Přeskočit na obsah

Tajemná „medvědokočka“ pochází z Asie. Ke šplhání po stromech používá chápavý ocas

Je to noční zvíře, navíc není jeho chov snadný, proto je v zoologických zahradách k vidění jen vzácně. Obtížně se rozmnožuje, v některých zoo se tak potomka vůbec nedočkají. O to větší radost mají v Zoo Olomouc, kde cibetkovitá šelma označovaná jako medvědokočka (z anglického jména „bearcat“) na konci června přivedla na svět nové mládě.

binturong

Foto: Ani kočka, ani medvěd, ale medvědokočka binturong, zdroj: Zoo Olomouc

Umí se zavěsit za ocas jako netopýr

„Prozatím si mládě matka bedlivě střeží a ukrývá ho nejen před zraky návštěvníků, ale i před zraky chovatelů. Pro nás je zásadní, aby samice byla v klidu a zvýšila se tak pravděpodobnost úspěšného odchovu,“ uvedla v tiskové zprávě Zoo Olomouc zooložka Jitka Vokurková./1/

Již vzezřením je medvědokočka, biologickém jménem binturong (lat. Arctictis binturong), tajemné zvíře. Připomíná medvěda, ale šplhá po stromech jako kočka. Je to cibetkovitá šelma, která na rozdíl od jiných šelem byla obdařena chápavým ocasem. Může se tak na větvi zavěsit za ocas hlavou dolů jako netopýr. Ocas umí používat tak dobře, že se může zachytit i při případném pádu, a tak binturong nikdy nemůže ze stromu spadnout, popisují na webu Zoo Olomouc./2/

Binturong mládě

Foto: Binturong, matka a mládě, zdroj: Zoo Olomouc

Zajímavý je i spánek binturonga, poloha obkročmo, kdy mu končetiny visí volně dolů. A ještě má rád sladké. Jeho jídelníček z velké části tvoří sladké ovoce a rozmanité plody, ač se živí i drobnými živočichy a mršinami. Dokonce loví hlodavce nebo šváby jako kočka, proto ho domorodci také ochočují, aby v domě zbavoval nepříjemné havěti. Jméno binturong pochází z malajštiny. Největší cibetková šelma je doma v deštných pralesích jihovýchodní Asie, kde však její přirozené prostředí mizí takovým tempem, že se v červené knize zařadila do kategorie zranitelný.

ksukol ban

Binturong v Zoo Olomouc

Binturongové se v Zoo Olomouc poprvé objevili v roce 1990, tehdy jako chovná skupina třech jedinců. Od roku 1998 se snažili o vytvoření nového chovného páru, ale bez úspěchu. Po třech mláďatech z první chovné skupiny museli na Svatém kopečku na další čekat dlouhých šestnáct let. Od roku 2012 se chov daří podstatně lépe. Do současnosti se tady celkem narodila již více než dvacítka mláďat, jedno rozkošnější než druhé, jak dokládají fotky, které se tu a tam objevují i na sociálních sítích zoo./3/

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Tajemná „medvědokočka“ pochází z Asie. Ke šplhání po stromech používá chápavý ocas, u šelem výjimečný

,

Je to noční zvíře, navíc není jeho chov snadný, proto je v zoologických zahradách k vidění jen vzácně. Obtížně se rozmnožuje, v některých zoo se tak potomka vůbec nedočkají. O to větší radost mají v Zoo Olomouc, kde cibetkovitá šelma označovaná jako medvědokočka (z anglického jména „bearcat“) na konci června přivedla na svět nové mládě.

Internet: /1/ Drbna.cz, /2,3/ ZooOlomouc.cz, /4/ Facobook Safari Park Dvůr Králové

ŘÍŠE ZVÍŘAT A ROSTLIN

Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!


Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

Dejte zvířatům šanci

Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.

NEJNOVĚJŠÍ DOBRÉ ZPRÁVY

Rozhodně nevíme všechno, věda (a příroda) ví… A my něco z té moudrosti zprostředkováváme. Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *