Přeskočit na obsah

Safari park: Ze zookoutku je dnes genetická banka afrických zvířat

Krátce po skončení války bylo na místě původní květinové zahrady ve Dvoře Králové postaveno několik klecí a výběhů, kde se chovala zejména středoevropská zvířata jako lišky, jezevci, srny, sovy nebo straky. Zookoutek o rozloze 4,6 hektarů byl slavnostně otevřen přesně 9. května 1946. Tím byly položeny základy dnešního více než sedmdesáti hektarového areálu Zoo Dvůr Králové. Jako Safari park láká návštěvníky z celého Česka a jako genetická banka afrických zvířat má celosvětový význam.

Zoo jako obraz Afriky

V roce 1950 původní palmový skleník ve Dvoře Králové nahradil první pavilon exotické zvěře. Lesní zvířata a ptáky doplnily opice, cibetky, exotičtí ptáci a především lví kocour Rémus, vysloužilé cirkusové zvíře. O rok později přibyli velbloudi. Zookoutek byl také přejmenován na Východočeskou zoologickou zahradu. Tím však mohutný rozvoj teprve startoval.

S ředitelem Josefem Vágnerem, který nastoupil v roce 1965, se zoologická zahrada začala specializovat na africkou faunu. Ze svých legendárních afrických expedic přivezl Vágner do zoologické zahrady kolem třech tisícovek nových zvířat, která se stala základem cenných chovů.

I díky expedicím Vágnera je dnes Zoologická zahrada Dvůr Králové nad Labem nejvýznamnější genetickou bankou afrických zvířat mimo jejich domovinu. Právě tady zajišťují, že se ohrožené druhy mohou vracet zpět do divoké africké přírody. Do Afriky se z Podkrkonoší také vrátilo již přes sto velkých zvířat a každým dnem tady bojují o přežití dalších druhů, jako je například nosorožec bílý severní, nosorožec dvourohý východní, okapi, antilopa Derbyho nebo zebra bezhřívá.

Video YouTube: Safari park Dvůr Králové

Ze zoo je Safari park Dvůr Králové

Josef Vágner se postaral se o bezpečnou přepravu zvířat i o to, aby v zoo měla zvířata co nejlepší podmínky pro život. Odstraňoval klece, které nahrazoval příkopy, zvětšoval výběhy a nechal stavět progresivně řešené pavilony. Právě Vágner chtěl ve Dvoře Králové vybudovat safari známé z Afriky.

Safari bylo v Dvoře Králové pro veřejnost skutečně otevřeno, a to 24. května 1989. V roce 2019 se pak začal používat marketingový název Safari park Dvůr Králové. Ke konci roku začala také rekonstrukce pavilonu Vodní světy a ptačích voliér, kde jsou v současnosti spolu s ostatními ptáky na volno vypuštění například tropičtí ptáci zoborořci či turakové.

Na Ptačí svět v Zoo Dvůr Králové, který přináší přináší zážitek z tropického lesa rovníkové Afriky, navazuje expozice suchých oblastí Madagaskaru, zejména vyschlý kaňon pohoří Makay. I tam mají domov různé druhy ptáků, ale i plazů, mj. želva paprsčitá, která ve Dvoře Králové nemůže chybět. Nechybí tady ani madagaskarská šelma fosa, královna Madagaskaru.

Fosa, lat. Cryptoprocta ferox, svým pružným tělem, zatažitelnými drápky či zářivýma očima připomíná kočku, ale biologové ji řadí do samostatné čeledi madagaskarských šelem. Je příbuzná cibetkovitým a promykovitým šelmám jako surikaty, promyky, mangusty. Má hnědou až rezavou srst. Samec fosy neváží více než deset kilogramů, samice běžně váží kolem 5 až 7 kilogramů. Fosa sice není velká, přesto je největší šelmou ostrova. Na jejím jídelníčku jsou zejména ptáci a jejich vejce, do Ptačího světa tak nedílně patří.

Fosa Safari Park Dvůr Králové

Foto: Fosa madagaskarská, autor Simona Jiřičková, zdroj: Safari Park

Safari Park: Ze zookoutku je dnes genetická banka afrických zvířat

O článku, zdroje a další informace

Safari Park: Ze zookoutku je dnes genetická banka afrických zvířat

,

Zookoutek o rozloze 4,6 hektarů byl otevřen 9. května 1946. Tím byly položeny základy dnešního více než sedmdesáti hektarového areálu Zoo Dvůr Králové. Jako Safari park láká návštěvníky z celého Česka a jako genetická banka afrických zvířat má celosvětový význam.

Internet: Zoologická zahrada Dvůr Králové nad Labem1,2,3, Fosa v Safari parku Dvůr Králové, Aktuálně.cz, Rozhlas.cz

Literatura

  1. Velká kniha živočichů od jednobuněčných po savce. Praha: Ikar, 2019. ISBN: 978-80-551-7045-9
  2. Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6
Hadilov písař

Mohl by vás zajímat také článek:

Hadilov písař: Zabiják se smyslem pro rodinu

Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *