Přeskočit na obsah

Čapí sezóna začala. Záchranná stanice Makov již vysílá živě námluvy handicapovaných čápů

Tak jsme se po roce zase dočkali. Čápi se vracejí na svá hnízda. Ve velkém se pouštějí do budování a úprav hnízdišť, na kterých za měsíc či dva přivítají i maličká čápata. Dvojice čápů se zdraví hlasitým klapáním zobáku s typickým záklonem hlavy. Vlastní hnízdění se snůškou nastává obvykle koncem dubna. Nyní však dělá radost již prostá přítomnost ptačích velikánů a pohled na majestátná hnízda, která za zvuku charakteristického klapání naplno ožívají. Takový pohled včetně onoho čapího klapavého zvuku nabízejí i webkamery umístěné po celém Česku. K těm nejsledovanějším čápům přitom patří handicapovaný pár ze záchranné stanice Makov.

Čapí námluvy

Ilustrační foto: Čapí námluvy, zdroj: Pixabay.com

Honzík a Mařenka

Na rozdíl od zdravých ptáků zůstávají čápi v Makově po celou zimu. Nemohou totiž létat. To jim však nebrání v tom, aby se každé jaro pustili do velebení svého obydlí a přípravám na nová mláďata. Nechybí přitom ani typické čapí klapání.

Video Facebook: Klapání handicapovaných čápů v Makově

Honzík, který v záchranné stanici žije už dvacet let a patří k nejstarším obyvatelům Makova, odchoval již desítky potomků. Zprvu tvořil Honzík pár s čápicí Aničkou. Když uhynula, dlouho truchlil, ale v roce 2011 konečně přijal novou partnerku. Stala se jí čápice Mařenka z Kašperských hor. S tou snad i letos, pod dohledem webkamery, která se dá sledovat na YouTube a Facebooku, vychovají nadějné potomky. Ti se pak na rozdíl od rodičů na podzim vypraví za teplem do dalekých krajin.

Roztáhnout křídla a letět

Čáp bílý má zimoviště v subsaharské Africe, ale i severozápadní Africe nebo ve střední Asii. Vyhýbá se lesům, extrémně suchým oblastem a přestože si libuje v rozhledu míjí i vysoké hory. Bohužel nemíjí sloupy elektrického vedení, které se mnoha čápům stávají osudným.

Čáp upřednostňuje vyvýšená místa, aby při odletu mohl z hnízda seskočit a roztažením křídel se snadno dostal do vzduchu. Snad i proto nás tito opeření krasavci tak přitahují. Roztáhnout křídla a letět totiž zní jako sen, který zhmotňují právě čápi. To však není případ Honzíka a Mařenky. Ti nelétají.

Čapím krokem za potravou

I přes svůj handicap zvládnou Honzík s Mařenkou odchovat mladé čápi a připravit je na odlet. Na to je však letos ještě moře času. Čapí sezóna teprve začíná. Těšit se můžeme na první vejce a mláďata, která se líhou asi po 33 dnech.

Po vylíhnutí čápat čapí rodiče čekají perné dva měsíce péče a krmení, aby koncem července většina čápů a čápat svá hnízdiště opouštěla. Čápi se pak shromažďují na polích a loukách, kde sbírají potravu a pomalu se připravovali na cestu.

Nejenom handicapovaní čápi, ojediněle se i některý ze zdravých čápů zimuje u nás. Pokud na zimu neodletí, zpravidla pak čáp potřebuje pomoc člověka. V Česku v zimě totiž čáp nenajde dostatek potravy pro přežití.

Čápi se živí živočišnou potravou, občas jsou to i ryby nebo ptáčata jiných ptáků. Běžný jídelníček čápa tvoří hmyz, žáby, myši a drobní plazi. Na rozdíl od volavky popelavé, která na kořist nehnutě číhá, čáp loví za chůze. Potravu tak doslova sbírá v okolí svého hnízdiště. Typicky si přitom svýma dlouhýma nohama vykračuje po mokřadech, také po polích, loukách a pastvinách.

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Čapí sezóna začala. Záchranná stanice Makov již vysílá živě námluvy handicapovaných čápů

,

Tak jsme se po roce zase dočkali. Čápi se vracejí na svá hnízda. Ve velkém se pouštějí do budování a úprav hnízdišť, na kterých za měsíc či dva přivítají i maličká čápata. Dvojice čápů se zdraví hlasitým klapáním zobáku s typickým záklonem hlavy. Vlastní hnízdění se snůškou nastává obvykle koncem dubna. Nyní však dělá radost již prostá přítomnost ptačích velikánů a pohled na majestátná hnízda, která za zvuku charakteristického klapání naplno ožívají.

Internet: /1/ Makov.cz, /2/ Zvířevnouzi.cz, /3/ Birdlife.cz

Axolotl mexický bílý

Mohl by vás zajímat také článek:

Extravagantní domácí mazlíček axolotl mexický

Píchá, ale nejde nemilovat

Sice neobvyklý, přesto může být ježek i domácí mazlíček

Ježek bělobřichý, domácí mazlíček
Manul, stepní kočka

Vypadá jako kočka, ale je to manul

Kočka, která s člověkem nechce nic mít

Štítky: