Již před třemi lety vyvolal nález molekuly fosfinu v oblacích planety Venuše mezi vědci velký rozruch. Přestože se naše sesterská planeta s povrchovou teplotou až 500 stupňů Celsia jeví drsně a nehostinně, v oblacích planety by mohlo být i poznání lépe. Pohled na Venuši v odborných kruzích změnil právě nález molekuly tzv. bažinového plynu tvořeného fosforem a vodíkem, protože na Zemi je fosfin produkován výhradně anaerobními bakteriemi.
Ukrývá náš vesmírný soused život?
Přítomnost fosfinu (fosfanu, fosforovodíku) na planetě Venuši naznačuje, že by tam mohly existovat živé bakterie, anebo se tam dějí doposud nevysvětlitelné chemické procesy. Cyklu fosforu na Venuši ještě nerozumíme natolik, abychom původ fosfinu dokázali objasnit. Nové detekce fosfinu z února 2022 a května 2023 však poukazují na to, že v oblacích pod fosfinem by měl být jeho stálý zdroj.
Po prvotní detekci v oblacích Venuše týmem vědců pod vedením britské astronomky Jane Greavesové z Cardiffské univerzity ve Walesu, popsané ve studii publikované v časopise Nature Asronomy v roce 2020, přichází další potvrzení přítomnosti fosfinu a posílení debaty o mimozemském životě na Venuši./1/
Jane Greavesová ve svém projevu na National Astronomy Meeting 2023 Royal Astronomical Society v Cardiffu oznámila další objev fosfinu hlouběji v atmosféře Venuše. Všiml si ho i časopis Forbes./2/
Co se děje v oblacích Venuše?
Zatímco původní detekce molekul fosfinu v roce 2020 využívala jen 8 hodin pozorování pomocí teleskopu Jamese Clerka Maxwella (JCMT) na Havaji, vědci nyní analyzovali rovnou 50 z 200 hodin pozorování. Zahrnuli přitom také nová data z dnes již zaniklé Stratosférické observatoře pro infračervenou astronomii NASA. Ponořili se hluboko do atmosféry Venuše a fosfin objevili i na nových místech.
Jak sama Gravesová poznamenala, objev fosfinu v atmosféře Venuše nemusí nutně znamenat, že planeta s povrchovou teplotou tak vysokou, že se v ní taví kovy, hostí život. Přestože mohutná oblaka v atmosféře Venuše nabízí i teplotu kolem 30 stupňů Celsia, stále jsou však tvořená z 90 procent kyselinou sírovou, takže by tam jakýkoliv mikrobiální život musel být vzdušný a vysoce odolný vůči kyselinám./3/
Za tajemstvím Venuše
Pokud na Venuši skutečně existuje život, mohla by ho odhalit některá z misí NASA, které se v blízké budoucnosti připravují. DAVINCI+ (Deep Atmosphere Venus Investigation of Noble gass, Chemistry, and Imaging Plus) vynese k Venuši sestupovou sondu, která bude detailně zkoumat atmosféru planety. NASA VERITAS (Venus Emissivity, Radio Science, InSAR, Topography and Spectroscopy) bude mapovat povrch Venuše z oběžné dráhy, aby určila geologickou historii planety. K Venuši přitom míří i en Vision Evropské kosmické agentury ESA, která by měla monitorovat plyny v atmosféře, ale současně bude měřit i podpovrchové parametry planety.
O ČLÁNKU: Objev mimozemského života na Venuši? Záhadná molekula v oblacích planety by dle vědců mohla být důkazem
▼ ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
Objev mimozemského života na Venuši? Záhadná molekula v oblacích planety by dle vědců mohla být důkazem
Již před třemi lety vyvolal nález molekuly fosfinu v oblacích planety Venuše mezi vědci velký rozruch. Přestože se naše sesterská planeta s povrchovou teplotou až 500 stupňů Celsia jeví drsně a nehostinně, v oblacích planety by mohlo být i poznání lépe. Pohled na Venuši v odborných kruzích změnil právě nález molekuly tzv. bažinového plynu tvořeného fosforem a vodíkem, protože na Zemi je fosfin produkován výhradně anaerobními bakteriemi.
Internet: /1/ Nature.com, /2/ Forbes.com, /3/ Space.com
Vesmír
Planeta Země je jenom miniaturním zrnkem v nekonečném prostoru vesmíru, který tvoří nespočet rozlehlých galaxií. Jenom naše galaxie obsahuje ohromnou řadu planet, hvězd a objektů, které nikdy nedokážeme zcela prozkoumat. Můžeme jen z povzdálí sledovat dechberoucí objevy astronomie nebo vesmírné expedice. Anebo také můžeme sledovat, co se děje na Zemi…
Webbův teleskop zachytil mizející galaxii. Nabízí pohled do prvopočátku celého vesmíru
Epické snímky Webbova teleskopu zachycují prstence Uranu jasněji než kdy předtím
Halleyova kometa se právě otáčí. Konečně startuje 38 let trvající cestu zpět k Zemi
Vědci se spletli. Nové výpočty upravují velikost Slunce a nutí k přehodnocení poznatků
Nová studie o Merkuru překvapuje: Nejmenší planeta naší soustavy se stále smršťuje
Dnes startuje velká konference The Mars Society. Rudá planeta má být pro všechny
Chcete víc?