V České republice a na Slovensku se poštolka rudonohá řadí mezi kriticky ohrožené druhy. Hnízdění poštolky rudonohé v Česku naposledy ornitologové registrovali v létě 2019 na Olomoucku, předtím v roce 1973 ve stejné oblasti. Nyní ornitologové spatřili neobyčejně zbarveného ptáka znovu, a zase na Olomoucku.
Poštolka z Hané, tedy z Maďarska
Na polích v oblasti Hané, na Olomoucku, Prostějovsku a Vyškovsku má koncem léta 2022 létat nezvykle zbarvená poštolka rudonohá, lat. Falco vespertinus.
Ornitologové ověřili kroužky, aby zjistili, že někteří ptáci pocházejí z Maďarska, kde hnízdí v otevřené krajině. Informoval o tom místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek prostřednictvím ČTK a dodal: „Poštolky rudonohé se u nás neobjevují každoročně, jejich výskyt je ojedinělý a spíše výjimečný. Ornitologové se proto nyní vydávají do polí a hledají místa, kde se zdržují. V předchozích letech se objevovaly i na Přerovsku, Kroměřížsku a Uherskohradišťsku.“
Pták, co vypadá jako papoušek
Poštolka rudonová, lat. Falco vespertinus, je jedním z těch ptáků, kteří zaujmou pestrým vzhledem. Je to dlouhokřídlý pták, ale proti poštolce obecné je menší. Podobně jako vlha pestrá může připomínat papouška, zvláště samec. Má břidlicově modré tělo a křídla, matně červené kalhotky a podocasí, k nim navíc sytě oranžové nohy a ozobí.
Mladí ptáci bývají šedivě hnědí. Ornitolog popsal i samici, kterou charakterizují modrošedá záda, okrová břicho a hlava, na temeni také okrová. Připomíná poštolku obecnou, ale je menší, navíc má typické červené nohy a červenavou šíji. Poštolky rudonohé zdobí také oko lemované černou kresbou, zasazené v bílé tváři.
Poštolka rudonohá je doma v oblasti stepi a lesostepi, vyhovuje jí i kulturní step a parkové krajiny. Kořist vyhlíží z vyvýšených míst, typicky z elektrických sloupů a drátů. Stejně jako poštolka obecná je i poštolka rudonohá společenský pták, který vytváří halasné kolonie. Oba druhy jsou užitečné pro složení svojí stravy. Živí se velkým létajícím hmyzem jako kobylky, sarančata a kudlanky, které mohou lovit i jíst v letu. Loví i hraboše, a tím pomáhají zemědělcům.
Foto: Poštolka rudonohá, autor: Jutta Luft, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Poštolka rudonohá: Ornitologové zaznamenali výskyt vzácného ptáka
O článku, zdroje a další informace
Poštolka rudonohá: Ornitologové zaznamenali výskyt vzácného ptáka
V České republice a na Slovensku se poštolka rudonohá řadí mezi kriticky ohrožené druhy. Hnízdění poštolky rudonohé v Česku naposledy ornitologové registrovali v létě 2019 na Olomoucku, předtím v roce 1973 ve stejné oblasti. Nyní ornitologové spatřili neobyčejně zbarveného ptáka znovu, a zase na Olomoucku.
Internet: ČTK, Chovzvířat.cz, iFauna.cz, Našiptáci.info
Literatura
- Goodfellow, P.: Ptáci střední Evropy. Praha: Slovart, 2018. ISBN: 978-80-7529-734-1
- Schmolz, M.: Radost z pozorování ptáků ve městě a okolí. Praha: Grada, 2021. ISBN: 978-80-271-3011-5
- Atlas ptáků. Praha: Bookmedia, 2019. ISBN: 978-80-88213-71-0
- Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6
Patří mezi menší ptáky, velikost však bohatě dohání jeho silný a intenzivní zpěv. Koncerty těchto ptáčků patří k těm nejkrásnějším, zvláště na jaře.
Je to malý velký zpěvný pták.
Pozorování ptáků
Je to dobrodružství, které nám dovoluje opustit přízemní starosti a vydat se do blažených výšin modré oblohy či průzračné hloubky čarovné vody. Pozorování přírody je způsobem, jak se povznést, zvláště pozorování ptáků. Kočky by o tom mohly povídat!
Pozorování ptáků i nám lidem dovoluje roztáhnout křídla a pocítit to, co pociťují ptáci – volnost, svobodu a čirou radost z bytí. Stačí se jenom dívat, povznášející pocity přijdou sami, jen tak, bez jakékoliv námahy, bez podmínek. Každý malý ptáček nabízí lehkost, která člověku tolik chybí. Každý zpěvný pták nabízí potěšení pro duši, protože harmonie vesmíru zní jako hudba.
Dokážeme-li vidět krásu, je nám na dosah, ve variacích, které berou dech. Dejte přírodě šanci, vydejte se vstříc zážitkům z pozorování ptáků. Nezapomeňte na lehkost kroků a respekt k životu. Z cesty do říše zvířat a rostlin nikdy nebudete zklamáni.