Přeskočit na obsah

Rok rekordů a radosti aneb Záleží na úhlu pohledu


Přestože byly zoologické zahrady většinu roku 2020 zavřené a návštěvníci jim chybí i na začátku roku 2021, Safari park Dvůr Králové nad Labem shrnuje uplynulý rok nejenom z hlediska ztrát, ale především z hlediska zisků. Rok ve Dvoře Králové by se tak dal označit jako rok rekordů a radosti.

Rekordní návštěvnost

Nebýt uzavření, jistě by počty návštěvníků byly zcela jinde, i tak ale v Zoo Dvůr Králové zaznamenala rekordy. V letních měsících, kdy byly po jarní karanténě (a před podzimním lockdownem) Zoo Dvůr králové i další zoologické zahrady Česka návštěvníkům přístupné, zavítalo do „české Afriky“ rekordní počet návštěvníků.

V průběhu července prošlo branami zoo celých 152 tisíc návštěvníků, nejvíce v historii vůbec. 5. srpna 2020, kdy se na pozoruhodná, zejména africká zvířata přišlo podívat více než 9 700 návštěvníků, padl denní rekord. Celkem se za rok 2020 do Zoo Dvůr Králové přišlo dle informací přímo ze zoo podívat 450 722 návštěvníků (ve srovnání s rokem 2019 jde o pokles o 90 tisíc lidí).

Safari park Dvůr Králové nad Labem se v roce 2020 zařadil také mezi deset procent nejlepších turistických destinací planety, když získal certifikát serveru Tripadvisor.

Tím však výčet dobrých zpráv zdaleka nekončí, naopak. Největší radostí každé zoologické zahrady jsou mláďata…

Video YouTube: Safari park Dvůr Králové nad Labem

Nová mláďata v Safari parku

Pokud jde o nová mláďata, byl pro Zoo Dvůr Králové rok 2020 jedním z nejúspěšnějších roků za poslední dekádu. Celkem se tu narodilo více než šest set mláďat, mezi kterými jsou i odchovy světové chovatelské špičky. Právě ve Dvoře Králové se například narodila jediná dvě mláďata vážně ohrožené zebry bezhřívé narozené v roce 2020 ve všech světových zoo. Veleúspěchem světového formátu je i narození mláděte kočkodana bělenosého, jde o jediné mládě narozené mimo Afriku. Senzací se stala i vzácná antilopka chocholatka červená, která se narodila v českých zoo vůbec poprvé.

Za pozornost stojí i první mládě želvy paprsčité ve Dvoře Králové, mláďata hadilova písaře a pelikánů, nebo medojed, který se tady narodil přímo na Štědrý den. Dárků v podobě mláďat si však v Safari parku užívali ještě víc, v průběhu celého roku. K těm největším patří mládě hrošíka liberijského, mládě hrocha obojživelného nebo hned tři koťata lva berberského.

Za králem zvířat nezůstali pozadu ani další kočičí šelmy, především africký serval, malá kočka podobná gepardovi a příbuzná karakalovi. Samice servala v roce 2020 stihla hned dva vrhy. Roztomilá koťata servala dělají radost alespoň na dálku, když nemohou kvůli uzavření zoo těšit návštěvníky přímo. Zoo nabízí i možnost pozvat servaly na snídani. Ale pozor, přestože se serval v minulosti choval i jako domácí mazlíček, v divočině žije samotářským životem. O to větší překvapení pro chovatele přichystali serrrvalové v Safari Parku, kde se o koťata stará samice i samec.

Nový rok 2021, rok buvola

Mláďata se v Safari parku Dvůr Králové nad Labem rodí i v novém roce. Přestože jsou české zoo nepřístupné návštěvníkům, život se v nich nezastavil. V Safari parku tak hned začátkem roku přivítali nový přírůstek. Prvním mládětem roku 2021 se stal Čenda, buvol kaferský. Čínská astrologie přitom rok 2021 označuje právě jako rok buvola.

Buvoly kaferské přitom Zoo Dvůr Králové chová jako jediná v Česku. Buvol kaferský patří kvůli své agresivní povaze k nejobávanějším tvorům Afriky. Přestože jsou agresivní zejména samci, i samice dokážou v rámci ochrany svých mláďat smrtelně zranit třeba i lvy.

Zebra

Ilustrační foto: Zebra, zdroj: Pixabay.com

Rok rekordů a radosti aneb Záleží na úhlu pohledu

O článku, zdroje a další informace

Rok rekordů a radosti aneb Záleží na úhlu pohledu

,

Přestože byly zoologické zahrady většinu roku 2020 zavřené a návštěvníci chybí i v roce 2021, Safari park Dvůr Králové nad Labem shrnuje rok nejen z hlediska ztrát. Nebyli to jen návštěvníci a rekordní návštěvnost, ale radost udělala i nová mláďata.

Internet: Safari park Dvůr Králové: Safaripark.cz

Literatura

  • Úžasná zvířata a jejich superschopnosti. Praha: Fragment, 2020. ISBN: 978-80-253-4713-3
  • Velká kniha živočichů od jednobuněčných po savce. Praha: Ikar, 2019. ISBN: 978-80-551-7045-9
  • Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6
Hadilov písař

Mohl by vás zajímat také článek:

Hadilov písař: Zabiják se smyslem pro rodinu

Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *