Je to noční zvíře, navíc není jeho chov snadný, proto je v zoologických zahradách k vidění jen vzácně. Obtížně se rozmnožuje, v některých zoo se tak potomka vůbec nedočkají. O to větší radost mají v Zoo Olomouc, kde cibetkovitá šelma označovaná jako medvědokočka (z anglického jména „bearcat“) na konci června přivedla na svět nové mládě.
Umí se zavěsit za ocas jako netopýr
„Prozatím si mládě matka bedlivě střeží a ukrývá ho nejen před zraky návštěvníků, ale i před zraky chovatelů. Pro nás je zásadní, aby samice byla v klidu a zvýšila se tak pravděpodobnost úspěšného odchovu,“ uvedla v tiskové zprávě Zoo Olomouc zooložka Jitka Vokurková./1/
Již vzezřením je medvědokočka, biologickém jménem binturong (lat. Arctictis binturong), tajemné zvíře. Připomíná medvěda, ale šplhá po stromech jako kočka. Je to cibetkovitá šelma, která na rozdíl od jiných šelem byla obdařena chápavým ocasem. Může se tak na větvi zavěsit za ocas hlavou dolů jako netopýr. Ocas umí používat tak dobře, že se může zachytit i při případném pádu, a tak binturong nikdy nemůže ze stromu spadnout, popisují na webu Zoo Olomouc./2/
Zajímavý je i spánek binturonga, poloha obkročmo, kdy mu končetiny visí volně dolů. A ještě má rád sladké. Jeho jídelníček z velké části tvoří sladké ovoce a rozmanité plody, ač se živí i drobnými živočichy a mršinami. Dokonce loví hlodavce nebo šváby jako kočka, proto ho domorodci také ochočují, aby v domě zbavoval nepříjemné havěti. Jméno binturong pochází z malajštiny. Největší cibetková šelma je doma v deštných pralesích jihovýchodní Asie, kde však její přirozené prostředí mizí takovým tempem, že se v červené knize zařadila do kategorie zranitelný.
Binturong v Zoo Olomouc
Binturongové se v Zoo Olomouc poprvé objevili v roce 1990, tehdy jako chovná skupina třech jedinců. Od roku 1998 se snažili o vytvoření nového chovného páru, ale bez úspěchu. Po třech mláďatech z první chovné skupiny museli na Svatém kopečku na další čekat dlouhých šestnáct let. Od roku 2012 se chov daří podstatně lépe. Do současnosti se tady celkem narodila již více než dvacítka mláďat, jedno rozkošnější než druhé, jak dokládají fotky, které se tu a tam objevují i na sociálních sítích zoo./3/
O ČLÁNKU: Tajemná „medvědokočka“ pochází z Asie. Ke šplhání po stromech používá chápavý ocas, u šelem výjimečný
▼ ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
Tajemná „medvědokočka“ pochází z Asie. Ke šplhání po stromech používá chápavý ocas, u šelem výjimečný
Je to noční zvíře, navíc není jeho chov snadný, proto je v zoologických zahradách k vidění jen vzácně. Obtížně se rozmnožuje, v některých zoo se tak potomka vůbec nedočkají. O to větší radost mají v Zoo Olomouc, kde cibetkovitá šelma označovaná jako medvědokočka (z anglického jména „bearcat“) na konci června přivedla na svět nové mládě.
Internet: /1/ Drbna.cz, /2,3/ ZooOlomouc.cz, /4/ Facobook Safari Park Dvůr Králové
ŘÍŠE ZVÍŘAT A ROSTLIN
Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!
Pořádná dávka roztomilosti ve Dvoře Králové: Malé mládě hrocha
Přepočet kočičího věku na ten lidský: Víte, jak stará je ve skutečnosti vaše kočka?
Madagaskarská fosa nyní obývá i Pavilon šelem a plazů v Zoo Praha
Další pozoruhodný prvoodchov v Zoo Praha: Bércoun Petersův
Příběh neposedné kočky se zaječí srstí, která údajně pamatuje dobu faraónů. A stojí jako (menší) poklady z pyramid
Zoo Brno vrací do přírody sysly. Nová kolonie vzniká na Znojemsku
POZNÁTE JE? POZNÁTE MLÁDĚ NA OBRÁZKU?
Dejte zvířatům šanci
Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.
Mládě surikaty se musí narodit správné matce, jinak má minimální šanci přežít. Gang je gang
Mládě lemura má jeden klíčový úkol: Nepustit se. Až ho matka setřese ze zad, má další: Hrát si
Mládě klokana má jen pár centimetrů. Rodí se po 38 dnech a okamžitě se musí vydat na cestu
NEJNOVĚJŠÍ DOBRÉ ZPRÁVY
Rozhodně nevíme všechno, věda (a příroda) ví… A my něco z té moudrosti zprostředkováváme. Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.