Přeskočit na obsah

Lvíčata v Zoo Plzeň už mají jména!

Zoo Plzeň se chovu lvů berberských věnuje od roku 2002, do té doby reprezentovali krále zvířat v Plzni lvi pustinní. V roce 2002 tady také vznikl původní lví výběh a v roce 2016 tady přivítali na svět první koťata. O úspěšné odchovy se opakovaně postarali lev Mates z Olomouce a samice Neyla a Tamika z německého Hannoveru.

Nová lvíčata v novém výběhu

Byla to právě Tamika, která v Zoo Plzeň přivedla na svět 12. září 2016 samici Amiru. Následovala trojčata Dabir, Deeba a Damali z května 2018 a lvíčata z 4. srpna 2020. Zatím posledního přírůstku lvíčat Tamiky se v Plzni dočkali 9. května 2022. Nová lvíčata by se měla prohánět i novým, modernizovaným výběhem. Právě finalizace stavebních prací na výběhu však vyžadovala zvláštní dohled nad samicí a jejími koťaty. Potřebovala více klidu než při předchozích odchovech.

Po narození byla mláďata samice Tamiky oddělena od samce Matese a dvouletých sourozenců. Fazan a Farida tak zůstali s otcem, zatímco matka pečovala o nová mláďata. Ta jsou od konce června k vidění i pro návštěvníky, ve venkovním lvím výběhu. Nyní před sebou mají spojování se samcem Matesem a staršími sourozenci. A mohou se pochlubit zajímavými jmény, všechna začínají na písmeno G a pocházejí z arabštiny.

Lev, gazela a krasavice

Samec dostal jméno Ghazanfar, z arabského překladu prostě lev. Samičky mají jména Ghizléne, v překladu gazela, a Ghalíya ve významu krasavice, přesně krásná nebo vzácná. Vzácný je celý druh. Lev berberský je v přírodě již vyhynulá forma největší africké šelmy. V minulosti byl doma v severní Africe. Právě odtud, konkrétně ze zvěřince marockého krále se mláďata rozšířila do zoologických zahrad po celém světě.

Z českých zoo se chovu lvů berberských věnuje vedle Zoo Plzeň také Zoo Olomouc, Zoo Liberec, Zoo Hodonín nebo Safari Park Dvůr Králové nad Labem.

Lvíčata v Zoo Plzeň

Foto: Lvíčata v Zoo Plzeň, zdroj: Zoo Plzeň

Lvíčata v Zoo Plzeň už mají jména!

O článku, zdroje a další informace

Lvíčata v Zoo Plzeň už mají jména!

,

Zoo Plzeň se chovu lvů berberských věnuje od roku 2002, do té doby reprezentovali krále zvířat v Plzni lvi pustinní. V roce 2002 tady také vznikl původní lví výběh a v roce 2016 tady přivítali na svět první mláďata. O úspěšné odchovy se opakovaně postarali lev Mates z Olomouce a samice Neyla a Tamika z německého Hannoveru.

Internet: ZooPlzeň.cz1,2,3,4, SafariPark.cz, ZooLiberec.cz, Rozhlas.cz

Literatura

  • Velká kniha živočichů od jednobuněčných po savce. Praha: Ikar, 2019. ISBN: 978-80-551-7045-9
  • Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6
Lev, kočičí šelma

Mohl by vás zajímat také článek:

Lev a jeho kočičí příbuzní

Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *