život včetně používání toalety, hygieny nebo jídla. O pohodlí přitom nemůže být řeč.
Hlavou dolů
Dobrovolníci ve studii s názvem Bed Rest with Artificial gravity and Cycling Exercise neboli BRACE, kterou provozuje Institut pro vesmírnou medicínu a fyziologii (MEDES) s podporou Evropské kosmické agentury (ESA) a Francouzské vesmírné agentury (CNES) neleží vodorovně, ale na posteli nakloněné o 6 stupňů. Nepohodlná pozice s hlavou níže než nohy simuluje mikrogravitaci neboli stav beztíže, který astronauti běžně zažívají ve vesmíru.
Studie, o které referuje například Smithsonian magazín, se účastní celkem dvanáct mužů ve věku od 20 do 45 let. Všichni jsou nekuřáci, v dobré fyzické i psychické kondici, jak vědci ověřili sérií pohovorů a testů. Další testy budou následovat i po 60 dnech v posteli, následně 30 dnů, rok a dva roky po experimentu./1/
The study in Toulouse, France, isn’t a two-month vacation—far from it. Find out what it takes to participate. https://t.co/HK2kcYU5n0
— Smithsonian Magazine (@SmithsonianMag) May 24, 2023
A cvičit!
Dobrovolníci jsou ve studii rozděleni do tří skupin. Kontrolní skupina celých 60 dnů jen leží v posteli. Další čtyři dobrovolníci leží v posteli, ale také pravidelně cvičí na cyklistickém stroji, který mohou používat z polohy vleže. A poslední čtyři leží v posteli a pravidelně používají cyklistický stroj, zatímco se točí v odstředivce, která má simulovat umělou gravitaci.
Všichni účastníci musí mít po celou dobu alespoň jedno rameno na posteli a za svoje ležení dostanou zaplaceno v přepočtu asi 430 tisíc korun (18 000 EUR) v platbách rozložených do čtyř let.
Ležet až do přeležení
Vědci tímto experimentem chtějí lépe porozumět účinkům tělesného cvičení v podmínkách umělé gravitace. Potřebují najít účinné řešení pro zdravější tělo během dlouhodobých vesmírných misí. Jeho výsledky by současně mohly být užitečné pro lidi na Zemi, například pacienty dlouhodobě upoutané na lůžko, osoby s onemocněním pohybového aparátu apod.
Nejde o první, ale ani poslední experiment tohoto typu. Pokud byste se v budoucnu chtěli podobné akce zúčastnit také, další dobrovolníky pro účast v projektu plánovaném na začátek roku 2024 by institut MEDES měl hledat na podzim.
O ČLÁNKU: Dobrovolníci tráví 60 dnů v posteli: Za účast ve výzkumu pro astronauty dostanou řádně zaplaceno. Úplná „válenda“ to však není
▼ ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
Dobrovolníci tráví 60 dnů v posteli: Za účast ve výzkumu pro astronauty dostanou řádně zaplaceno. Úplná „válenda“ to však není
Hned 12 dobrovolníků ve Francii svůj život na 60 dnů přesunuje na jediné místo – do postele. Tak snadné, jak by se mohlo zdát, to však není. Do postele v laboratoři musí na dva měsíce přesunout kompletně celý svůj život včetně používání toalety, hygieny nebo jídla. O pohodlí přitom nemůže být řeč.
Internet: /1/ Smithsonianmag.com, /2/ ESA.int, /3/ UniverseToday.com
VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ
Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Velká zábava však může být i poznávání z dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty přinášejí KOČIČÍ NOVINY.
Česká věda opět ukazuje světu, jak na to, tentokrát v oblasti vodíkové dopravy
Lesy ČR staví nové útulny. Poutníci Českem jich potkají hned dvacet
Malý vodní brouk porušuje fyzikální zákony. Nová studie objasňuje, jak to dělá
Webbův teleskop zachytil mizející galaxii. Nabízí pohled do prvopočátku celého vesmíru
Největší zabiják a současně nejmenší africká kočka: Zoo v Utahu představuje mourovatou šelmičku
Kočky umí aportovat, a to bez výcviku. Dle nové studie to některé dělají spontánně
POZNÁTE JE? POZNÁTE MLÁDĚ NA OBRÁZKU?
NEJNOVĚJŠÍ DOBRÉ ZPRÁVY
Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.