Je to jeden z těch takřka neviditelných druhů ptáčků. Je malý a nenápadný i svým skořicovým zbarvením. Malý hnědý ptáček toho navíc moc nenalétá, a tak ho s dávkou ostražitosti častěji zahlédneme na zemi. Jeho poznávacím znamením je vztyčený ocásek. Jak se říká někomu, kdo je opravdu malý, drobný a nenápadný? Už víte?
Zimní zpěváček
Malý ptáček má překvapivě silný hlas. Jeho zpěv navíc zní i v zimě, kdy moc jiných ptáků nezpívá. Ale pozor, většina našich ptáků tohoto druhu odlétá do Středomoří, k nám však v zimě zase přilétají ptáci ze severu.
Neposedný, neobvykle hlučný ptáček obvykle osídluje okolí vodních toků. S trochou štěstí ho jde spatřit poblíž vody, zpravidla v houštinách, na hromadách větví nebo ve svazích mezi stébly suché trávy. Je však potřeba zaostřit. Má zhruba velikost vlašského ořechu. Ve slovenštině se mu také říká oriešok.
O jakého ptáčka jde?
Malý hnědý ptáček s ocáskem, který míří takřka kolmo vzhůru, má své obydlí v houštinách a roští. Létá jen nízko, vlastně místo letu spíš tu a tam prostě někam frnkne. Je to prostě střízlík se vším všudy. Celým jménem je to střízlík obecný, lat. Troglodytes troglodytes, syn. Motacilla troglodytes Linnaeus, Nannus troglodytes.
Protože je malinký a rychle ztrácí teplo, během zimy se střízlík sdružuje do skupinek. Především mladí ptáci pak noci zimní noci přečkávají schoulení v jednom úkrytu, hnízdě nebo ptačí budce.
Malý velký ptačí zpěváček
Je velký asi jako kos a má libozvučný flétnový hlas. Poznáte ptáčka na fotografii?
To pravé bydlení
Střízlík je nejenom houževnatý ptačí zpěvák, je to také houževnatý stavitel. Zjara se sameček nevěnuje takřka ničemu jinému než stavbě kulovitých hnízd. A staví jedno hnízdo za druhým.
To kvůli samičce. Nejenom v lidském světě, i u těchto ptáčků si samička důkladně vybírá. Až vybere to správné hnízdo, zajistí jeho vnitřní výstelku prostřednictvím peří a snese vajíčka. Na vajíčkách pak sedí výhradně samička, sameček po stavbě odpočívá, ale jakmile se ptáčata vylíhnou, zase se zapojí do krmení a péče o mladé.
Video YouTube: Střízlík obecný, hlas, zvuk
Střízlík rád hnízdí v hustých dřevinách. Má rád husté dřeviny, hromady větví, vývraty stromů nebo převisy břehů. Jakmile mláďata opustí hnízdo, ve zbylých hnízdech pak nocují, fungují jako takové startovací bydlení pro mladé.
Foto: Střízlík obecný, zdroj: Pixabay.com
O článku: Malý hnědý ptáček, který zpívá i v zimních dnech. Znáte jeho jméno?
▼ ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
Malý hnědý ptáček, který zpívá i v zimních dnech. Znáte jeho jméno?
Je to jeden z těch takřka neviditelných druhů ptáčků. Je malý a nenápadný i svým skořicovým zbarvením. Malý hnědý ptáček toho navíc moc nenalétá, a tak ho s dávkou ostražitosti častěji zahlédneme na zemi. Jeho poznávacím znamením je vztyčený ocásek. Jak se říká někomu, kdo je opravdu malý, drobný a nenápadný? Už víte?
Internet: Rozhlas.cz, Akademie-Světlá.cz, Chov-zvířat.cz, Abíčko.cz
Literatura
- Goodfellow, P.: Ptáci střední Evropy. Praha: Slovart, 2018. ISBN: 978-80-7529-734-1
- Schmolz, M.: Radost z pozorování ptáků ve městě a okolí. Praha: Grada, 2021. ISBN: 978-80-271-3011-5
- Atlas ptáků. Praha: Bookmedia, 2019. ISBN: 978-80-88213-71-0
Chcete víc?
Pozorování ptáků
Je to dobrodružství, které nám dovoluje opustit přízemní starosti a vydat se do blažených výšin modré oblohy či průzračné hloubky čarovné vody. Pozorování přírody je způsobem, jak se povznést, zvláště pozorování ptáků. Kočky by o tom mohly povídat!
Pozorování ptáků i nám lidem dovoluje roztáhnout křídla a pocítit to, co pociťují ptáci – volnost, svobodu a čirou radost z bytí. Stačí se jenom dívat, povznášející pocity přijdou sami, jen tak, bez jakékoliv námahy, bez podmínek. Každý malý ptáček nabízí lehkost, která člověku tolik chybí. Každý zpěvný pták nabízí potěšení pro duši, protože harmonie vesmíru zní jako hudba.
Dokážeme-li vidět krásu, je nám na dosah, ve variacích, které berou dech. Dejte přírodě šanci, vydejte se vstříc zážitkům z pozorování ptáků. Nezapomeňte na lehkost kroků a respekt k životu. Z cesty do říše zvířat a rostlin nikdy nebudete zklamáni.
Pořádná dávka roztomilosti ve Dvoře Králové: Malé mládě hrocha
Přepočet kočičího věku na ten lidský: Víte, jak stará je ve skutečnosti vaše kočka?
Madagaskarská fosa nyní obývá i Pavilon šelem a plazů v Zoo Praha
Další pozoruhodný prvoodchov v Zoo Praha: Bércoun Petersův
Příběh neposedné kočky se zaječí srstí, která údajně pamatuje dobu faraónů. A stojí jako (menší) poklady z pyramid
Zoo Brno vrací do přírody sysly. Nová kolonie vzniká na Znojemsku
DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA
- Jaguar Trek v Zoo Zlín: Největší expozice jaguárů v Evropě
- Safari park: Ze zookoutku je dnes genetická banka afrických zvířat
- Nejlepší (a největší) matky ve zvířecí říši: Slonice ohromí
- Britka nemusí být modrá. Ruská modrá kočka ano, stejně tak i chartreux
- Himalájská kočka: Perská kočka a siamka dohromady