Viděli jste někdy, jak si slon loupe banán? Nejspíš ne, nevšimla si toho ani většina chovatelů v zoologických zahradách a už vůbec ne pozorovatelé slonů v divoké přírodě. A přece existuje studie, která loupání banánů slonem detailně popisuje. Vznikla v berlínské zoologické zahradě, byla publikována na začátku dubna v odborném vědeckém magazínu a referovaly o ní mj. i slavné noviny The New York Times.
Slonice Pang Pha si loupe banány, ale pozor, jen některé
Sloni při získání mnoha druhů potravy spoléhají na svůj chobot, ale loupání banánů je unikátem. Toto zvláštní chování přitom jen náhodou objevila vědkyně z Humboldtovy univerzity v Berlíně Leny V. Kaufmanová. Za slonicí Pang Pha do berlínské zoo přitom přišla s cílem studovat, jak tato zvířata vnímají svými choboty dotykové vjemy. Posléze se ale začala zajímat o nezvyklé loupání banánů, které u slonice registrovali chovatelé.
Video YouTube: Slon si loupe banán chobotem
Kaufmanové se podařilo loupání banánů slonicí zachytit na video. Detailně je popsala ve své studii, publikované v magazínu Current Biology. Studie přesně popisuje specifické sloní choutky. Pang Pha totiž nikdy neloupe zelené banány. Opakovanými experimenty Kaufmanová zjistila, že slonice loupe jen banány přezrálé, a to asi v 60 procentech případů. Navíc to platí jenom tehdy, když je sama. Pokud banány jí společně se stádem, loupáním se Pha nezatěžuje a banán zpravidla spolkne celý, zelený i žlutý./1/
Zpěváček pro dobrou náladu
Potěší svým veselým zpěvem i pestrým zbarvením
Obkoukáno od lidí
Loupání banánů je u slonů vzácné, uvádí studie a dodává, že rodiče je nepředávají svým potomkům. Dcera Pang Pha tuto dovednost od své matky nepřevzala, přestože ji u ní pravděpodobně mohla pozorovat. Studie však naznačuje, že slonice Pha loupání banánů mohla převzít jako lidskou zvyklost./1/
Když v roce 1989 přijela Pang Pha do Berlína, chovatelé ji ještě krmili z láhve. Dostávala loupané banány a její ošetřovatelé banány loupali přímo před ní. Proto autoři studie předpokládají, že loupání banánů si slonice osvojila pozorovacím učením od lidských ošetřovatelů./1,2/
Expert na chování zvířat a evoluci Richard Byrne z Univerzity St. Andrews ve Skotsku však názor, že by slon měl potřebu kopírovat lidské chování, nesdílí. Pro NY Times uvedl, že je v tom dle jeho mínění chuťová preference. Přezrálá slupka jednoduše slonici nechutná. Proto když má čas a chuť, tak se jí zbaví./2/Ať to dělá z jakéhokoliv důvodu, přijít na to, jak banán oloupat s pomocí chobotu, slonice musela sama.
O ČLÁNKU: Jak si slon loupe banán? Přece chobotem, ukazuje video. A proč? Nejspíš to obkoukal od člověka, uvádí studie
▼ ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
Jak si slon loupe banán? Přece chobotem, ukazuje video. A proč? Nejspíš to obkoukal od člověka, uvádí studie
Viděli jste někdy, jak si slon loupe banán? Nejspíš ne, nevšimla si toho ani většina chovatelů v zoologických zahradách a už vůbec ne pozorovatelé slonů v divoké přírodě. A přece existuje studie, která loupání banánů slonem detailně popisuje. Vznikla v berlínské zoologické zahradě.
Internet: /1/ Cell.com, /2/ NYTimes.com, /3/ ScienceDaily.com
Není modrá jako modrá…
Nemusí to být Britka, může být také z Francie, USA nebo Ruska.
Říše zvířat a rostlin
Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit.
Připomíná kočku kříženou s veverkou
Prsty má jako pavouk a jí jako datel.
Dejte zvířatům šanci
Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.
Pořádná dávka roztomilosti ve Dvoře Králové: Malé mládě hrocha
Přepočet kočičího věku na ten lidský: Víte, jak stará je ve skutečnosti vaše kočka?
Madagaskarská fosa nyní obývá i Pavilon šelem a plazů v Zoo Praha
Další pozoruhodný prvoodchov v Zoo Praha: Bércoun Petersův
Příběh neposedné kočky se zaječí srstí, která údajně pamatuje dobu faraónů. A stojí jako (menší) poklady z pyramid
Zoo Brno vrací do přírody sysly. Nová kolonie vzniká na Znojemsku
Chcete víc?