Přeskočit na obsah

Retro seriál Volha z „báječných let“: Velkou televizní premiérou si ČT před Velikonocemi zase trochu koleduje

Česká televize při příležitosti sedmdesátého výročí televizního vysílání uvádí pětidílnou sérii Volha, kterou se vrací do dob normalizace. Jde o jeden z dalších odvážných počinů veřejnoprávního média, „sponzorovaného“ samotnými diváky. Ti se také kvůli svým poplatkům při každé premiéře hlasitě ozývají. Po nekorektním komediálním seriálu Dobré ráno, Brno! tentokrát televize míří přímo do Prahy. Negativním, ale ani pozitivním ohlasům se nový seriál Volha jistě nevyhne, již pro své kontroverzní téma. Doba, do které je zasazen, totiž dodnes budí rozporuplné reakce, jak dokládají i nedávné prezidentské volby.

Seriál Volha, Kryštof Hádek a Tomáš Jeřábek

Foto: Seriál Volha, Kryštof Hádek a Tomáš Jeřábek, zdroj: Pavla Černá, Česká televize

V hlavní roli řidič

Přestože si režisér Jan Pachtl, mimo jiné tvůrce seriálů Cirkus Bukowsky a Rapl, vybral prostředí Československé televize normalizačních sedmdesátých a osmdesátých let, hlavní postavou není žádný herec, režisér či jiný zástupce filmové branže. Je to udavač a omezený egocentrický řidič Standa Pekárek v podání Kryštofa Hádka. Jeho snem je řídit Volhu a vozit do České televize Káju Gota.

Svůj sen má Standa na dosah již v prvním díle seriálu nazvaném Foxteriéry, kdy v roce 1971 jako čerstvý absolvent základní služby nastupuje skrze „tlačenku“ jako řidič ČST. Vyráží na exteriérové natáčení a brzy získá přehled nejenom o fungování uměleckého světa, ale i socialistické ekonomiky. Šmelením s benzinovými talony se však dostane do rukou Státní bezpečnosti. A tak podepíše. Brzy začne donášet na všechny, kteří se s ním vozí.

Video YouTube: Seriál Volha, trailer

Standa Pekárek je dement, co si budeme nalhávat. Myslí jen sám na sebe a na svůj prospěch. Jedná bez ohledu na to, jestli někomu ublíží, nebo ne. Takových Pekárků kolem nás už bylo a pořád ještě hodně je. On je pro mě vlastně jakousi metaforou češství,“ popisuje režisér hlavní postavu a tak trochu přitom rýpe do vosího hnízda. Zda-li se Češi ozvou jako potrefená husa uvidíme v nejbližších dnech. Standu v seriálu Volha můžeme vidět v neděli 2. dubna večer a poté online v iVysílání ČT.

V socialistickém kabátu

Snímek Volha na motivy stejnojmenného románu Karla Hynie překládá oproti knize navíc dobové záběry socialistické Prahy i scény z oblíbených pořadů Československé televize. Pokročilou postprodukcí do nich vkládá současné herce. Vedle Kryštofa Hádka se v seriálu, pochopitelně v adekvátním retro vzhledu, objevuje i Klára Melíšková jako Standova matka. V normalizačním hávu zazáří také Anna Geislerová, Stanislav Majer, Eliška Křenková, Jiří Lábus, Bohumil Klepl, Jiří Dvořák, Tomáš Jeřábek, Vanda Hybnerová, Martin Pechlát, Lukáš Příkazký, Pavel Řezníček a další.

Řidič Standa i všechny další postavy v seriálu jsou fiktivní, až na dvě výjimky. Roli v seriálu dostali i Pavel Landovský a Karel Gott, skutečné osobnosti, které však již nejsou mezi živými (a nebyli ani v době natáčení). Jak si s tím tvůrci poradili, uvidíte v televizi.

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Retro seriál Volha z „báječných let“: Velkou televizní premiérou si ČT před Velikonocemi zase trochu koleduje

,

Česká televize při příležitosti sedmdesátého výročí televizního vysílání uvádí pětidílnou sérii Volha, kterou se vrací do dob normalizace. Jde o jeden z dalších odvážných počinů veřejnoprávního média, „sponzorovaného“ samotnými diváky. Ti se také kvůli svým poplatkům při každé premiéře hlasitě ozývají. Po nekorektním komediálním seriálu Dobré ráno, Brno! tentokrát televize míří přímo do Prahy.

Internet: /1/ iVysílání ČT, /2/ Tisková zpráva ČT, /3/ Media Kit seriálu Volha, /4/ ČSFD.cz, /4/ Deník.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *