Přeskočit na obsah

Polární záře nad Českem: Vzácný úkaz zachytil astronom

Impozantní světelnou hru na noční obloze mohou pozorovat obyvatelé severských zemí, zvláště Islandu. Leží totiž přímo v oblasti tzv. aurorálního oválu, tedy prstence kolem magnetických pólů, kde se nejčastěji polární záře vyskytuje. Polární záře nad Českem je mimořádně vzácný úkaz, ale čas od času se dá pozorovat. Největší šance zpravidla nastává kolem rovnodennosti.

Přichází s jarem

„Dlouhodobé sledování polárních září ale ukázalo, že bez ohledu na intenzitu slunečního větru nebo eruptivní aktivitu Slunce se nejčastěji silnější polární záře objevují okolo jarní nebo podzimní rovnodennosti, přesněji v březnu nebo v září a říjnu,“ popisuje Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě. Právě Horálek se také vydal na pozorování polární záře, když blížící se jarní slunovrat 2022 přinesl indikátory, že by se mohla polární záře objevit. A objevila.

V noci na pondělí 14. března, asi 30 minut po půlnoci byla polární záře nad Českem skutečně pozorovatelná. Fotograf Petr Horálek ji zachytil v Ústupkách u Sečské přehrady na Chrudimsku. Snímky pak zveřejnil na svém Facebooku.

„V posledních dnech ale také v tuzemsku bylo dlouhodobě jasno, což v kombinaci s nedělní geomagnetickou bouří přineslo právě ty vzácné podmínky viditelnosti polární záře i z Česka,“ vysvětlil astronom s tím, že by úkaz mohl být v Česku ještě viditelný, možná dokonce i letos. Poslední polární záře na území Česka byla přitom naposledy viditelná v březnu 2015.

Hra Slunce, Země a Měsíce

Polární záře je bouří nabitích částic putujících ze Slunce, které se střetávají s molekulami a atomy vzduchu v atmosféře Země. Země má ochranný štít, který sluneční záření odklání, ale část protonů, elektronů a tzv. alfa částic ze Slunce zůstává uvězněna v oblastech okolo zemských magnetických pólů. Tam pak dochází k jejich střetům, excitaci a ionizaci částic, která má podobu viditelného světla.

Barvy zelená a červená odpovídají excitovanému kyslíku, modrá ionizovanému dusíku. Vzácnějšímu modrému zbarvení napomáhá i svit Měsíce. Modrá složka bývá slabší, ale když ionizovaný molekulární dusík zachytí fotony modrého záření Měsíce, světlo získá na intenzitě. Měsíc sice sám nesvítí, ale na světelném efektu se takto podílí. Fotony od Měsíce jsou rozptýlené a odražené sluneční záření.

Ať už se nazývá jakkoli, úplněk přímo vybízí k očistě, třeba prostřednictvím jarních bylinek jako pampeliška, sedmikráska nebo medvědí česnek. Očista a úklid zvnějšku i zevnitř je vlastní také znamení Panny, které se k letošnímu plnému Měsíci váže. Horoskop panně přisuzuje mimořádný smysl pro detail, organizovanost a pořádkumilovnost. Tyto parametry budou provázet i březnové dny kolem úplňku, dny před jarní rovnodenností a oficiálním příchodem kalendářního jara.

Polární záře

Ilustrační foto: Polární záře, zdroj: Pixabay.com

Polární záře nad Českem: Vzácný úkaz zachytil astronom

O článku, zdroje a další informace

Polární záře nad Českem: Vzácný úkaz zachytil astronom

,

Světelnou hru na noční obloze mohou pozorovat obyvatelé severských zemí. Leží totiž přímo v oblasti tzv. aurorálního oválu, tedy prstence kolem magnetických pólů, kde se nejčastěji polární záře vyskytuje. Polární záře nad Českem je mimořádně vzácný úkaz, ale čas od času se dá pozorovat. Největší šance zpravidla nastává kolem rovnodennosti. Jarní rovnodennost 2022 polární záři skutečně přinesla, v předstihu.

Internet: Facebook Petr Horálek, Slu.cz Slezská univerzita, Fyzikální ústav v Opavě, iRozhlas.cz, Českátelevize.cz, in-počasí.cz

Literatura

  1. Gillinghamová, S.: Hvězdná obloha. Praha: Fragment, 2019. ISBN: 978-80-253-4310-4
  2. Dušek, J., Grygar, J., Pokorný, Z.: Náš vesmír. Praha: Aventinum. ISBN: 978-80-86858-65-4
Měsíc v úplňku

Mohl by vás zajímat také článek:

Kdy budou úplňky v roce 2022? Kdy se nevyspíte?

Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *