Přeskočit na obsah

Tísňové volání: Film, který vtáhne a nepustí. Zn.: Bez brutálních akčních scén, bez akce vůbec

Na konci se jen podivíte: Co to k čertu bylo? Dánský film z roku 2018 zařadila do víkendového programu Česká televize. Upozorňujeme na něho, protože by v pozdních nočních hodinách mohl zapadnout, navíc není dost akční, není akční vůbec. Jenže právě v tom je jeho síla. Je postavený na jedné postavě operátora tísňové linky, který má v moci lidské osudy na druhé straně. Problém je, že se nedokáže ovládat.

Operátorem za trest

Psychothriller ověnčený řadou mezinárodních ocenění je závodem s časem. Bez vlastního přičinění v tomto marném závodě uvízne policista, který kvůli profesnímu pochybení slouží jako operátor tísňové linky. Ten, kdo však skutečně potřebuje pomoct, je žena, unesená matka dvou dětí. Zapletený je do toho i její manžel, jenže všechno není tak, jak to vypadá.

Video Tísňové volání, trailer

V ohrožení se ocitá celá rodina, všichni, v ohrožení je nakonec i operátor tísňové linky. I jeho totiž tíží nevyřešená traumata z minulosti, která se propisují do jeho aktuálního počínání. Vše se přitom dozvídáme jenom z telefonického rozhovoru a výrazu hlavního protagonisty, od kterého se celý film ani na okamžik nevzdálíme.

Režisér Gustav Möller ve svém prvním celovečerním filmu experimentuje s lidskou představivostí v přesvědčení, že nejsilnější filmové momenty jsou ty, které nevidíte. To potvrzuje hodnocení na ČSFD 77 procent,/2/ nominace na 91. ročník Oskara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film, anebo Cena diváků v Sundence, jak ve své recenzi zmiňuje Jan Noháč z Aerofilms:

„Tísňové volání má všechny ingredience pořádného severského thrilleru: napětí, ponurou atmosféru, charismatického hlavního hrdinu s poněkud rozvráceným osobním životem a velkou pifkou na zloduchy, obětavého parťáka. Vedle skvělého Jakoba Cedergrena navíc představuje v druhé hlavní roli nečekaného herce: vaši vlastní představivost. Práce s tím, co na plátně není vidět, je ve filmu naprosto bravurní a režisér Gustav Möller tak originálně šponuje hustou atmosféru na málo vídanou úroveň. Skoro se nechce věřit, že se jedná o celovečerní debut. Už dlouho mě nic takhle nezatlačilo do sedačky – vůbec se nedivím, že film získal v Sundance Cenu diváků.“/3/

Víc napětí, než si dokážete představit

Film Tísňové volání se obejde bez brutálních scén, bez jakýkoliv akčních scén, dokonce i bez hudby, jediná je slyšet až necelé dvě minuty před závěrečnými titulky. Kamera neopouští čtyři stěny call centra, a přece v 85 minutách s hlavním hrdinou prožíváme vyčerpávající noc, neschopni se odtrhnout od děje. Jisté je, že dřív nebo později přijde rozbřesk, naděje však postupně uhasínají. V průběhu noci se totiž odkrývá mnohem větší zločin, než by se na začátku mohlo zdát.

„Máme u drama, které si vystačí s jedním hrdinou a pár hlasy ve sluchátku. Funguje navíc na několika úrovních. Nejenže nabízí solidní detektivní případ, ale také psychologické drama o vině a trestu. Je také jakýmsi vztyčeným prstem pro ty, kteří překračují jisté profesní hranice,“ tak film tísňové volání popisuje jedna recenze na ČSFD, jako lahůdku s napětím i přesahem./2/

Pokud vám tato filmová lahůdka utekla v programu České televize, najdete ji online ke zhlédnutí zdarma ve službě Seznam na Stream.cz.

Tísňové volání

Foto: Tísňové volání, Jakob Cedergren jako Asger Holm, zdroj: Česká televize, Aerofilms

O článku: Tísňové volání: Film, který vtáhne a nepustí. Zn.: Bez brutálních akčních scén, bez akce vůbec

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Tísňové volání: Film, který vtáhne a nepustí. Zn.: Bez brutálních akčních scén, bez akce vůbec

,

Na konci se jen podivíte: Co to k čertu bylo? Dánský film z roku 2018 zařadila do víkendového programu Česká televize. Je postavený na jedné postavě operátora tísňové linky, který má v moci lidské osudy na druhé straně. Problém je, že se nedokáže ovládat.

Internet: /1/ Českátelevize.cz, /2/ ČSFD.cz, /3/ Aerofilms.cz, /4/ Stream.cz

Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *