Přeskočit na obsah

Naplnil seriál Docent očekávání? Co říkají recenze?

První únorovou neděli se uskutečnila jedna z velkých premiér letošního televizního programu České televize. První díl otevřel minisérii Docent, která přitahuje pozornost již kvůli hvězdnému hereckému obsazení v čele s Ivanem Trojanem a Terezou Ramba. Velká očekávání budí také scenáristické duo seriálu Případy 1. oddělení nebo Ondřej Vetchý, který se i v novém seriálu opět zhostil role šéfa mordparty.

Seriál Docent, Ivan Trojan
Foto: Seriál Docent, Ivan Trojan a Tereza Ramba, zdroj: Česká televize

2 miliony diváků u obrazovek

Nejenom Vetchý, Ramba a Trojan, nebo duo scenáristů Malinda Mareš, také režisér Jiří Strach je v Česku osvědčeným jménem, a tak není divu, že nedělní prime time Docent ovládl. Dle tiskové zprávy ČT si Ivan Trojan jako Docent Stehlík na stopě sériového vraha získal 2 miliony a 23 tisíc lidí starších patnácti let, kteří ho u televize sledovali./1/

Další diváci mají možnost první díl vidět online v iVysílání ČT, kde je právě dostupný. Miliónová sledovanost jenom potvrzuje, že Češi kriminálky milují, zvláště s populární hereckou sestavou. Ve srovnání se seriálem Případy I. oddělení však tvůrci pracují více s fikcí, navíc se snaží uchopit méně časté téma, a to psychologické profilování pachatele. Srovnání s Případy 1. oddělení se seriál nevyhne, ostatně tím ho také uvedl i samotný režisér.

Video YouTube: Seriál Docent, upoutávka

Co říká režisér?

Případů 1. oddělení, o kterých předchozí vedení ČT uvažovalo, že je mám režírovat. Osud tomu chtěl, že to nakonec dopadlo jinak. Bohužel. Ale tehdy v hospodě U Zlatého tygra říkám: „Kluci, napište mi cokoli pro Trojana.“ Rok s rokem se sešel a po deseti letech máme Docenta. Na dobré věci je třeba umět si počkat, popsal zrod nové detektivky režisér./2/

Další případy Mareše, resp. Šery?

„Profesionálům z policejních řad musí být jasné, že Docent není tak úzkostlivě profesně odborný seriál jako Případy 1. oddělení. Docent je víc legrace a tím je přístupnější pro víc diváků. Hlídali jsme si ale důležitou mez: přes jisté odlehčení nesmí být v Docentovi nesmyslné kriminalistické postupy, kterým by se protřelí policejní profíci vysmáli,” popisuje Malinda přístup k seriálu, kde opět nechybí poněkud vznětlivá osobnost vedoucího oddělení vražd v podání Ondřeje Vetchého./2/

Ondřej Vetchý jako Milan Šera na spoluautora scénáře Mareše a bývalého policisty odkazuje dokonce i přesmyčkou jména postavy. Kreativní producentka Jiřína Budíková přiznala, že v roli majora Šery Josef Mareš projektuje sám sebe./2/

Bohužel se ozývá i kritika a pochybnosti o sympatiích vznětlivého majora, které by hlavní postava u diváků přece jenom měla mít. A jde i o sympatie dalších hrdinů.

Seriál Docent, Tereza Ramba, Ivan Trojan
Foto: Seriál Docent, Tereza Ramba, Ivan Trojan, zdroj: Česká televize

Pedant a holka lempl

Filmový publicista Martin Šrajer na serveru SeznamZprávy/3/ slabiny seriálu Případy 1. oddělení v podobě jednorozměrných ženských postav, natahovaných dialogů nebo přehrávání Ondřeje Vetchého jako popudlivého majora v Docentovi vidí zveličené až k parodii. Zábava to dle jeho recenze není.

Češi sice prahnou po vraždách, vrazích a detektivech, kteří je dopadnou, otázkou je, zda přitom chtějí takovou dávku vzteku, hysterie a arogance.

Otázkou se ve své recenzi pro Aktuálně.cz/4/ zabývá i Táňa Zabloudilová, když připomíná, že tvůrci seriálu nejspíš zapomněli, že outsiderské protagonisty musíme mít rádi. Seriál označila za špatné krimi o dvou nesnesitelných amatérech.

Škrobený pedagog policejní akademie a začínající policistka jsou slovy recenze na serveru Reflex/5/ Vojtěcha Ryndy jako oheň a voda, jako Pat a Mat. Puntičkářský pedant a holka lempl, jak svoji postavu popsala i sama představitelka Fousové Tereza Ramba, je z pohledu Ryndy příliš nesourodá.

„Docent Ivan Trojan je pedant a kapitánka Fousová, pro kontrast, je rozmazlená bordelářka. Je to trochu holka lempl. Kamkoliv přijde, tak v první řadě všechno rozkope, všechny postřílí a až pak klade otázky. To se mi hrálo dobře,“ popisuje svoji postavu v seriálu Docent dle ČT Ramba./6/

Seriál Docent, Tereza Ramba, Ivan Trojan
Seriál Docent, Tereza Ramba, Ivan Trojan, zdroj: Česká televize

Krimi jako odlehčená zábava?

Pro někoho bizarní vtipy lze však označit i jako dávku hravosti. Tak to ve své recenzi pro server iDnes/7/ vidí Mirka Spáčilová. Recenze na serveru Kinobox/8/ popisuje vztahy a komunikaci kriminalistů jako odlehčenou zábavu, špičkování, suchý humor a poněkud peprější mluvu. Slovy autora recenze poctivá kriminálka, která by neměla nikoho zklamat, si tady získala hodnocení 80 %.

Na ČSFD sklidila pěkných 70 %, což už stojí za zhlédnutí a vlastní posouzení./9/

Nezaujatí si obrázek o pojetí této formy zábavy dotvoří i slovy samotného režiséra. Jiří Strach nejprve popsal scénáristy Mareše jako někoho, kdo má reálnou policejní praxi má zažranou do každé buňky v těle. Následně ke scénáristům dodal:

„Jejich scénáře poskytují zřetelný návod odkud, kudy a kam, takže jsem měl na jednu stranu poměrně usnadněnou práci. Na druhou ale i komplikovanou. Jak do přesných not, které nikde nezní falešně, vnést alespoň trochu sebe, abych jim to přitom sám sebou nepokazil?

Nakonec jsem si řekl, že tam zkusím vnést humor, trochu nadhledu a jemné ironie. Aby ta reálná policejní práce, která je mnohdy úřednická a takřka matematicky suchá, dostala drobet šťávy a dobrého koření.“

Seriál Docent

Foto: Seriál Docent, Tereza Ramba, Ivan Trojan a Ondřej Vetchý, zdroj: Česká televize

O článku: Naplnil seriál Docent očekávání? Co říkají recenze?

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Naplnil seriál Docent očekávání? Co říkají recenze?

,

První díl otevřel minisérii Docent, která přitahuje pozornost již kvůli hvězdnému hereckému obsazení v čele s Ivanem Trojanem a Terezou Ramba. Velká očekávání budí také scenáristické duo seriálu Případy 1. oddělení nebo Ondřej Vetchý, který se i v novém seriálu opět zhostil role šéfa mordparty.

Internet: /1/ Tisková zpráva ČT, /2/ Presskit ČT Docent, /3/ SeznamZprávy.cz, /4/ Aktuálně.cz, /5/ Reflex.cz, /6/ Českátelevize.cz, /7/, iDnes.cz, /8/ Kinobox.cz, /9/ ČSFD.cz

Redaktorka Kočičí noviny

1 komentář na “Naplnil seriál Docent očekávání? Co říkají recenze?”

  1. Strach šná slabota. režisér je opravdu neuměl .
    Nemělo to vůbec filmařskou kvalitu, scénář byl plný nereálností. pane Strachu za toto se musíte stydět, přece vám nejde jen o ďengy, ale i máte zájem o filmové umění.
    Bohužel je smutno vidět vaši filmařskou neschopnost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *