Přeskočit na obsah

Kde hledat štěstí, když je svět tam, kde je? Zkuste to jako kočka!

„Naše mysl je ve své přirozenosti nekonečně klidná, jasná a zářivá,“ vypráví Dalajlamova kočka v knize Davida Michieho. Autor vyzdvihuje meditaci jako způsob, jak se alespoň na chvíli přenést za všechny zmatky a bouře naší mysli, za všechny potíže současného světa. Zenový klid a vyrovnanost můžeme najít ve svém nitru, stejně jako kočka. Ta se do stavu blaženosti dokáže dostat téměř kdekoliv a kdykoliv, ať se děje, co se děje. Zkuste to jako kočka!

Kočka pro štěstí
Hledáte štěstí? Zkuste to jako kočka. Foto zdroj: Canva.com

Kočičí buddhismus

Není pochyb o tom, že faktory podněcující stres a neklid se nedají přehlédnout. Deprese se dle Světové zdravotnické organizace stala za poslední desetiletí celosvětovým fenoménem, který trápí 3,8 procent dospělé populace, tedy té lidské./1/ Deprese dokonce nepostihuje jenom jednotlivce, ale celé systémy.

Existuje mnoho důvodů k obavám. Dosáhnout psychické vyrovnanosti tam, kde vládnou nebývalé silné otřesy, vyžaduje značné úsilí. Ovšem zdaleka to nemusí být tak náročné, jak se zdá.

Za štěstím se nemusíte vydávat až do buddhistických klášterů, ostatně vůbec není jisté, že tam na vás čeká. Dokonce se ani nemusíte pouštět do meditace, stejně byste se do stavu čisté mysli, jak to buddhističtí mistři, pravděpodobně vůbec nedostali. Stačí, když budete pozorovat a kopírovat kočky. Ne náhodou Eckhard Tolle, autor legendární knihy Moc přítomného okamžiku prohlásil: „Žil jsem s mnoha zenovými mistry, všichni byli kočky.“

Jiný pohled

Jednoduchý návod na štěstí nabízí všímavost, mindfulness, vědomé směrování pozornosti, třeba k vlastnímu dechu. Podobně jako David Michie i Donald Altman, autor knihy Minutová všímavost, vyzdvihuje vědomé prožívání skutečnosti. Na principu známého ze zen buddhismu oba autoři navádějí ke zvídavosti. Ta nás má zbavit zažitých vzorců chování, které v měnícím se světě přestávají fungovat, odstraňuje předsudky, staré návyky i toxické myšlenky.

Altman pro PsychologyToday dává i jednoduchý návod, jak na to. Psychoterapeut a průkopník mindfullness radí, že se můžeme zkusit vžít do role dítěte a nahlížet na situaci očima dítěte, novým způsobem. Jako dítě můžeme být při setkání s něčím novým naplněni úžasem a očekáváním, zatímco jako dospělí máme tendence nechávat se spoutat strachem a úzkostí./2/

Kočka mourek
Objevujte. Zkuste to jako kočka, se zvídavostí. Foto zdroj: Pixabay.com

Hop do krabice!

Zvědavost otevírá nové možnosti, ukazuje cestu z prostoru uzamčeného negativními myšlenkami a stresem. Právě zvědavost je přitom vlastní dětem a stejně tak i kočkám. Je to také právě zvědavost, která kočky přitahuje ke krabicím.

„Objevujeme. Ocitneme-li se uprostřed pokoje nová prázdná krabice, my budeme ti první, kdo do ní skočí, aby ji prozkoumali. A nemyslím to jenom doslovně. To vám nejspíš také došlo. Je to další věc, kterou máme společnou, vy a já – touhu probádávat nejhlubší taje a mysterie života. A ještě se při tom bavit,“ popisuje slovy Davida Michieho Dalajlámova kočka.

Kočka mourek modré oči

Kočka se do stavu blaženosti dostane kdekoliv a kdykoliv. Foto zdroj: Pixabay.com

O článku: Kde hledat štěstí, když je svět tam, kde je? Zkuste to jako kočka!

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Kde hledat štěstí, když je svět tam, kde je? Zkuste to jako kočka!

,

Jak se alespoň na chvíli přenést za všechny zmatky a bouře naší mysli, za všechny potíže současného světa? Zenový klid a vyrovnanost můžeme najít ve svém nitru pomocí meditace, stejně jako kočka. Ta se do stavu blaženosti dokáže dostat téměř kdekoliv a kdykoliv, ať se děje, co se děje. Zkuste to jako kočka!

Internet: /1/ WHO.int, /2/ PsychologyToday.com, /3/ DavidMichie.com

Literatura

  • Michie, D.: Dalajlamova kočka a čtyři tlapky duchovního úspěchu. Praha: Synergie, 2020. ISBN: 978-80-7370-549-7
  • Tolle, E.: Moc přítomného okamžiku. Praha: Pragma, 2022. ISBN: 978-80-7549-161-9
  • Altman, D.: One-Minute Mindfulness: 50 Simple Ways to Find Peace, Clarity, and New Possibilities in a Stressed-Out World. San Francisco: New World Library, 2011. ISBN: 1608680304
Kočičí plemena: Mainská mývalí kočka

Fascinující kočičí plemena

Kočka domácí, někdy nazývaná také kočka evropská, byla vyšlechtěna do stovek variací, které se označují jako kočičí plemena nebo kočičí rasy. Vydejte se po stopách koček…

Kočka na hraní

Kočka na hraní nebo také něžný obr. Největší kočičí plemena jsou povahou také největší mazlíčci. Klidná, trpělivá a komunikativní. O jaká kočičí plemena jde?

Ragdoll kočka na hraní
Redaktorka Kočičí noviny

Štítky:

2 komentáře na “Kde hledat štěstí, když je svět tam, kde je? Zkuste to jako kočka!”

  1. Ahoj, když má kočička paní Hedvábná přede a já s nosem zabořeným do jejího kožíšku, usínáme a celý svět se zastaví. Je to nirvána. Kromě nás dvou nic není důležité v ten moment. Děkuju své kočičí přítelkyni za ty úžasné chvíle pohody. Ať je i ostatním s jejich kočičkami tak dobře, jako mě. Naďa

    1. Hezký letní den všem co milují kočičky…ale i jiná zvířátka jsou fajn. Mám 8 letou kočičku od koťátka a ta se tedy velmi povedla, pravda že jsem jí od mala tzv. vychovávala a je z ní parádní kamarád znající a respektujíci jisté povely stačí jen gusto rukou, miluje hrát si na vzájemnou schovku, jo ona mě vyčenichá a tak vzájemná radost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *