Přeskočit na obsah

Není modrá jako modrá. Znáte všechny modré kočky světa? Otestujte se!

Ještě v průběhu minulého století se všechny modré kočky mezi chovateli označovaly jako Chartreux. Tak se nazývala i britská kočka v modrém zbarvení, která je v současnosti asi ta nejznámější. Jenže britka nemusí být jen modrá, zato kočičí plemeno z Francie Chartreux, kartouzská kočka, má modrou barvu vždycky. A není jediná.

Poznáte kočku na obrázku?

#1. O jaké kočičí plemeno jde?

Modrošedá, středně velká svalnatá kočka s hranatým čenichem, nápadnými lícemi a výrazem připomínajícím úsměv. To je kartouzská kočka, Chartreux, francouzské kočičí plemeno, které vychází z polodivokých koček bretaňských ostrovů, spojované s řádem Kartouzských mnichů.

#2. O jaké kočičí plemeno jde?

Modrošedá srst se stříbrným leskem zdobí středně velkou ruskou modrou kočku elegantní postavy, nápadnou dlouhýma nohama. Ruská modrá kočka, která v minulosti dělala společnost ruským carům, má klínovitou hlavu, výrazný horní ret, uši a oči osazené široko od sebe. Na rozdíl od kartouzské či britské kočky má ruská modrá smaragdově zelené oči, jako pravá kočičí aristokratka.

Finish

Results

Povedlo se! Poznáte i další modré kočky?

Zkusíte další test?

Ne, s kočkami je to složitější, než se zdá. Správné odpovědi jsou vyznačeny výše. Třeba to vyjde v dalším testu? Jdete do toho?

Zkusíte další test?

Modrá kočka jako zvláštní druh

Slavný francouzský matematik, přírodovědec, dlouholetý ředitel pařížské botanické zahrady, osvícenský spisovatel, autor rozsáhlé encyklopedie o přírodě hrabě Georg-Lous Leclerc de Buffon již v 18. století vyčlenil modrou kočku od klasické kočky domácí Felis Catus Domesticus a přidělil ji samostatné jméno Felis Catus Coeruleus. V té době se také modré kočky běžně potulovaly ulicemi francouzských měst.

Ještě na začátku dvacátého století se ve Francii dalo narazit na modré pouliční kočky. Traduje se také, že v minulosti modré kočky pobývaly v klášterech Kartuziánů (Chartreux), někdo tam lovit myši musel.

Kartouzská kočka, chartreux

Foto: Kartouzská kočka, Chartreux, zdroj: Pixabay.com

Modrá kočka z Francie (a)nebo Britka?

Byly to také polodivoké modré kočky, které stály u zrodu plemene kartouzská kočka ve dvacátých letech minulého století. Moderní chov založily v chovatelské stanici de Guerveur sestry Christine a Suzanne Legerovy ze skupinky koček žijících v bývalém špitálu na bretaňském ostrově Belle Ile sur Mer. Proto se kartouzská kočka také dodnes někdy označuje jako kočka špitální.

Standard plemene kartouzská kočka oficiálně vznikl v roce 1939, vycházel z původního popisu modrých koček z 18. století. Po válce, která kočky zdecimovala, se musel chov kartouzských koček obnovovat. V roce 1970 došlo ke sloučení britské modré kočky a kočky kartouzské, plemeno se však označovalo jako kartouzská. Až v roce 1977 došlo k rozdělení plemen. Kartouzská kočka z Francie a britská modrá kočka se staly samostatnými plemeny. 

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Není modrá jako modrá. Znáte všechny modré kočky světa? Otestujte se!

,

Ještě v průběhu minulého století se všechny modré kočky mezi chovateli označovaly jako Chartreux. Tak se nazývala i britská kočka v modrém zbarvení, která je v současnosti asi ta nejznámější. Jenže britka nemusí být jen modrá, zato kočičí plemeno z Francie Chartreux, kartouzská kočka, má modrou barvu vždycky. A není jediná, svoji modrou kočku má i Rusko nebo USA…

Internet: iFauna.czZoohit.cz, Blue-Alchemist.czAbíčko.cziReceptář.cz,  iDnes.cz, Květ-Vysočiny.cz, Royalcanin.comBasepaws.com, WebMD.com, MonacoCattery.com, Berkely.edu

Literatura

  • Říhová, M.: Chov koček. Praha: grada, 2007. ISBN: 978-80-247-1804-0
  • Gorgoň, Z.: Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018. ISBN: 978-80-242-6284-0
Accordion title 1

This is a placeholder tab content. It is important to have the necessary information in the block, but at this stage, it is just a placeholder to help you visualise how the content is displayed. Feel free to edit this with your actual content.

Accordion title 2

This is a placeholder tab content. It is important to have the necessary information in the block, but at this stage, it is just a placeholder to help you visualise how the content is displayed. Feel free to edit this with your actual content.

Velká bílá kočka Maine Coon

Největší kočky světa

Ohromí nejen velikostí…