Přeskočit na obsah

Právě vrcholí Orionidy. Podívejte se na noční nebe!

Nejsou tak známé jako letní Perseidy, i podzim však má svůj pravidelný meteorický roj. Jde přitom o úlomky vůbec nejznámější vlasatice – Halleyovy komety. Název dostaly podle souhvězdí Orion, kde mají svůj radiant. Orionidy, které zdánlivě vylétají ze souhvězdí Orion, ale k vidění jsou na velké části oblohy, právě vrcholí.

Konec října ve znamení padajících hvězd

Prach z Halleyovy komety s oběžnou dráhou 75 až 76 let, která nese jméno astronoma Edmunda Halleye a naposledy Sluneční soustavu navštívila v roce 1986, míjí planetu Zemi hned dvakrát v roce. V květnu se částečky komety dají pozorovat jako Eta Aquaridy, v říjnu jsou to právě Orionidy.

Meteory z roje Orionid vstupují do atmosféry rychlostí 66 km/s a patří tak k těm nejrychlejším. Jejich zvláštností je nepředvídatelnost. Aktivita meteorického roje je kolísavá a těžko se odhaduje. Je to dáno jeho strukturou, která dle vědců může připomínat svazky propletených vláken. Orionidy se tak zpravidla projevují jako několik menších maxim. Takové maximum by mělo nastat v noci ze čtvrtka na pátek 31. října 2022, jak dle ČTK uvedl astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě. Protože meteory letos objevují několik dní před novem, podmínky pro pozorování jsou ideální. Nebude je rušit svit Měsíce.

Vzhůru do pozorování oblohy

„Radiant, odkud meteory zdánlivě vylétají, se promítá do severovýchodní části souhvězdí Orionu a stoupá nad obzor v průběhu pozdních nočních hodin. Nejlepší podmínky pro pozorování proto bývají ve druhé polovině noci a nad ránem mezi jednou až pátou hodinou ranní,“ nabádá k pozorování padajících hvězd astronom a dodává, že padajícím hvězdám bude přát i víkend. Orionidy jsou letos aktivní od 2. října až do 7. listopadu.

Na dohled je i zatmění Slunce

Ještě v době Orionid pro nás říjen chystá i další nebeské představení. Dočkáme se částečného zatmění Slunce. Bude pozorovatelné prakticky z celé Evropy, Blízkého východu a východní části Ruska. V našich končinách by měl být sluneční disk překrytý Měsícem z více než 40 procent, konkrétně v úterý 25. října 2022. V Česku se na nezvyklý úkaz můžeme těšit od 11:11 SEČ, kdy Měsíc začne se Slunce ukrajovat. Do maxima se zatmění dostane mezi 12:14 až 12:27 SEČ a skončí asi v půl druhé.

Pozorování zatmění Slunce ovšem rozhodně nebude tak jednoduché jako pozorování hvězd v noci. Bez speciálních brýlí, filtru či svářečského filtru minimálně stupně 14 hrozí poškození zraku. Vhodnou ochranu zraku a pomůcky pro pozorování mají k dispozici hvězdárny, které také při příležitosti zatmění připravují speciální program.

Kometa, meteor

Foto: Kometa, zdroj: Pixabay.com

Právě vrcholí Orionidy. Podívejte se na noční nebe!

O článku, zdroje a další informace

Právě vrcholí Orionidy. Podívejte se na noční nebe!

,

Nejsou tak známé jako letní Perseidy, i podzim však má svůj pravidelný meteorický roj. Jde přitom o úlomky vůbec nejznámější vlasatice – Halleyovy komety. Orionidy, které zdánlivě vylétají ze souhvězdí Orion, ale k vidění jsou na velké části oblohy, právě vrcholí.

Internet: ČTK, hvezdarna.cz, astro.cz

Měsíc v úplňku

Mohl by vás zajímat také článek:

Kdy budou úplňky v roce 2022? Kdy se nevyspíte?



Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *