Přeskočit na obsah

Petěrburg láká na bílou noc, ale má i bílé kočky

Sankt Petěrburg , česky Petrohrad, je historickým městem plným významných památek, například zimní palác s muzeem Ermitáž s více než 3 miliony položek, včetně největší kolekce obrazů na světě. Od roku 1990 je také zapsán do seznamu Světového dědictví UNESCO. Město v éře SSSR nazývané Leningrad však nenabízí jen historické pamětihodnosti. Má i své bílé kočky.

Petrohrad představuje významný dopravní uzel, kulturní centrum a také jedno z nejkrásnějších měst světa, které i přes mrazivé teploty vyhledávají turisté z celého světa.

Polární kruh a bílá noc

Leží na ústí řeky Něvy, ve Finském zálivu při Baltském moři. Je jedním z nejvýznamnějších ruských přístavů a také druhým největším městem Ruska. Petěrburg je nejznámějším ruským městem, kde je díky blízkosti polárního kruhu možné zažít tzv. bílou noc. Slunce během bílé noci zapadá jenom nízko pod obzor, celou noc tak tvá jasný soumrak. Nejvhodnější podmínky pro pozorování jsou ve vyšších zeměpisných šířkách kolem období letního slunovratu. V Petrohradu je pozorování nejlepší od konce května do poloviny června, kdy zde také probíhají různé akce, festivaly a slavnosti.

Honosné petrohradské bulváry však nepatří jenom lidem, ale také kočkám. Jsou to bílé kočky plemene něvská maškaráda a její sestra sibiřská kočka…

Video YouTube: St. Petěrburg

Něvská maškaráda a její sestra

V ulicích Petrohradu, stejně jako v dalších ruských a sibiřských městech měly v minulosti brouzdat kočky s čarokrásným kožíškem Ten jim umožňoval přežít v drsných klimatických podmínkách a posléze také vzbudil zájem chovatelů.

Video YouTube: Sibiřská kočka

V Rusku se kočičí bezdomovci obecně nazývají sibirskaja koschka. Sibiřská kočka je také moderní kočičí plemeno, které má předky v divoké kočce ruských ulic. Stejně tak i její sestra něvská maškaráda (Neva masquerade), která již dle svého názvu odkazuje na svoje doma v okolí řeky Něvy. Jsou to lesní kočky, Něva se od sibiřské liší pouze svým siamským zbarvením, tzv. colorpoint. Je to typicky bílá kočka s výraznými odznaky na koncových částech těla, končetinách, obličeji a uších. Takové zbarvení je typické pro siamskou kočku nebo plemeno ragdoll, mezi lesními kočkami však je však taková barva něčím mimořádným. I Neva masquerade se přitom řadí mezi přírodní plemena, tzn. že je její vznik považován za přirozený.

Video YouTube: Neva Masquerade (Něvská maškaráda)

Naopak cíleným, ač experimentálním křížením právě v Petěrburgu vzniklo nové plemeno peterbald. Paradoxně se řadí mezi bezsrsté kočky, tedy plemeno koček, které by v severském městě se zimními teplotami hluboko pod nulou venku nepřežilo.

Lesní kočky

Rusko má mezi kočičími plemeny hned dva zástupce lesních koček. Je to sibiřská kočka, dříve také nazývaná sibiřská lesní kočka, a něvská maškaráda. Pyšní se však i besrstými plemeny petěrburgský sphynx – peterbald a donský sphynx. Mezi ruské kočky pak patří i carské plemeno ruská modrá kočka a kurilský bobtail.

Pokud jde o lesní kočky, svého reprezentanta má i USA. Je to mainská mývalí kočka, v současnosti nejoblíbenější plemeno koček v Česku. Mainská mývalí kočka má zřejmě předka v podobě norské lesní kočky. Ta představuje dalšího zástupce lesních koček, tentokrát z Norska.

Sibiřská kočka, něvská maškaráda, mainská mývalí kočka a norská lesní kočka. To jsou lesní kočky mrazivého severu. Kočky se však prohánějí v deštných pralesích. Mj. je to například asijská leopardí kočka, která dala základ tzv. hybridní kočce, novému plemeni z USA – bengálská kočka. Srst bengálské kočky a dalších koček deštných pralesů není sice tak bohatá a dlouhá jako těch ze severu, zato se pyšní atraktivní kresbou. 

Sibiřská kočka

Foto: Sibiřská kočka, kočičí plemeno z Ruska, zdroj: Pixabay.com

Petěrburg láká na bílou noc, ale má i bílé kočky

O článku, zdroje a další informace

Petěrburg láká na bílou noc, ale má i bílé kočky

, ,

Petrohrad, zapsaný na seznam UNESCO, je historickým městem plným významných památek. Má i své bílé kočky. Honosné petrohradské bulváry nepatří jenom lidem, ale také kočkám. Jsou to bílé kočky plemene něvská maškaráda a její sestra sibiřská kočka.

Internet: iDnes.cz, Hundebar.cz, Kočkosvět.cz, uKocouradoma.cz, Chovatelská stanice Blackberry Hill, Chovatelská stanice White Miracle, Britannica.com

Literatura

  1. Říhová, M.: Chov koček. Praha: grada, 2007. ISBN: 978-80-247-1804-0
  2. Gorgoň, Z.: Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018. ISBN: 978-80-242-6284-0
Birma posvátná kočka

Mohl by vás zajímat také další článek o kočkách:

Posvátná kočka

Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *